Test My Site with Google: nowe narzędzie do testowania mobilności stron

| czas czytania: 5 min | Web Design
Internet w telefonie

Google wspiera small business. Przedsiębiorcy mogą reklamować prowadzoną działalność w lokalnych wynikach wyszukiwania, uczestniczyć w kursach i szkoleniach online z zakresu zwiększenia widoczności w wyszukiwarce, a teraz maja także możliwość skorzystania z kompleksowego narzędzia testującego strony pod kątem mobile – friendly.

 

Przetestuj mobile – friendliness i page speed swojej witryny

Do tej pory, aby sprawdzić przyjazność serwisu pod kątem urządzeń mobilnych oraz szybkość wczytywania strony, korzystaliśmy z dwóch narzędzi: Testu optymalizacji mobilnej (który niedawno został zaktualizowany) oraz PageSpeed Insights. Otrzymywaliśmy dwie listy wskazówek z proponowanymi zaleceniami, których wdrożenie miało poprawić wydajność witryny, wpływającą na lepszą pozycję w rankingu.

Google na swoim blogu poinformowało o udostępnieniu nowej aplikacji. Wpisując adres URL w jedno okienko od razu dowiemy się, czy nasz serwis jest mobile-friendly, a czas ładowania strony zarówno na smartfonach, jak i na urządzeniach desktopowych relatywnie krótki. To zdecydowanie ułatwia analizę serwisu przedsiębiorcom, którzy samodzielnie prowadzą swój biznes. Narzędzie pozwala na wygenerowanie raportu, wskazującego miejsca wymagające usprawnień.

Think with Google

Ogólny wynik jest prezentowany w postaci liczbowej. Możemy uzyskać maksymalnie 100 punktów. Szczegółowy raport możemy otrzymać na adres mailowy, ale przeklikując się do poszczególnych sekcji na stronie testu od razu mamy możliwość zapoznania się z większą porcją informacji dotyczących wydajności naszej strony.

 

Mobile friendliness

Uzyskany przez nas wynik odzwierciedla, czy użytkownicy będą zadowoleni z korzystania z naszej strony na urządzeniach mobilnych. Podczas testu analizowana jest m.in. obecność dużych przycisków, łatwość przemieszczania się po witrynie, wielkość czcionek, rozmieszczenie najważniejszych informacji.

Mobile friendliness

Mobile speed

W tej sekcji dowiemy się, jak długo nasza strona ładuje się na smartfonie lub tablecie. Page speed jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, użytkownicy nie lubią czekać. Korzystając z urządzeń mobilnych chcą szybko pozyskać interesujące ich informacje. Jeśli serwis wczytuje się opieszale, internauta przejdzie do innej witryny internetowej. Po drugie, Google zapowiedziało, że szybkość ładowania strony będzie jednym z czynników rankingowych w zaktualizowanym algorytmie mobilnym.

Mobile speed

Desktop speed

Poznamy czas ładowania strony na urządzeniach desktopowych. Nie możemy o niej także zapominać, bo pomimo dynamicznego wzrostu m-commerce wielu użytkowników nadal korzysta z komputerów i laptopów.

Desktop speed

Narzędzie w wersji polskojęzycznej znajdziemy pod adresem: https://testmysite.withgoogle.com/intl/pl-pl/.

Ostatnie artykuły