Dlaczego User Experience jest ważny w Twoim biznesie?

| czas czytania: 5 min | Web Design
cennik AdWords

Strony internetowe projektowane były na podstawie dwóch przewodnich reguł – po pierwsze pisano o tym, co według firmy było ciekawe w niej samej, a po drugie  o tym, co według niej chciałby zobaczyć potencjalny klient. Obecnie pojawiło się całkowicie nowe podejście, czyli projektowanie stron internetowych zorientowane na użytkownika, potocznie znane jako User Experience (UX). Główny cel nowego myślenia to przeniesienie konceptu obsługi klienta do cyfrowego świata, dając tym samym osobom odwiedzającym Twój serwis wszystkiego czego chcą i potrzebują.

Co to jest User Experience ?

Wyobraź sobie wejście do nowej restauracji. Najpierw nie mogłeś jej znaleźć, potem musiałeś stać w  długiej kolejce, do tego  Twój stolik był brudny a kelner, który przyjął zamówienie -bardzo niegrzeczny. Prawdopodobnie w takiej sytuacji, nie będzie miało znaczenia jak dobre było Twoje danie? Twoje doświadczenia związane z tą restauracją będą bardzo złe i na pewno nie odwiedzisz jej drugi raz.

User Experience

UX to Twoja obsługa klienta w sieci, która powinna być doskonała. Potrzeba czasu, aby zrozumieć czego Twoi klienci szukają oraz czego mogliby oczekiwać. Cały proces polega na dostarczeniu przyjemnego oraz intensywnego wrażenia, które przy odrobinie szczęścia przeobrazi przypadkowego użytkownika w lojalnego klienta.

Mam wyrobioną markę, więc dlaczego miałbym przejmować się UX’em ?

Strona internetowa to znacząca inwestycja. Większą część pieniędzy pochłania projektowanie strony internetowej oraz przygotowanie dobrych unikalnych treści. Jednak 68% użytkowników opuszcza stronę z powodu źle zaprojektowanego UX, co znacząco obniża wskaźnik ROI. Wiedza o Twojej firmie oraz zidentyfikowanie potencjalnych klientów to dopiero połowa sukcesu. Poświęcenie czasu na poprawną organizację strony oraz przepływ informacji pomoże podnieść poziom zaangażowania Twoich klientów na stronie i tym samym doprowadzi do wzrostu współczynnika konwersji. Dodatkowo, przemyślenie tych zagadnień już na początku tworzenia strony internetowej, pomoże zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy na pracach programistyczno-graficznych w przyszłości.

Formularz

Rys.1 Aby wysłać formularz kontaktowy należy przepisać zawartość obrazka, który nie wyświetla się poprawnie.

Gdzie zacząć, czyli pięć podstaw User Experience

1. Identyfikacja grupy docelowej

Sprawa może wydawać się oczywista ale pomaga odpowiedzieć na wszystkie inne pytania, które pojawią się w procesie tworzenia Twojego serwisu. Oprócz uwzględnienia prostej demografii, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Kim jest mój klient w sieci? Co lubi a co nie? Jak radzi sobie z dzisiejszą technologią? Czy ma jakieś ograniczenia (na przykład słaby wzrok w przypadku osób starszych)? Jakie elementy Twojej firmy mogą być dla niego cenne i ważne?

2. Architektura informacji

Organizując informacje na Twojej stronie miej na uwadze ich odpowiednią hierarchię oraz przepływ. Zorientuj się czego szukają Twoi klienci i nie pozwól im tracić czasu na znalezienie tego.

3. Projektowanie interakcji

Informacje, które przedstawiasz użytkownikom, powinny wykorzystywać przyjazny interfejs. Pomyśl o końcowym celu, czyli co chciałbyś aby każdy użytkownik wykonał przed opuszczeniem Twojej strony. Co on chciałby osiągnąć ? Postaraj się usunąć jak najwięcej niedogodności, które mogą pojawić się pomiędzy rozpoczęciem wizyty a osiągnięciem wyznaczonych celów. Wykorzystaj czystą i przejrzystą strukturę nawigacyjną umożliwiając użytkownikom szybkie poruszanie się po najważniejszych częściach serwisu.

Nawigacja www

Rys.2 Skomplikowana nawigacja

4. Projekt graficzny

Nieprzypadkowo projekt graficzny znajduje się na czwartym miejscu. Stworzenie najlepszego projektu przed przemyśleniem poprzednich kroków nigdy nie będzie efektywne. Pomyśl o tym jak o układaniu puzzli. Nie da się ich ułożyć jeżeli nie posiadasz wszystkich elementów. Doskonały projekt zaczyna się od zrozumienia do kogo będziesz się zwracać i na czym chcesz się skupić.

5. Użyteczność

Wszystkie powyższe elementy powinny współgrać ze sobą w harmonii oraz realnie działać. Świetny kontent i doskonała nawigacja to nie wszystko. Jeżeli strona będzie się zbyt długo ładować lub użytkownik będzie miał ograniczony dostęp do interesujących go informacji, to wszystko na nic. Zadbaj o stronę mobilną swojego serwisu. Nie zapomnij zredukować wielkości plików graficznych, ponieważ nie ma nic gorszego od czekania aż załaduje się pojedyncze zdjęcie. Idealna obsługa klienta to stawianie klientów na pierwszym miejscu.

Formularz internetowy

Rys.3 Zbyt długi formularz zniechęca użytkownika i tym samym przerywa proces zakupowy.

 

Podsumowując, UX jest bardzo prosty. Pamiętaj, że klient jest najważniejszy. Ta podstawowa koncepcja skutkuje czystą, właściwą i efektywną stroną internetową, która zapewni Ci zwiększenie czasu spędzonego przez użytkowników na stronie, wzrost współczynnika konwersji a także utrwali pozytywny obraz Twojej marki czy usługi w Internecie.

O tym, jak ważny jest UX, możesz przekonać się na podstawie wielu przykładów. Odzieżowa firma Marks and Spencer po dwóch latach pracy i zainwestowaniu 150 milionów funtów wdrożyła nową odsłonę swojego sklepu internetowego. Niestety nowy serwis zawierał masę błędów, w wyniku czego, sprzedaż internetowa spadła o 8%! W przypadku tak dużej firmy straty sięgnęły milionów funtów.

Ostatnie artykuły