Czym jest DNS

| czas czytania: 6 min | Web Design
web design dns

W czasach, kiedy w sieci znajdują się miliony zarejestrowanych domen, konieczne było wynalezienie pewnych mechanizmów, które pozwolą w szybki sposób odnaleźć szukany zasób. Sieć internetowa bazuje w głównej mierze na adresach IP serwerów docelowych, a nie na domenach. Zapamiętywanie ciągu liczb przypisanych danej witrynie z pewnością nie ułatwiłoby korzystania z Internetu. Dzięki systemom DNS możemy wyszukiwać strony internetowe poprzez zapamiętanie jedynie chwytliwych nazw domenowych. Jak to działa? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

baner artefaktDNS – co to jest?

Domain Name System (DNS), czyli System Nazw Domenowych, jest protokołem, który odpowiada za tłumaczenie nazwy domeny na przypisany jej adres IP serwera. Po uzyskaniu takiej informacji przeglądarka jest w stanie wyświetlić szukaną witrynę internetową.

DNS można określić jako spis nazw domen i przypisanych im adresów IP. Dzięki takiemu działaniu w szybki i łatwy sposób jesteśmy w stanie wyszukać interesującą nas stronę bez konieczności zapamiętywania jej adresu IP na docelowym serwerze.

Konfiguracja domeny odbywa się za pomocą rekordów DNS, czyli reguł, które umożliwiają tłumaczenie nazwy domeny na adres IP. Rekordy DNS składają się z kilku elementów, które dokładniej opisują miejsce domeny, i można je ustawić w panelu klienta na koncie swojego hostingodawcy.

System DNS jest niezwykłym ułatwieniem w świecie Internetu – rozpoznaje, zapamiętuje i przekazuje przeglądarkom internetowym informacje o bytowaniu zasobów przypisanych danej domenie. Odpowiada on nie tylko za uzyskanie dostępu do stron internetowych, ale również za wszelkie inne usługi, które korzystają z nazwy domeny, np. e-mail (nazwa@domena.pl).

dnsKto odpowiada za serwery DNS

Funkcjonowanie systemu DNS wymaga stałej kontroli specjalnych organizacji:

  • IANA – Internet Assigned Numbers Authority,
  • ICANN – Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Co ważne, organizacje te odpowiadają jedynie za utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie serwerów DNS. Nie są odpowiedzialne za sprzedaż i rejestrację domen. Rejestracja domen dokonywana jest poprzez wyznaczonych do tego celu operatorów, podzielonych ze względu na poszczególne rozszerzenia.

DNS sieci – jak sprawdzić?

DNS strony internetowej możesz w łatwy sposób sprawdzić za pomocą DNS Checker. Zmiana serwera DNS wiąże się z wprowadzeniem tych zmian w całej sieci internetowej. Dlatego też przetworzenie takich informacji może zająć nawet do 30 godzin od wprowadzenia zmian. Po wprowadzeniu zmian w konfiguracji domeny strona może odpowiadać błędem 500.

Następuje to w chwili, gdy strona była odwiedzana już wcześniej, a przeglądarka dzięki swoim mechanizmom zapamiętała zasoby, informacje oraz konfigurację domeny, aby przyśpieszyć jej kolejne wczytywanie. W takiej sytuacji wystarczające będzie ponowne załadowanie strony, odwiedzenie strony w trybie incognito bądź wyczyszczenie pamięci podręcznej (cache).

system dnsSerwer DNS a SEO

Działanie serwerów DNS może mieć wpływ na widoczność serwisu w wyszukiwarce internetowej, np. z uwagi na szybkość wczytywania zasobów oraz utrudnienia lub błędy, których źródłem jest właśnie działanie systemów DNS.

Biorąc pod uwagę to, że szybkość ładowania strony jest jednym z głównych czynników rankingowych Google, można stwierdzić, że działanie serwera DNS ma wpływ na pozycjonowanie witryny. Jeśli jest to źródłem problemów, konieczne może być przeniesienie domeny na inny serwer DNS, np. do innego usługodawcy.

Podsumowanie

To właśnie systemom DNS w dużej mierze zawdzięczamy to, w jaki sposób współcześnie korzystamy z internetu. Bez nich zwykłe otwarcie strony prawdopodobnie przysparzałoby problemów mniej wprawionym użytkownikom. Jednocześnie warto mieć świadomość, że słabo działający serwer DNS może być powodem niższej pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, gdyż szybko ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych.