Co to SaaS? Czy oprogramowanie jako usługa jest przyszłością biznesu?

| czas czytania: 9 min | Web Design
okładka saas blog

Gwałtowny i ciągły rozwój technologii wciąż dostarcza coraz to nowsze rozwiązania. Obecnie technologie chmurowe wykorzystywane są już nie tylko przez największe firmy IT. Nie wygląda też na to, aby prace nad ich rozwojem chociaż w minimalnym stopniu spowolniły. Pozytywnym skutkiem takiego stanu rzeczy jest stworzenie nowego modelu biznesowego – Software as a Service, w skrócie SaaS. W tym artykule przedstawimy, co to jest SaaS, jak działa, jakie są jego zalety dla biznesu i codziennego użytku oraz podamy przykłady rozwiązań opartych na modelu SaaS.

banerCo to jest SaaS?

SaaS to coraz popularniejszy model biznesowy oparty na rozwiązaniach nowoczesnych technologii chmurowych. Oprogramowanie jako usługa (ang. software as a service) umożliwia użytkownikom korzystanie z aplikacji i oprogramowania zlokalizowanych na serwerach dostawcy dzięki wykorzystaniu technologii cloud, bez konieczności ich instalacji na własnych komputerach – wystarczy jedynie dostęp do sieci i zainstalowana przeglądarka internetowa.

Jak działa model SaaS?

W modelu SaaS dostawca oprogramowania udostępnia swój produkt, np. aplikację, za pośrednictwem internetu. Użytkownicy zwykle płacą za korzystanie z aplikacji za pomocą abonamentów miesięcznych, rocznych lub w niektórych przypadkach – płatności jednorazowej. Twórcy oprogramowania zajmują się wszystkimi czynnościami związanymi cyklem życia produktu: zarządzaniem aplikacją lub usługą, aktualizacjami, konserwacją, a także zapewnieniem bezpieczeństwa i dostępności.

system saasZalety SaaS dla przedsiębiorstw

Wykorzystanie produktów i usług udostępnianych w modelu SaaS niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstw.

Redukcja kosztów

Dzięki modelowi SaaS przedsiębiorstwa mogą uniknąć kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem własnych serwerów i infrastruktury technologicznej. Ponadto przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty związane z licencjami oprogramowania, które często są znacznie wyższe w tradycyjnych modelach biznesowych.

Skalowalność

Model SaaS umożliwia przedsiębiorstwom łatwe dostosowanie rozmiaru swojej infrastruktury i aplikacji do zmieniających się potrzeb biznesowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą łatwo skalować swoje rozwiązania, gdy rośnie liczba użytkowników czy też zapotrzebowanie na większe zasoby. W modelu SaaS dostawca oprogramowania zajmuje się skalowaniem infrastruktury, a przedsiębiorstwo nie musi martwić się o dodatkowe koszty związane z zakupem i konfiguracją dodatkowych serwerów. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorstwa mogą szybko i elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Dostawcy oprogramowania SaaS są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa, dostępności, częstych aktualizacji i niezawodności swoich produktów, aplikacji czy usług. W rezultacie przedsiębiorstwa nie muszą inwestować w zabezpieczenia, ani wdrażać systemów wysokiej dostępności, co może znacznie obniżyć koszty operacyjne.

saas connectZalety SaaS dla użytkowników

Model SaaS niesie również wiele korzyści dla zwyczajnych użytkowników Internetu.

Dostępność

Dzięki modelowi SaaS użytkownicy mają dostęp do swoich aplikacji i danych z dowolnego miejsca i urządzenia, pod warunkiem że mają połączenie z internetem. To umożliwia korzystanie z aplikacji i usług w trakcie podróży lub poza biurem, a także pozwala na pracę zdalną – a w tym na workation i cyfrowy nomadyzm.

Brak konieczności instalacji

Dzięki modelowi SaaS użytkownicy nie muszą instalować aplikacji na swoich komputerach ani serwerach, co może być czasochłonne, skomplikowane i niejednokrotnie uciążliwe. Zamiast tego wszystkie funkcje produktu są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej lub specjalnej aplikacji.

Aktualizacje i wsparcie techniczne

Dostawcy oprogramowania SaaS są zwykle odpowiedzialni za dostarczanie aktualizacji i poprawek bez dodatkowych kosztów dla użytkowników. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z najnowszych funkcjonalności i rozwiązań, a także zyskać na bezpieczeństwie i niezawodności. Dodatkowo dostawcy oprogramowania SaaS oferują wsparcie techniczne dla swoich klientów, co umożliwia szybkie rozwiązywanie problemów i zapewnia bezproblemowe korzystanie z aplikacji.

saas serwerPrzykłady rozwiązań SaaS

Przykładów produktów, które opierają się na modelu SaaS, jest niewątpliwie bardzo dużo. Oprogramowanie jako usługa jest świetnym rozwiązaniem dla wielu biznesów, a także dla klientów indywidualnych. Jest to też kusząca opcja dla nowopowstałych start-upów. Oto kilka przykładów najbardziej znanych produktów lub usług opierających się na rozwiązaniach modelu SaaS.

Microsoft 365

Microsoft 365 to platforma SaaS, która oferuje zestaw aplikacji do pracy biurowej, takich jak Word, Excel i PowerPoint, a także narzędzia do pracy grupowej, czyli Teams i SharePoint. Dzięki temu użytkownicy mogą pracować nad dokumentami i projektami z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu, o ile mają połączenie internetowe.

Salesforce

Salesforce to platforma SaaS, która oferuje różne rozwiązania dla przedsiębiorstw, takie jak narzędzia do zarządzania relacjami z klientami (CRM), automatyzacja sprzedaży i marketingu, analiza danych i wiele innych. Salesforce jest popularnym wyborem dla firm, które potrzebują kompleksowego narzędzia do zarządzania procesami biznesowymi.

HubSpot

HubSpot to popularna platforma SaaS, która oferuje szereg zaawansowanych narzędzi do automatyzacji marketingu, sprzedaży, analizy i raportowania, a nawet do kompleksowej obsługi klienta. Wszystkie te narzędzia są dostępne w jednym miejscu i działają jako zintegrowany system.

Dropbox

Dropbox to usługa SaaS, która oferuje przechowywanie i udostępnianie plików w chmurze. Użytkownicy mogą przechowywać swoje pliki w bezpiecznym miejscu, a następnie udostępniać je zespołowi lub klientom bez konieczności wysyłania ich za pomocą poczty elektronicznej.

Slack

Slack to platforma SaaS, która oferuje narzędzia do komunikacji w zespole. Dzięki Slackowi zespoły mogą łatwo komunikować się między sobą, dzielić się plikami i koordynować projekty. Slack oferuje wiele funkcji, takich jak integracja z innymi narzędziami i możliwość tworzenia kanałów tematycznych, co ułatwia pracę w zespole.

Zoom

Zoom to usługa SaaS, która oferuje narzędzia do wideokonferencji i spotkań online. Dzięki Zoomowi użytkownicy mogą łatwo spotykać się online oraz prowadzić rozmowy wideo z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Zoom był szczególnie popularny w czasie pandemii COVID-19, kiedy wiele firm przeszło na pracę zdalną.

Google Workspace

Google Workspace to pakiet narzędzi do pracy biurowej, takich jak Gmail, Google Drive, Google Docs, Google Sheets i wiele innych. Google Workspace oferuje rozwiązania dla małych i dużych firm oraz użytkowników indywidualnych.

Model SaaS – podsumowanie

SaaS to innowacyjne podejście do dostarczania oprogramowania i usług dla firm oraz osób prywatnych. Oferuje ono wiele zalet, takich jak łatwość wdrożenia, brak konieczności instalowania oprogramowania na lokalnych komputerach oraz elastyczność i skalowalność. Rozwiązanie SaaS może pomóc firmom w wielu różnych obszarach, w tym w zarządzaniu relacjami z klientami, zarządzaniu projektami, księgowości, sprzedaży (e-commerce) i marketingu – to dlatego wiele tak wiele z nich decyduje się na wykorzystanie modelu SaaS w swojej działalności, co przyczynia się do szybszego i bardziej efektywnego rozwoju biznesu.

Ostatnie artykuły