Wirtualny spacer Google – czym jest i jak go wykonać w swojej firmie?

| czas czytania: 7 min | SEO
wirtualny spacer google okładka

W dzisiejszych czasach, z uwagi na dużą liczbę firm na rynku, użytkownicy dokonują bardzo ostrożnych i przemyślanych decyzji – zarówno zakupowych, jak i usługowych. Zanim zdecydują się na zakup bądź rezerwację przeszukują Internet w poszukiwaniu najbardziej rzetelnych informacji i opinii o danej firmie. Ich ostrożność dotyczy również miejsca, w którym ma być wykonywana usługa, a nawet wyglądu sklepu. 

Google jak zawsze jednak ma rozwiązanie. O tym, czym jest wirtualny spacer Google i jak on właściwie działa, dowiesz się z tego artykułu.

baner intextCzym jest wirtualny spacer Google? 

Wirtualny spacer Google jest rozszerzeniem usługi Google Street View, która z racji swej popularności jest obecnie wykonywana w wielu państwach. Google Street View pozwala na przechadzkę po danym terenie i dokładne zapoznanie się z okolicą z poziomu ulicy. Po sukcesie, jaki odniosła ta usługa, a także dużym zainteresowaniu i pozytywnym odzewie użytkowników wprowadzono dodatkowe rozszerzenie, czyli możliwość wejścia do budynku i zapoznania się z jego wnętrzem. Jak odbyć wirtualny spacer? Jeżeli firma zainwestowała w tą usługę, to po wejściu w jej wizytówkę Google w sekcji zdjęć znajdziesz tę opcję.

google mapsGoogle Street View a wirtualny spacer Google 

Google Street View jako dodatkowa funkcja Google Maps jest wykonywana i wdrażana przez pracowników Google. Co jakiś czas przemierzają oni konkretne miejsca i wykonują serię zdjęć panoramicznych na określonym terenie, korzystając przy tym ze specjalnego auta wyposażonego w zestaw kamer. Dzięki temu możemy później zwiedzać ulice, tak jakbyśmy faktycznie tam byli.  

Wirtualny spacer Google jest darmową usługą – jej wdrożenie w ramach wizytówki nie wymaga żadnej dodatkowej subskrypcji, natomiast wykonanie samego spaceru wiąże się już z kosztem wynajęcia odpowiedniej osoby do tego zadania. Taką pracę może wykonać każdy fotograf. Masz również możliwość skorzystania z usług specjalistów rekomendowanych przez Google. Takiego specjalistę możesz znaleźć w swoim mieście – rekomendowani fotografowie Street View. 

Jak zrobić Wirtualny spacer Google w swojej firmie? 

Każdy chce zaprezentować swoją firmę z jak najlepszej strony, zachęcić do jej odwiedzenia i skorzystania z oferty. Aby tego dokonać, przed wykonaniem zdjęć do wirtualnego spaceru Google weź pod uwagę kilka ważnych czynników: 

  1. Wybierz odpowiedniego fotografa do wykonania zdjęć – zależności od preferencji zdjęcia mogą być wykonywane z udziałem ludzi lub bez, po godzinach pracy. Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na wykonanie zdjęć w trakcie godzin otwarcia to musisz otrzymać zgodę osób biorących w tym udział. 
  2. Przygotuj firmę do zdjęć – zadbaj o porządek, dodaj przyjemne dodatki aranżacyjne. Ważne jest również, aby zadbać o przestrzeń przed budynkiem.  
  3. Sprawdź oświetlenie – dobry fotograf wie, jak wykonać profesjonalne zdjęcia i zapewne zadba o odpowiednią oprawę. Jednak zanim rozpoczniecie pracę nad spacerem Google upewnij się, że oświetlenie w firmie działa bez zarzutów.  
  4. Dostosuj się do pogody – jeżeli prowadzisz restaurację z klimatycznym patio czy też hotel z pięknym ogrodem i placem zabaw, ważne jest, aby tego typu walory również zostały ujęte na zdjęciach. W tym przypadku musisz dostosować termin zdjęć do pogody – jak dobrze wiesz, wszystko prezentuje się lepiej w dziennym świetle, najlepiej w towarzystwie promieni słonecznych.

street viewWirtualny spacer Google – czy warto zainwestować? 

Tak naprawdę każdy może bez przeszkód dodać wirtualny spacer Google do swojego profilu firmy w wizytówce Google. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku wszelkiego rodzaju hoteli, pensjonatów i innych miejsc oferujących noclegi, a także gabinetów lekarskich, kosmetycznych, medycyny estetycznej, SPA czy siłowni. Nie znaczy to jednak, że na takim rozwiązaniu nie skorzystają np. sklepy stacjonarne. Możliwość zaprezentowania asortymentu, poszczególnych działów oraz ogólnej estetyki wnętrza również może okazać się pomocna w walce o klienta.  

Prezentowanie wnętrza firmy jest szczególnie istotne w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takiemu podejściu mogą sprawdzić, czy dostęp do budynku jest ułatwiony, a sam obiekt dostosowany do ich potrzeb.  

Dodatkowe zalety wirtualnego spaceru w ramach wizytówki Google to m.in. fakt, że około 62% użytkowników finalnie wybiera firmę, która prezentuje wnętrze obiektu. Według danych Google natomiast średnio 41% klientów trafia do sklepu lub lokalu właśnie przez Google Maps.

google wirtualny spacerPodsumowanie  

Użytkownicy najczęściej wybierają obiekty polecane z jak największą liczbą pozytywnych opinii oraz zdjęć. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – którą ofertę wybierze Twój odbiorca, mając do wyboru kilka podobnych firm, z których tylko jedna udostępnia opcję obejrzenia wnętrza? Statystyki mówią jasno – Google Street View oraz wirtualny spacer zwiększają szanse na to, że użytkownicy wybiorą właśnie Twój biznes. 

This will close in 0 seconds