Strategia pozycjonowania przy niskim budżecie

| czas czytania: 5 min | SEO
koszty seo

Częstym wyzwaniem spotykanym w branży e-marketingu jest odpowiednie zarządzanie budżetem klienta i dostosowanie usługi do jego możliwości finansowych. Oferta na pozycjonowanie musi być skrojona na miarę potrzeb klienta oraz powinna odpowiednio wpisywać się w profil jego działalności, ale też mieścić się w granicach wyznaczonych przez budżet.

 

Mam kilkaset złotych. Czy mam szansę na TOP10 w Google?

Tutaj pojawiają się problemy natury techniczno-ekonomicznej. Jak za kilkaset złotych dobrać do pozycjonowania pakiet przynajmniej 5 fraz, który uwzględnia trudne, konkurencyjne słowa kluczowe? Często niestety nie jest to możliwe. Frazy „psycholog Wrocław”, „stomatolog Warszawa”, „adwokat Kraków”, „biuro rachunkowe Poznań” są bardzo popularnymi słowami kluczowymi. Ilość miejsc na pierwszej stronie Google’a jest ograniczona, a chętnych, którzy chcą się tam znaleźć, jest znacznie więcej. Z doświadczenia wiem, że większość firm nigdy nie osiąga pozycji w TOP10 na najtrudniejsze słowa kluczowe w danej branży. Aby znaleźć się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, trzeba przeznaczyć odpowiednie środki i powierzyć pozycjonowanie swojego serwisu agencji posiadającej odpowiednie narzędzia, doświadczenie oraz zaplecze.

Jak się pozycjonować, dysponując niskim budżetem?

Firmy działające w konkurencyjnych branżach, które na pozycjonowanie chcą przeznaczyć kilkaset złotych, również mają szansę znaleźć się w TOP10 w Google. Najistotniejszą kwestią jest odpowiedni dobór słów kluczowych. Dysponując ograniczonymi zasobami, nie należy sięgać po najbardziej konkurencyjne frazy – warto poszukać słów alternatywnych, łatwiejszych, wpisujących się w profil działalności serwisu. Frazę „psycholog Wrocław” można zastąpić frazą „poradnia psychologiczna Wrocław”, frazę „biuro rachunkowe Warszawa” można zastąpić frazą „biuro rachunkowe Warszawa Wola”. Takich przykładów można znaleźć bardzo wiele, ponieważ Internauci wyszukują produkty i usługi w bardzo zróżnicowany sposób. Dla każdej branży można znaleźć od kilku do kilkunastu słów kluczowych, dla których współczynnik konkurencyjności jest znacznie niższy od fraz najbardziej ogólnych.

 

Konkurencyjne frazy

 

Czas to pieniądz!

Co bardzo istotne, dodatkowy plusem pozycjonowania na frazy mniej popularne jest czas oczekiwania na TOP10. Jest on znacznie krótszy niż w przypadku fraz ogólnych. Oczywiście mniej konkurencyjne słowa kluczowe są rzadziej wyszukiwane, więc zapewnią mniejszą ilość wejść na stronę. Lepsze efekty przyniesie jednak kilka mniej popularnych, ale wyszukiwanych fraz, które szybciej znajdą się w TOP10 niż jedna ogólniejsza fraza, która w analogicznym czasie pojawi się najwyżej w drugiej albo trzeciej dziesiątce Google.

Czy można w trakcie kampanii SEO włączyć do pakietu bardziej konkurencyjne frazy?

Wraz z rozwojem biznesu klienta może on zwiększać budżet i dodawać nowe słowa kluczowe do pozycjonowania. Przy niskim budżecie warto więc „wyjść” od fraz łatwiejszych, mniej konkurencyjnych i w trakcie kampanii – gdy działania agencji przyniosą zwiększenie obrotów – włączyć frazy trudniejsze, bardziej ogólne.