Sklep internetowy AGD i RTV – 9 elementów serwisu sprzyjających udanym zakupom

| czas czytania: 5 min | SEO
urządzenie agd

Laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, a nawet lodówki i pralki to produkty, które konsumenci coraz częściej kupują przez internet. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że sieci handlowe RTV/AGD w rankingach popularności wciąż biją na głowę inne serwisy e-commerce. Jak zoptymalizować e-sklep, aby móc konkurować z gigantami z branży? Zadbaj o 9 istotnych elementów, a klienci chętnie sięgną również po Twoją ofertę z elektroniką i sprzętem do domu.

Sklep AGD/RTV – postaw na prostotę!

Polacy postrzegają zakupy przez internet jako wygodne, nieskomplikowane oraz zajmujące mniej czasu niż w tradycyjnych sklepach – wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska”. Dokładnie tymi samymi cechami powinien charakteryzować się sklep online, by zachęcał potencjalnych klientów do zakupu poprzez bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz wartościowe treści.

Z myślą o pozycjonowaniu

Właściciele e-sklepów powinni mieć z tyłu głowy nie tylko użytkownika, ale również dostosowanie serwisu pod kątem SEO, aby wszystkie elementy sprzyjały pozycjonowaniu. Dzięki temu uda się zwiększyć widoczność witryny w sieci. Przede wszystkim należy zawsze dbać o uporządkowany kod strony i uzupełnione metatagi (tytuł i opis strony wyświetlane wraz z adresem URL w wynikach wyszukiwania). Witryna musi być również responsywna, czyli dopasowana do ekranów urządzeń mobilnych, a także zoptymalizowana pod względem prędkości ładowania.

Na każdym etapie trzeba również zwracać uwagę na słowa kluczowe – ich dobór i rozmieszczenie w serwisie. Kwestia ta dotyczy nie tylko treści, ale również adresów URL, nazw kategorii, nazw produktów, tytułów kolejnych podstron, a nawet linkowania wewnętrznego. Przy keyword research warto posiłkować się dostępnymi narzędziami online, które pomogą ocenić konkurencyjność fraz. Przydatne okażą się m.in.: Google Keyword Planner, aplikacja Ubersuggest czy podpowiedzi w wyszukiwarce Google.

keyword planner google

Planer słów kluczowych od Google

Drobiazgowe opisy produktów

Treść w sklepie internetowym służy do przekazania kupującym informacji, którymi w punkcie stacjonarnym dysponują ekspedienci lub doradcy klienta. Szczegółowy opis produktu jest więc elementem, którego pod żadnym pozorem nie może zabraknąć. W przypadku sprzętu elektronicznego oraz urządzeń gospodarstwa domowego na pierwszy plan – oprócz ceny – powinna wysunąć się specyfikacja techniczna.

Oczywiście, inne parametry znajdą się w opisie aparatu fotograficznego, a inne na karcie pralko-suszarki. Umieszczone dane zawsze powinny jednak uwzględniać jak najwięcej szczegółów. Na przykład przy lodówce nie może zabraknąć punktów takich jak: wymiary, pojemność, kolor, klasa energetyczna, poziom hałasu, nazwa producenta, warunki gwarancji czy dodatkowe wyposażenie.

Krótkie i zwięzłe informacje, choć niezwykle przydatne, nie wyczerpią tematu. Warto w zakładce umieścić również dodatkowy opis produktu. Rozwinięta treść pozwoli przedstawić klientowi np. inne cechy artykułu oraz najważniejsze korzyści z zakupu. Pisząc podobne teksty, warto pamiętać, aby były one użyteczne nie tylko dla użytkowników, ale również wyszukiwarek internetowych. W tym celu należy wdrożyć zasady SEO copywritingu, czyli m.in. umieścić słowa kluczowe powiązane z produktem i linkowanie wewnętrzne, zastosować poprawną strukturę, wystrzegać się duplikacji treści.

Zdjęcia w roli głównej

Klienci często sięgają po te produkty, które prezentują się najlepiej wizualnie. Wniosek? Dobre zdjęcia pomagają sprzedawać. Bez wysokiej jakości grafik dobrze zoptymalizowanych pod SEO nie obejdzie się żaden sklep online. Jeśli ich zabraknie, konsument szybko opuści stronę i poszuka atrakcyjniejszej oferty. Aby do tego nie dopuścić, trzeba zadbać o właściwą oprawę graficzną.

Obiekt na fotografii powinien być odpowiednio oświetlony, aby udało się wyeksponować jego najważniejsze cechy. Z tych samych względów nieocenione okaże się również jednolite, neutralne tło, najlepiej białe. Co ważne, potencjalny klient chce zyskać wyobrażenie, jak produkt wygląda w rzeczywistości. Należy więc wybrać właściwą perspektywę, by zdjęcie oddawało wymiary fotografowanego artykułu. Lepiej zapomnieć natomiast o stosowaniu filtrów lub efektów specjalnych – w rezultacie kupujący może poczuć się oszukany.

pralka samsung karta produktu neonet

Zdjęcie na karcie produktu w sklepie internetowym Neonet

W branży RTV/AGD tzw. packshoty, czyli fotografie produktowe, powinny skupiać uwagę na detalach. W przypadku urządzeń o większych gabarytach nie wystarczy pokazać wyłącznie jednego ujęcia całego produktu. Przydadzą się również zbliżenia wskazujące konkretne cechy lub funkcje. Aby uatrakcyjnić prezentację elementu, warto pokazać również urządzenie w sytuacji jego użycia – np. lokówkę w rękach profesjonalnego fryzjera.

Opinie na karcie produktu

Jak wynika z przywołanych badań Gemius, osoby kupujące w internecie ufają przede wszystkim sklepom cieszącym się dobrymi opiniami. Sprzęt RTV i AGD, a zwłaszcza telefony komórkowe, to produkty, na temat których klienci najczęściej szukają rekomendacji w sieci. Z punktu widzenia właściciela sklepu online dobrze jest ułatwić ten proces odbiorcom, umieszczając czytelną zakładkę Opinie bezpośrednio na karcie produktu. Do widocznej sekcji z pewnością zajrzą nie tylko potencjalni klienci, ale także użytkownicy chcący pozostawić komentarz i ocenę.

opinie w sklepie media expert

Opinie o produkcie w sklepie Media Expert

Wizerunek eksperta z branży RTV/AGD

Google bacznie przygląda się serwisom publikującym treści i docenia te, które najlepiej wyczerpują temat i angażują odbiorców. Trend nie omija również sklepów z branży RTV/AGD. Nie wystarczą wyłącznie rozbudowane opisy produktów, warto wdrożyć również inne działania z zakresu content marketingu. Świetnym rozwiązaniem okaże się firmowy blog, gdzie użytkownik znajdzie rankingi sprzętu czy też nowinki technologiczne.

artykuły poradnikowe sklep xkom

Sekcja z artykułami w sklepie internetowym X-kom

Jaki smartfon wybrać? – artykuły poradnikowe rosną w siłę

Kupujący często oczekują pomocy w wyborze odpowiedniego urządzenia i poszukują wsparcia ze strony doświadczonych specjalistów. Odpowiedzią na ich potrzeby nierzadko okażą się przystępne artykuły poradnikowe, które wskażą rozwiązanie jakiegoś problemu lub wyjaśnią zawiłe kwestie. Dzielenie się wiedzą bardzo szybko pozwoli zbudować wizerunek firmy jako eksperta, co tylko zwiększy zaufanie klientów.

Jak wybierać tematy na bloga? Inspirację warto czerpać przede wszystkim z komentarzy użytkowników. Dociekliwi klienci często zadają pytania, na które można odpowiedzieć bezpośrednio w treści artykułu. Innym sposobem jest korzystanie z dostępnych narzędzi do researchu fraz, np. z Planera słów kluczowych od Google lub strony Answer The Public.

Czas na wideo poradniki!

Warto pamiętać, że content marketing nie kończy się wyłącznie na tekście pisanym. Obserwatorzy branży RTV/AGD szczególnie cenią nowe technologie, dlatego chętnie zaglądają np. do instrukcji online i wideo poradników. Zasobną bazę wiedzy w formie wizualnej proponuje na przykład sklep North.pl, który nie tylko udostępnia przydatne materiały na swojej stronie internetowej, ale także prowadzi dobrze zoptymalizowany kanał na YouTube z filmami instruktażowymi.

Bezpieczny sklep internetowy jest w cenie

Osoby kupujące sprzęt elektroniczny lub urządzenia AGD płacą za nie konkretne sumy, dlatego znaczącą rolę odgrywa dla nich bezpieczeństwo. Wiele z nich nawet nie decyduje się na zrealizowanie transakcji przez internet, ponieważ uważa tego rodzaju zakupy za zbyt ryzykowne. W gestii właściciela sklepu online leży więc kwestia ochrony strony www i poinformowanie o tym użytkowników. Przede wszystkim musimy zagwarantować:

– Poufność danych osobowych poprzez zabezpieczenie sklepu odpowiednim protokołem HTTPS i certyfikatem SSL, które pozwolą zaszyfrować informacje.

– Przejrzysty regulamin zakupów – czytelne zasady dotyczące procesu zakupowego, reklamacji, zwrotów, gwarancji itp. Oprócz precyzyjnego dokumentu warto dodatkowo pomyśleć o opracowaniu listy istotnych pytań i odpowiedzi (FAQ).

– Bezpośredni kontakt ze sklepem – ułatwiony dostęp do wsparcia ze strony doradcy w razie pytań lub problemów technicznych po stronie klienta.

– Bezpieczne systemy płatności – zaufane sklepy internetowe korzystają z rzetelnych platform do płatności online nie tylko po to, aby usprawnić transakcję, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Możliwość dokonania płatności wyłącznie za pobraniem wzbudza w użytkownikach wątpliwości.

– Widoczne dane sprzedającego – nikt nie lubi robić interesów z anonimowymi osobami, dlatego klienci przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności często weryfikują dane rejestrowe, np. adres firmy, NIP lub numer REGON. Aby budować wizerunek wiarygodnego sklepu, wszystkie informacje warto umieścić w sekcji Kontakt.

Czytelne menu kluczem do intuicyjnej nawigacji

Drukarka do zdjęć, żelazko parowe, smartwatch i zamrażarka do zabudowy to zupełnie różne urządzenia o innym przeznaczeniu. Trudno więc wyobrazić sobie, aby wszystkie znalazły się na jednej, wirtualnej półce w sklepie internetowym. Do uporządkowania asortymentu służy menu z czytelnym podziałem na kategorie. Dzięki uporządkowanej liście słów kluczowych jasno określających zawartość klient może bez namysłu przejść do grupy produktów, które go interesują.

Na intuicyjną nawigację składa się jednak nie tylko menu główne. Duży sklep internetowy ma wiele „zakamarków”, dlatego trzeba tak poprowadzić użytkownika, żeby się nie zgubił. W tym celu warto wdrożyć elementy takie jak:

  • Klikalne logo – odnośnik do strony głównej serwisu. Internauci przyzwyczaili się, że po kliknięciu w znak graficzny bez problemu powrócą do punktu startowego.
  • Menu okruszkowe, tzw. breadcrumbs – ścieżka dostępu, która prezentuje użytkownikowi jego aktualne położenie w obrębie witryny, uwzględniając przy tym krótką historię przeglądania.
breadcrumb sklep neonet

Ścieżka breadcrumbs w sklepie Neonet

  • Przyciski call to action – krótkie komunikaty z wezwaniem do działania nie tylko zachęcą potencjalnych klientów do podjęcia konkretnej akcji (najlepiej do zrealizowania transakcji), ale także pozwolą im przejść do innej sekcji serwisu.
  • Stopka – u dołu sklepu internetowego warto zamieścić odnośniki do najważniejszych podstron serwisu w postaci czytelnej mapy. Jeśli użytkownik nie znajdzie poszukiwanych treści, z pewnością skorzysta z podpowiedzi zawartych w tej sekcji.
stopka w sklepie komputronik

Stopka u dołu strony w sklepie Komputronik

Cena, producent, kolor, czyli filtrowanie wewnętrzne

Sklepy RTV/AGD proponują zwykle szeroką gamę produktów. Trafi tam zarówno klient poszukujący czajnika elektrycznego do domu, jak i profesjonalny fotograf, który chce wymienić dotychczasowy sprzęt na nowy. Każda z tych osób ma jednak określone preferencje względem poszukiwanego produktu, dlatego chętnie skorzysta z możliwości filtrowania, aby znaleźć najlepszą opcję.

Filtrowanie wewnętrzne pozwoli zawęzić spektrum produktów do grupy tych, które spełniają konkretne kryteria. Na poziomie ogólnym w sklepach RTV/AGD popularne opcje stanowią: cena, marka/producent, dostępność, rodzaj dostawy. Następnie, w zależności od kategorii towarów, klient otrzymuje do dyspozycji różny zestaw filtrów. Na przykład wybór telewizora można określić poprzez przekątną ekranu czy technologię smart TV, a laptopa ograniczając cechy dotyczące np. przekątnej ekranu, systemu operacyjnego, procesora.

Linkowanie wewnętrzne – Bestsellery i Podobne produkty

Klientów sięgających po urządzenia elektroniczne często interesują również dodatkowe akcesoria, części zamienne, a także podobne produkty, których funkcje mogą porównać jeszcze przed zakupem. Chętnie klikną więc w propozycje wyświetlane w ramach podstrony przeglądanego artykułu. W sklepach RTV/AGD popularnością cieszą się sekcje typu: Inni klienci oglądali również, Dedykowane akcesoria, Hity tygodnia czy też Najwyżej ocenione produkty.

promowane produkty north

Promowane produkty w sklepie North.pl

Odnośniki do innych części oferty to nie tylko sprytny zabieg marketingowy zachęcający do konwersji. Wdrożenie linkowania wewnętrznego (również w formie wspomnianej już ścieżki dostępu czy site mapy) polepsza użyteczność strony i przyczynia się do zmniejszenia współczynnika odrzuceń. Przede wszystkim jednak wpływa pozytywnie na pozycjonowanie serwisu, wskazując robotom indeksującym łatwiejszą drogę do konkretnych podstron.

Kompleksowa promocja sklepu internetowego

Wymienione elementy e-sklepu opracowane w zgodzie z zasadami SEO czy content marketingu mają ogromne znaczenie, jednak to nie jedyne kroki, które warto podejmować. Istotne są również m.in. profile w social mediach, kampanie AdWords, a także obecność w porównywarkach cen (np. Ceneo, Skąpiec) wpływające dodatkowo pozytywnie na pozycjonowanie.

Co ważne, bez dbałości o atrakcyjną ofertę inne działania nie przyniosą oczekiwanych efektów. Konsumenci z uwagą obserwują asortyment i dostępne opcje, m.in.: rodzaje i koszt dostawy (czy jest odbiór osobisty, dostawa gratis), proponowane rabaty czy uzupełnienie towaru o potrzebne akcesoria.