Przekierowanie 301, 302 i tag kanoniczny – czym są i za co odpowiadają?

| czas czytania: 5 min | SEO
SEO przekierowania

Zmiana adresu korespondencyjnego to podstawa, o której warto pomyśleć podczas przeprowadzki – jako adresaci dostaniemy przesyłkę, nadawca będzie mógł uzyskać odpowiedź, a listonosz bez problemu dotrze do właściwej skrzynki. W świecie internetu na podobnych zasadach funkcjonuje mechanizm zwany przekierowaniem. Dzięki jego zastosowaniu strona internetowa nie straci odwiedzających, użytkownicy znajdą potrzebne informacje, a wyszukiwarka Google przeskanuje i doceni odpowiednią witrynę.

Co to jest przekierowanie URL?

Przekierowanie można określić jako wiadomość, którą przekazujemy użytkownikom, przeglądarkom internetowym oraz robotom wyszukiwarek, że dana strona internetowa została „przeprowadzona” pod inny adres. W praktyce mechanizm wskazuje, gdzie dokładnie można odnaleźć poszukiwane treści i automatycznie przenosi odwiedzających do miejsca docelowego (bez konieczności wprowadzania nowego adresu URL). Powody takiego działania mogą być różne i w zależności od sytuacji stosuje się konkretny typ przekierowania.

Przekierowanie 301, czyli przeprowadzka na stałe

Najczęściej używanym przez specjalistów SEO przekierowaniem jest tzw. „301”, czyli komenda „przekierowany na stałe” (ang. „moved permanently”). Pozwala przenieść stronę internetową na zawsze pod inny adres i to w taki sposób, aby nie utracić jej mocy ani wypracowanej pozycji w wynikach wyszukiwania. Przekierowanie wspomaga również proces skutecznej optymalizacji witryny.

Wspomniane rozwiązanie jest również niezwykle efektywne z punktu widzenia użytkowników danego serwisu. Przekierowanie 301 daje jasny sygnał o tym, że odwiedzana witryna nadal istnieje, tylko gdzie indziej. Co więcej, jeśli internauta nie rzuci okiem na pasek przeglądarki, może nawet nie zorientować się, że zaszły jakiekolwiek zmiany, ponieważ zostanie odesłany bezpośrednio pod nowy adres URL.

Ustawienie „301” jest rekomendowane przede wszystkim w dwóch przypadkach:

Adres strony z www i bez www

Popularną funkcją „301” jest porządkowanie URL-i prowadzących do tej samej witryny. Przekierowanie pozwala ustalić jedną preferowaną wersję adresów dla danej domeny. Co to oznacza w praktyce? Bez względu na to, który adres użytkownik wpisze w pasek przeglądarki (np. www. natur-sklep.pl lub natur-sklep.pl), zostanie przeniesiony na stronę internetową ustawioną jako docelową.

Przekierowanie 301 w adresach url

Uporządkowanie różnych wersji witryny i połączenie ich jednym adresem URL ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia użytkownika. Znacząco wpływa również na pozycjonowanie oraz optymalizację. Przekierowuje moc z różnie skonstruowanych linków do jednej, właściwej strony, a także eliminuje duplikację serwisu (adresy z przedrostkiem www i bez www są traktowane przez wyszukiwarki jako dwie różne subdomeny z tymi samymi treściami).

Zmiana domeny dla strony internetowej

Przekierowanie „moved permanently” to punkt obowiązkowy również w przypadku przenoszenia strony internetowej na inną domenę. Warto jednak pamiętać o wdrożeniu 301 jeszcze przed migracją danych. Dlaczego? Dzięki temu roboty wyszukiwarki rozpoznają odświeżoną witrynę i nie potraktują jej jak zupełnie nowy twór, który nie zdążył nabrać mocy.

Ze zmianą domeny często idzie w parze rewolucja związana z adresami URL. I choć zwykle administratorzy serwisów dbają o to, aby bazowy odnośnik prowadzący do strony głównej pozostał taki sam jak dotychczas, w przypadku konkretnych podstron nie zawsze udaje się zachować porządek. Można temu łatwo zaradzić. Jeśli zastosujemy przekierowanie 301 dla poszczególnych elementów, wytyczymy bezpośrednie ścieżki do nowych adresów. Dzięki temu nie utracimy ruchu z linków do dotychczasowej wersji, udostępnionych w internecie. A użytkownicy nie zostaną narażeni na wizytę na nieistniejącej stronie zwracającej błąd 404.

Jak skonfigurować przekierowanie 301?

Najprostszą drogą do ustawienia przekierowania 301 jest skorzystanie z pliku .htaccess znajdującego się w głównym katalogu witryny. Wystarczy wprowadzić odpowiednią regułę, ustanawiając w ten sposób rekomendowany adres strony internetowej.

jak ustawić przekierowanie 301 - przykłady

Poszczególne punkty to przykłady zapisów w pliku. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, które zadziała zawsze, ponieważ wiele zależy m.in. od ustawień konkretnego serwera. W niektórych przypadkach przekierowanie 301 można nawet wdrożyć z poziomu panelu administracyjnego CMS. Taką opcję, w postaci specjalnej wtyczki, udostępnia np. popularny WordPress.

Tymczasowe przekierowanie 302 – „zaraz wracam”

Kod „302” wysyłany przez serwer informuje użytkowników i wyszukiwarkę, że na odwiedzonej stronie zostało zastosowane przekierowanie tymczasowe (ang. moved temporarily). W domyśle komunikatu widnieje przekaz: Treść i dane ze strony A znajdziesz na stronie B, ale nie przyzwyczajaj się – niedługo wrócą na swoje miejsce.

Mechanizm działa na podobnych zasadach co popularne „301” – również „przeprowadza” witrynę pod inny adres, aby nie utracić ruchu organicznego. Ma jednak działanie czasowe, dlatego administratorzy stron po to rozwiązanie sięgają zdecydowanie rzadziej.

Tymczasowe przekierowanie 302 warto wdrożyć np. gdy:

  • w serwisie przez jakiś czas trwają prace modernizacyjne,
  • konkretna podstrona znajduje się w przebudowie;
  • w sklepie online występuje oferta z czasowo niedostępnym produktem;
  • zawieszasz cykliczną promocję na artykuły sezonowe w sklepie internetowym.

 

Canonical tag – skuteczny sposób na duplikację

Dbałość o poszczególne elementy strony internetowej pomoże wyeliminować ewentualne błędy i przyczyni się do osiągania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby skutecznie uporządkować serwis, obok przekierowań 301 i 302 warto sięgnąć również po tzw. canonical, czyli tag kanoniczny. Rozwiązanie przydaje się zwłaszcza w przypadku witryn o rozbudowanej strukturze.

Przy pomocy atrybutu canonical ustalamy główną, tzw. kanoniczną wersję danego adresu URL.W ten sposób sugerujemy wyszukiwarkom, że daną stronę internetową (najbardziej merytoryczną) powinny uznać za oryginalną, a pozostałe, podobne podstrony – jedynie za kopie treści. Dzięki temu uda się zapobiec duplikacji treści mogącej wystąpić w ramach tej samej domeny. Mechanizm świetnie sprawdza się np. w przypadku sklepów internetowych, które udostępniają filtrowanie i sortowanie produktów, multiplikując adresy URL.

Jak ustawić tag kanoniczny?  Do każdej ze stron – zarówno do strony podstawowej, jak i do adresów z powieloną treścią – wstawiamy link „rel=canonical”. Należy go umieścić w sekcji nagłówka (<head> </head>). W ten sposób zduplikowane adresy będą odsyłać do podstawowej wersji.

Przykład:

<link rel=”canonical” href=”https://www.artefakt.pl/blog/analityka/mapy-ciepla-w-analityce-internetowej” />

Tag kanoniczny a wyszukiwarki

Co ważne, tag kanoniczny działa wyłącznie na roboty wyszukiwarek. Wskazuje im właściwy adres strony, aby uniknąć wielokrotnego powtarzania identycznych treści np. w Google, Bing czy Yahoo. Ustawienie atrybutu „rel=canonical” wpływa więc na to, która ścieżka do domeny będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo w znaczący sposób przyspiesza proces indeksowania witryny.

Załóżmy, że jako preferowaną witrynę ustalamy https://www.artefakt.pl. Jeśli podczas indeksowania roboty wyszukiwarki natrafią na link w postaci np. http://artefakt.pl, potraktują go tak samo jak wspomniany https://www.artefakt.pl.

Wybrany adres URL można dodatkowo wzmocnić, stosując przekierowanie 301. W ten sposób przekierujemy tam ruch z innych linków, a także pomożemy użytkownikom odnaleźć właściwą stronę internetową. Przy zastosowaniu samego canonicala na poszczególnych podstronach internauta widzi w pasku przeglądarki różne adresy URL (m.in. z www lub bez www).

This will close in 0 seconds