Pozycjonowanie lokalne – case study Google Maps

| czas czytania: 5 min | SEO
pozycjonowanie lokalne

Polski rynek to sektor głównie małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą swoje biznesy na niewielkim obszarze, ograniczając się do danego miasta, czy województwa. Każda firma, która działa w swojej branży zmuszona jest do rywalizacji z konkurencją. Rywalizacja ta odbywa się na wielu płaszczyznach: poczynając od jakości produktu, czy wykonywanej usługi, a kończąc na ich cenie. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym elementem w prowadzeniu biznesu i osiąganiu przewagi nad konkurencją jest dbanie o reklamę oraz rozpoznawalność marki. Szczególnie w dobie Internetu, gdzie każdy potencjalny klient surfując w sieci, spędza kilka godzin dziennie.  Absolutną podstawą w dzisiejszych czasach jest posiadanie przez firmę własnej strony internetowej, prezentującej jej działalność oraz ofertę.  Strona www jest bazą wyjściową do rozpoczęcia promowania firmy w wyszukiwarce Google. Podstawowym elementem marketingu internetowego dla małych i średnich firm jest pozycjonowanie lokalne, często nazywane też pozycjonowaniem w mapach Google.

Google Maps to bezpłatna usługa dla firm umożliwiająca założenie wizytówki w sieci. Posiadanie wizytówki w mapach jest niezbędnym elementem pozycjonowania lokalnego.

Obecnie, przy każdym zapytaniu, które zawiera nazwę miasta/regionu, czy województwa, Google, oprócz wyników naturalnych serwuje blok z trzema wynikami firm lokalnych. Przykładem może być zapytanie „fryzjer Legnica”. Po jego wpisaniu i zatwierdzeniu, oczom internauty ukazuje się następujący widok:

Fryzjerzy w Google Maps

Blok charakterystyczny dla zapytań lokalnych składa się z trzech wizytówek firmowych, gdzie przy nazwie i kilku szczegółowych informacjach można znaleźć odnośnik do strony firmowej oraz lokalizacji na mapie. Po kliknięciu w jedną z wizytówek, internauta zostaje przeniesiony do zakładki Google Maps, gdzie może poznać więcej szczegółów na temat wybranego przez siebie salonu fryzjerskiego a także poznać opinie, które wystawili mu klienci.

Pozycjonowanie w Google Maps

Jak duże znaczenie odgrywa lokalne pozycjonowanie oraz Mapy Google można sprawdzić wpisując do wyszukiwarki słowo kluczowe „fryzjer”. Mieszkańcy Legnicy na samej górze wyników wyszukiwania, mimo, że wpisali frazę bez lokalizacji, zobaczą blok z wynikami lokalnymi:

Salon fryzjerski na Google Maps

W związku z ogromną rolą, jaką obecnie odgrywa geolokalizacja, pozycjonowanie lokalne nabrało jeszcze większego znaczenia, niż dotychczas. Dla firm, które działają na rynku lokalnym, jest ono fundamentem marketingu internetowego.

Tak jak wynikami naturalnymi rządzi algorytm, tak też ranking wizytówek w mapach Google  jest ustalany na podstawie różnych czynników. Podstawą do pozycjonowania lokalnego w Google Maps jest optymalizacja profilu. W jej skład wchodzą:

– poprawne uzupełnienie danych firmowych, które powinny zgadzać się z danymi na stronie

– poprawne przydzielenie kategorii branży, w jakiej działa lokalna firma

– unikalny opis firmy, zoptymalizowany pod lokalne pozycjonowanie

– link do firmowej strony internetowej

– uzupełniona zakładka ze zdjęciami i filmami

– ilość i jakość opinii użytkowników

Mając właściwie zoptymalizowany profil, local SEO w mapach Google będzie efektywniejsze i przyniesie znaczniej więcej korzyści.

W związku ze zmianą polityki firmy odnośnie usługi Google Maps, aby wizytówka w mapach była aktywna co najmniej raz w roku należy zalogować się na konto z nią powiązane. Aktualizacja uderzy w firmy, które po stworzeniu profilu zapomniały o nim lub zgubiły do niego dostęp. W celu odzyskania dostępu do wizytówek ich właściciele powinni niezwłocznie skontaktować się suportem map Google.

Ostatnie artykuły