Pozycja i widoczność strony w Google – jak sprawdzić?

| czas czytania: 12 min | SEO
efekty SEO

Regularne sprawdzanie pozycji swojej strony internetowej jest kluczowe, aby skutecznie monitorować efekty Twojej strategii SEO. Poprzez analizę pozycji według słów kluczowych możesz dokładniej ocenić, czy Twoja witryna osiąga zamierzone cele w wynikach wyszukiwania. Monitorowanie pozycji również pozwala śledzić konkurencję i dostosować strategię, tak aby utrzymać lub poprawić pozycję w Google. Dodatkowo świadomość zmian w pozycjach kluczowych pozwala szybko reagować na ewentualne spadki widoczności i podejmować działania.

Wszystko to oznacza, że regularne monitorowanie pozycji staje się kluczowym elementem skutecznego zarządzania stroną i utrzymania jej konkurencyjności w dzisiejszym dynamicznym środowisku online.

googleCzy manualna kontrola pozycji w Google ma sens?

Wielu specjalistów SEO tworzy listę 30-100 kluczowych fraz, na których chcą być w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, a następnie ręczne sprawdza pozycje pod kątem tych właśnie wyrażeń. Choć ten sposób umożliwia darmowe sprawdzenie pozycji w Google, może być mało skuteczny i dość wolny.

Ręczna kontrola pozycji strony w wyszukiwarkach nie jest zbyt skutecznym podejściem. Niektóre frazy mogą zostać pominięte, a przy tym nie będzie można ocenić rzeczywistej dynamiki rozwoju projektu, zwłaszcza w kontekście konkurencyjnych stron w wynikach wyszukiwania.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele zaawansowanych narzędzi analitycznych, które oferują bardziej kompleksową analizę pozycji, dostarczając dodatkowych informacji na temat trendów, konkurencji oraz skuteczności podejmowanych działań.

Rodzaje wyników wyszukiwania

Google oferuje wiele rodzajów wyszukiwania, aby jeszcze lepiej zaspokoić różnorodne potrzeby użytkowników. Wśród tych rodzajów wyników warto wyróżnić najważniejsze:

  • Wyniki organiczne, czyli pojawiające się po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki.
  • Mapy i wyniki lokalne, jeśli zapytanie użytkownika jest związane z konkretnym miejscem.
  • Wyniki graficzne, gdzie Google wyświetla obrazki związane z zapytaniem użytkownika.
  • Wyniki wideo, gdzie są pokazywane wyniki wyszukiwania z różnych platform typu YouTube i podobnych.

Jak sprawdzić widoczność całego serwisu w Google?

Wraz z rosnącą konkurencją widoczność strony staje się kluczowym elementem sukcesu w sieci. To nie tylko mierzalny wskaźnik efektywności działań SEO, ale również fundament, na którym buduje się pozycję marki w sieci. Wysoka widoczność strony oznacza nie tylko zajmowanie wyższych miejsc w wynikach wyszukiwania, ale także zdolność witryny do przyciągania uwagi docelowej grupy odbiorców.

Wskaźnik widoczności strony staje się także ważnym narzędziem dla przedsiębiorców do monitorowania efektywności działań marketingowych. Analiza tego parametru umożliwia śledzenie skuteczności kampanii SEO w czasie rzeczywistym i dostarcza istotnych informacji do podejmowania decyzji strategicznych.

Przejrzysty obraz widoczności witryny pozwala na szybką reakcję na zmieniające się trendy rynkowe oraz dostosowanie strategii marketingowej do aktualnych potrzeb i oczekiwań klientów. W rezultacie wysoki wskaźnik widoczności staje się nie tylko miarą osiągnięć w obszarze SEO, ale także kluczowym elementem skutecznej strategii biznesowej.

Dostęp do różnorodnych narzędzi do analizy SEO umożliwia specjalistom SEO dokładne monitorowanie widoczności witryny. Narzędzia te oferują szczegółowe raporty dotyczące pozycji strony w wynikach wyszukiwania, analizy słów kluczowych oraz wskaźników ruchu organicznego. Dzięki nim można zidentyfikować obszary do poprawy, śledzić efekty działań SEO oraz dostosować strategię, aby lepiej odpowiadała aktualnym wymogom algorytmów wyszukiwarek.

Dodatkowo narzędzia do analizy widoczności strony umożliwiają porównywanie wyników z konkurencją, co pozwala na lepsze zrozumienie własnej pozycji na rynku. Analiza danych pozwala również na identyfikację słów kluczowych o wysokim potencjale, które mogą być istotne dla docelowej grupy odbiorców.

Te narzędzia są pomocne nie tylko do oceny efektywności bieżących działań, ale także do planowania długofalowej strategii SEO, której celem jest utrzymanie i poprawa widoczności strony w dynamicznym środowisku internetowym.

Google Search Console

Google Search Console (GSC) to darmowe narzędzie bezpośrednio od Google przeznaczone dla webmasterów i specjalistów SEO, które umożliwia śledzenie, utrzymanie i poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google.

Ocenić ogólną widoczność strony za pomocą tego narzędzia można korzystając z raportu Skuteczność -> Wyniki wyszukiwania. Raport zawiera dane na temat liczby kliknięć, liczby wyświetleń, średniego CTR oraz średniej pozycji. Dane można sortować, filtrować oraz porównywać.

google screen
Przykładowy wykres z Google Search Console dla wyświetleń i kliknięć

Senuto

Senuto, będące narzędziem z polskimi korzeniami, zdobyło uznanie jako jedno z najczęściej wykorzystywanych programów do analizy i porównywania widoczności serwisów oraz analizy fraz kluczowych.

Sprawdzenie ogólnej widoczności strony w Senuto jest banalnie proste. Po zalogowaniu się do narzędzia użytkownik może łatwo uzyskać pełen obraz widoczności swojej strony.

Wystarczy przejść do intuicyjnej zakładki Analiza widoczności i wprowadzić adres URL ocenianej strony w wyznaczonym pasku Domena:

senuto
Zakładka Analiza widoczności w Senuto

Ten prosty proces pozwala użytkownikom uzyskać natychmiastowy dostęp do istotnych informacji na temat pozycji ich witryny w wynikach wyszukiwania, umożliwiając skuteczne podejmowanie decyzji dotyczących strategii SEO.

Przykładowy wykres widoczności w Senuto dla fraz w TOP 10

Semstorm

Semstorm to kolejne wybitne narzędzie z polskimi korzeniami, które oferuje kompleksową funkcjonalność do monitorowania i analizy wyników organicznych stron internetowych. Jest to kolejne najpopularniejsze rozwiązanie na polskim rynku SEO.

Weryfikacja widoczności strony za pomocą Semstorm jest również prosta – po zalogowaniu się do narzędzia, wystarczy wprowadzić adres URL ocenianej domeny do wyznaczonego pola Domena znajdującego się w lewym górnym rogu interfejsu:

Przykładowy wykres widoczności z SEMSTORM dla fraz w TOP 10

Ahrefs

Ahrefs, uznawany za najpopularniejszy kombajn SEO na świecie, wyróżnia się swoją wszechstronnością i zaawansowanymi narzędziami analitycznymi. To kompleksowe narzędzie jest nie tylko liderem w analizie linków zwrotnych, ale także oferuje dogłębną analizę widoczności strony oraz fraz kluczowych.

W celu sprawdzenia ogólnej widoczności strony za pomocą Ahrefs, należy zalogować się do swojego konta i wprowadzić pełny adres URL witryny w pasku Domena lub adres URL.

Pasek Domena lub adres URL w Ahrefs

Następnie należy przejść do zakładki Przegląd i dalej do zakładki Wyszukiwanie organiczne, gdzie domyślnie będzie pokazany wykres widoczności fraz za ostatnie 5 lat w TOP 3 i TOP 10.

Raport Ahrefs – Przegląd – Wyszukiwania organiczne

Wykres widoczności z Ahrefs dla fraz w TOP 3, TOP 10 i TOP 20

W tym raporcie jest również dostępny wykres estymacji ruchu organicznego, oszacowany na podstawie pozycji fraz i ich popularności.

Estymacja ruchu organicznego w Ahrefs

Semrush

Semrush, będący kolejnym zagranicznym gigantem wśród narzędzi SEO, cieszy się zaufaniem specjalistów z różnych regionów świata. Podobnie jak Ahrefs, Semrush zapewnia kompleksową analizę widoczności strony, fraz kluczowych oraz linków zewnętrznych.

W celu sprawdzenia ogólnej widoczności strony w narzędziu Semrush, należy zalogować się na swoje konto, na stronie głównej narzędzia wpisać analizowaną domenę do pola Enter domain URL or keyword w górnej części strony i przejść do wyniku analizy:

Pasek Enter Domain, URL or keyword w Semrush

Następnie trzeba przejść do zakładki Organic Research dostępnej w menu po lewej stronie:

Przykładowy wykres widoczności z narzędzia Semrush

Na tej podstronie będzie domyślnie widoczny wykres widoczności dla fraz w TOP 3, TOP 10, TOP 20, TOP 50 i TOP 100 za cały okres pobierania danych.

Przykładowy wykres widoczności z narzędzia Semrush

Jak sprawdzić pozycje pojedynczej frazy kluczowej w Google?

Ręcznie w Google

Samodzielna weryfikacja pozycji strony w wynikach wyszukiwania przy użyciu Google jest niezwykle łatwa i dostępna dla każdego. Najprostszym sposobem jest przejście do trybu incognito, co pozwala maksymalnie zminimalizować personalizację wyników wyszukiwania, eliminując wpływ preferencji konkretnego użytkownika. Następnie wystarczy wpisać analizowaną frazę kluczową do paska wyszukiwania Google.

Ręczna ocena pozycji strony polega na przewijaniu listy wyników i znalezieniu własnej witryny wśród pozostałych domen.

Google Search Console

Należy zalogować się do panelu Search Console analizowanej domeny. Jeśli witryn jest kilka, należy upewnić się, że wybrana została odpowiednia.

Następnie trzeba przejść do sekcji Skuteczność (lub Performance w wersji anglojęzycznej) i dalej Wyniki wyszukiwania.

W sekcji Skuteczność, można wpisać frazę kluczową, dla której trzeba sprawdzić pozycję, w polu „Zapytanie”. Można to zrobić klikając przycisk +Nowa, następnie Zapytanie i w wyskakującym okienku wpisując całą frazę lub jej część.

Skuteczność -> Zapytanie

Okienko Zapytanie w Google Search Console

Następnie Google Search Console pokażę konkretną frazę lub listę fraz dopasowanych do zapytania, w zależności od wybranej opcji.  W wynikach będą informacje dotyczące liczby kliknięć, liczby wyświetleń, wskaźnika klikalności (CTR) oraz średniej pozycji.

Lista fraz kluczowych dopasowanych do wyrażenia Pozycjonowanie wraz z pozycją, wyświetleniami, CTR i liczbą kliknięć

Senuto

Sprawdzić pozycję pojedynczej frazy kluczowej w Senuto można wpisując adres domeny w polu Domena na stronie app.senuto.com/visibility-analysis/.

Pole Domena w Senuto

Następnie po przejściu do ogólnych wyników analizy domeny trzeba wybrać zakładkę Pozycje, kliknąć w przycisk Filtry i w polu tekstowym wpisać słowo kluczowe lub jego część.

Raport z pozycji w Senuto

W kolejnym kroku należy wybrać Słowo kluczowe równa się X i przejść do wyników filtrowania. Senuto domyślnie pokaże Ci wszystkie frazy, które zawierają wpisane słowo kluczowe.

Jeśli analiza ma dotyczyć konkretnej frazy, to po kliknięciu w przycisk Filtry należy przejść do opcji Wszystkie filtry -> Słowo kluczowe. Następnie trzeba wybrać opcję Zawiera i wpisać analizowaną frazę kluczową.

Raport pozycji wybranej frazy kluczowej w Senuto

Senuto pokaże aktualną pozycję dla tej konkretnej frazy, średnią miesięczną liczbę wyszukiwań oraz historię pozycji.

Semstorm

Aby sprawdzić pozycję pojedynczej frazy za pomocą narzędzia SEMSTORM, należy zalogować się wpisując swój login i hasło, a następnie wpisać adres weryfikowanej domeny w polu Domena w lewym górnym rogu.

Pole Domena w Semstorm

Po wpisaniu domeny, należy przejść do sekcji Słowa kluczowe -> Wszystkie słowa kluczowe, a następnie wybrać +Filtry i w to pole wpisać wyszukiwane słowo kluczowe. SEMSTORM wówczas pokaże Ci odfiltrowane wyniki zawierające słowo kluczowe i jego odmiany.

Jeśli chcesz wyszukać tylko jedną frazę kluczową bez dodatkowych odmian, przejdź do zakładki Filtry zaawansowane, a następnie wybierz Operacja #1 -> Uwzględnij -> Słowo kluczowe -> Równa się i wpisz frazę kluczową.

SurferSEO

Sprawdzić pozycję pojedynczej frazy kluczowej w narzędziu Ahrefs można logując się do narzędzia i przechodząc do zakładki Domain Planner.

Zakładka Domain Planner w SurferSEO

Na tej podstronie trzeba wpisać adres URL sprawdzanej domeny i przejść do wyników analizy za pomocą listy przeanalizowanych domen.

Następnie należy wpisać wyszukiwaną frazę w pasku Search w prawym górnym rogu.

Średnia pozycja witryny na daną frazę kluczową będzie widoczna po lewej stronie – AVG. POSITION: X.

Średnia pozycja dla frazy kluczowej w SurferSEO

Semrush

W celu weryfikacja pozycji konkretnej frazy kluczowe w Semrush, należy zalogować się do konta, wpisać adres weryfikowanej domeny w polu Enter domain URL or keyword w górnej części strony i przejść do wyniku analizy.

 

Pole Enter domain URL or keyword w narzędziu Semrush

Następnie należy przejść do zakładki Organic research, dalej Positions i wpisać wyszukiwaną frazę kluczową w pole Filter by keywords.

Ahrefs

Żeby sprawdzić pozycję frazy kluczowej w narzędziu Ahrefs, należy zalogować się na swoje konto a następnie wpisać adres domeny w polu Domena lub adres URL. Po przejściu do dashboardu z wynikami analizy należy przejść do podstrony Oorganiczne słowa kluczowe za pomocą odnośnika w menu po lewej stronie.

Raport Organiczne słowa kluczowe w narzędziu Ahrefs

Następnie trzeba wybrać przycisk Słowo kluczowe w pasku narzędzi na górze (przed listą fraz kluczowych), wybrać opcję Wszystkie filtry -> Jest i wpisać frazę kluczową. Następnie trzeba zatwierdzić wynik filtrowania klikając w przycisk Zastosuj i odświeżyć listę fraz kluczowych za pomocą pomarańczowego przycisku Pokaż wyniki.

Ahrefs pokaże przefiltrowaną listę fraz kluczowych, która będzie zawierać tylko jedną wybraną frazę. Na tej liście będzie informacja na temat aktualnej pozycji strony i wolumenu wyszukiwań, a także estymacja kosztu reklam CPC, średni ruch na stronie generowany przez daną frazęy oraz adres URL podstrony, która na nią wpływa.

Narzędzia do sprawdzania pozycji słów kluczowych w Google

analyticsASPS

ASPS to narzędzie do automatycznego monitorowania pozycji fraz w wynikach wyszukiwania. Narzędzie oferuje duży wybór, jeśli chodzi o dostępne pakiety – jest ich 8, a każdy z nich różni się ceną i liczbą monitorowanych fraz. Darmowy pakiet pozwala na monitorowanie maksymalnie 5 fraz. Najdroższy pakiet pozwala natomiast na monitorowanie 1000 fraz dla nieograniczonej liczby domen.

Narzędzie wyróżnia zaawansowana funkcjonalność: dostępna jest historia pozycji do 2 lat wstecz, symulowanie lokalizacji dla wyników lokalnych, możliwość analizy domen konkurencyjnych i podgląd wyników wyszukiwania. Poza tym istnieje możliwość ustawienia konkretnej godziny odświeżenia pozycji oraz historia wyników wyszukiwania z ostatnich 14 dni.

Seostation

Seostation.pl to polskie narzędzie do monitorowania pozycji fraz kluczowych. Narzędzie monitoruje również linki zwrotne oraz ruch organiczny z podziałem na lokalizację i urządzenia. Zaletą jest również możliwość monitorowania fraz w wielu językach oraz osobnego monitorowania subdomen. Program umożliwia również monitorowanie spadków pozycji, status indeksacji oraz ataki hakerskie.

Seostation oferuje 14 dniowy okres próbny, w wersji płatnej koszt tego narzędzia wynosi natomiast od 37 do 167 zł miesięcznie w zależności od wybranego pakietu.

Webpozycja

Webpozycja to kolejne polskie narzędzie umożliwiające automatyczne monitorowanie pozycji wybranych fraz kluczowych. Program oferuje nie tylko automatyczne monitorowanie pozycji fraz kluczowych w największej wyszukiwarce Google, ale także w Bing oraz czeskim Seznam.

Darmowe konto pozwala na monitorowanie maksymalnie 10 domen i odświeżenie pozycji na maksymalnie 15 fraz dziennie. Koszt płatnych pakietów wynosi od 19 zł do 123 zł miesięcznie w zależności od wybranego pakietu.

Senuto

Senuto umożliwia tworzenie osobnych monitoringów dla wielu domen, pozwalając monitorować maksymalnie 5000 fraz dla 50 projektów w przypadku najdroższego pakietu. Pozycje fraz kluczowych można sprawdzać w wybranym kraju, regionie lub mieście.

Dodatkowo Senuto umożliwia monitorowanie pozycji w mapach Google. Dużym udogodnieniem jest możliwość wglądu w pełną historię pozycji frazy kluczowej od momentu dodania projektu. Narzędzie pozwala również na sprawdzenie wyników domen konkurencyjnych.

Dostępny jest także pakiet próbny, pozwalający ocenić narzędzie w ciągu 14 dni. Koszt płatnej wersji wynosi od 99 zł miesięcznie dla wersji Lite i 699 zł miesięcznie dla najdroższego pakietu.

Stat4Seo.pl

Stat4SEO to kolejne polskie narzędzie. które oferuje system monitorowania pozycji w wyszukiwarkach:

  • google.pl
  • google.com
  • google.co.uk
  • google.de
  • google.no
  • google.dk

Program pozwala na generowanie raportów z pozycji fraz kluczowych w formie pliku PDF lub pliku Excel. Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w Stat4SE jest możliwość wymiany wiadomości między klientem a specjalistą ds. pozycjonowania.

Narzędzie nie posiada osobnych pakietów różniących się oferowaną funkcjonalnością i ceną, a jednorazowy koszt zakupu wynosi obecnie 492 zł brutto. Po pobraniu oprogramowania monitoring pozycji należy we własnym zakresie zainstalować na swoim serwerze.

Semstorm

Semstorm wyróżnia się nie tylko rozbudowanymi możliwościami analizy stron i treści pod kątem optymalizacji SEO, ale także posiada efektywny system do codziennego monitorowania pozycji fraz kluczowych.

Monitoring Semstorm  ma rozbudowane narzędzia dla firm lokalnych – można go skonfigurować w taki sposób, aby pozycja była sprawdzana w dowolnym mieście, dzielnicy lub ulicy. Wyniki domeny mogą być również na bieżąco porównywane z najbliższą konkurencją – rozbudowany system monitorowania konkurencji oraz ogromna baza domen pozwalają na bieżące dostosowanie własnej strategii do strategii konkurencji. Poza tym monitoring Semstorm umożliwia elastyczne udostępnianie wyników – można go udostępniać innym pracownikom lub klientom.

Accuranker

Accuranker to duńskie narzędzie do monitorowania dużej liczby fraz kluczowych w Google, Bing, Baidu, Yandex i YouTube. Jego główną zaletą jest wielojęzyczność – to narzędzie pozwala na sprawdzanie fraz kluczowych we wszystkich językach, w których jest dostępna wyszukiwarka Google. Z tego powodu jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do monitorowania fraz kluczowych na świecie.

Atutem Accuranker jest nie tylko jego łatwy i intuicyjny interfejs, ale także zdolność do bezproblemowej integracji z kluczowymi narzędziami analitycznymi od Google. Dzięki możliwości połączenia z Google Analytics, Google Search Console, Google Sheets oraz Google Data Studio użytkownicy mają pełny dostęp do istotnych danych i raportów, co umożliwia im kompleksową analizę efektywności swoich działań SEO. Narzędzie pozwala również na generowanie rozbudowanych raportów wg. harmonogramu, z własnym logo.

Aktualnie najtańszy pakiet kosztuje 129 euro na miesiąc i pozwala na monitorowanie maksymalnie 1000 słów miesięcznie.

Dlaczego warto być wysoko w wynikach Google?

Zoptymalizowana witryna w wynikach wyszukiwania znajdzie się wyżej niż strony konkurencji. Dobrze wypozycjonowane strony są bardziej widoczne dla użytkowników, co oznacza większe szanse na zauważenie przez potencjalnych odwiedzających. To naturalnie generuje dużą liczbę odwiedzin na stronie, co w dłuższej perspektywie może przynieść rzeczywiste przychody.

Organiczne wyniki wyszukiwania często są postrzegane przez użytkowników jako bardziej wiarygodne i wartościowe niż płatne reklamy. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania może również skutkować większym zaufaniem ze strony klientów, co może być kluczowe w budowaniu długotrwałych relacji biznesowych. W rezultacie zainwestowanie w solidne pozycjonowanie to nie tylko krótkoterminowa strategia, ale również trwała podstawa dla sukcesu w Sieci.

seoPodsumowanie

Skuteczne monitorowanie pozycji strony staje się nieodłącznym elementem efektywnego zarządzania działaniami SEO. Regularna analiza pozycji według słów kluczowych pozwala nie tylko ocenić efektywność witryny, ale również śledzić konkurencję i dostosować strategię, aby utrzymać lub poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.

Nowoczesne narzędzia analityczne, takie jak Google Search Console, Senuto, Semrush czy Ahrefs, oferują kompleksową analizę widoczności strony, uwzględniając różne rodzaje wyników wyszukiwania.

Dobrze wypozycjonowana strona w Google to nie tylko większy ruch na stronie. Większa widoczność i lepsze pozycje strony przyczyniają również się do budowy zaufania i wiarygodności marki, co stanowi klucz do nawiązywania trwałych relacji z użytkownikami.

This will close in 0 seconds