Rel=”sponsored” i rel=”ugc” – nowe podejście Google do kwalifikowania linków wychodzących

| czas czytania: 5 min | SEO
Co to jest linkowanie?

W 2005 r. Google wprowadziło atrybut rel=”nofollow”, by zapobiec rozprzestrzenianiu się spamu w postaci linków na stronach internetowych w sekcji z komentarzami. Bardzo szybko nofollow stało się sposobem na linkowanie do partnerów, sponsorów, cytowanych stron, o których wspominamy na naszym serwisie, ale do których nie chcemy odsyłać robotów indeksujących. Po przeszło 14 latach największa wyszukiwarka na świecie zdecydowała się na wprowadzenie nowych rodzajów linków, niejako wyręczających stosowanie w pewnych przypadkach linki nofollow. Poznaj rel=”sponsored” i rel=”ugc” i dowiedź się, kiedy należy stosować te rodzaje linków wychodzących!

Follow, nofollow, sponsored i ugc – kiedy należy stosować poszczególne rodzaje linków wychodzących?

Według suportu Google i oficjalnych informacji z bloga dla webmasterów możemy stosować na naszych stronach 4 rodzaje atrybutów linków wychodzących:

  1. rel=”follow” (brak wartości lub link nieoznaczony żadnym atrybutem) – przekazuje informację robotom Google, że linkowana strona jest wartościowa, więc należy ją zaindeksować. Są to najbardziej wartościowe linki z punktu widzenia pozycjonowania, ponieważ przekazują moc domeny linkowanej stronie,
  2. rel=”sponsored”– tym atrybutem należy oznaczać odnośniki uprzednio oznaczone jako nofollow prowadzące do reklamodawców. Innymi słowy, są to linki sponsorowane,
  3. rel=”ugc” – powinny się pojawiać w treści wygenerowanej przez użytkowników, czyli w sekcji z komentarzami i na forach internetowych,
  4. rel=”nofollow”– można je zastosować, gdy linkowana podstrona nie zalicza się ani do punktu 2, ani do 3, a nie chcemy do niej odsyłać robota wyszukiwarki.

Kwalifikowanie linków wychodzących do Google

kwalifikowanie linkow przychodzących

Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=pl

Linki z atrybutami sponsored oraz ugc co do zasady nie będą indeksowane przez Google, więc zastąpią po prostu linki nofollow w szczególnych przypadkach. Choć nie przekazują mocy naszej domeny, posłużą wyszukiwarce do przygotowywania rankingu wyników wyszukiwania. Na ich podstawie algorytm oceni ich wartościowość oraz przydatność dla użytkowników. Staną się więc czymś pośrednim między odnośnikami z rel follow i nofollow w całym procesie oceny profilu linków zwrotnych.

Zmiany w oznaczaniu linków z pewnością wywołają całą lawinę pytań i wątpliwości, dlatego Google od razu przygotowało sekcję Q&A.

Czy należy na swojej stronie zmienić funkcjonujące linki nofollow na sponsored lub ugc?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Jeśli linkowana podstrona została „zablokowana” przed robotami Google, nie musisz wprowadzać zmian w atrybutach. Zwróć jednak uwagę, aby rel sponsored i rel ugc dodawać do nowych odnośników.

Czy można używać kilku atrybutów do oznaczenia jednego linka?

Można. Jeśli w komentarzu pojawia się odnośnik do reklamodawcy, taki link oznacz rel=”ugc sponsored”. Z kolei jeśli chcesz zyskać pewność, że hiperłącza publikowane na forach internetowych na pewno nie zostają zaindeksowane, skorzystaj z rel=”nofollow ugc”.

Jeśli jestem wydawcą i w swoim systemie CMS w przypadku linków sponsorowanych automatycznie ustawia się nofollow, to muszę to zmienić?

Nie musisz. Takie rozwiązanie nadal będzie wspierane przez Google, choć rekomendowane jest oznaczanie linków sponsorowanych atrybutem rel=”sponsored”.

Czy muszę oznaczać linki sponsorowane atrybutami, czy Google rozpozna je samodzielnie?

Tak musisz, jeśli nie chcesz, aby Google oceniło Twoją stronę jako system wymiany linków i nie ukarało Cię karą za stosowanie spamerskich taktyk.

Co się stanie, jeśli użyję niewłaściwego atrybutu?

Google zwraca uwagę przede wszystkim na linki sponsorowane i je koniecznie należy oznaczać rel=”sponsored”, ewentualnie rel=”nofollow”. Prawdopodobnie informacje o takich odnośnikach będą brane pod uwagę podczas oceny danej strony za stosowanie praktyk pozyskiwania linków. W innych przypadkach pomyłki atrybutów nie będą miały większego znaczenia dla naszej strony.

Dlaczego powinienem stosować nowe rodzaje atrybutów?

Sponsored, ugc, nofollow pomagają Google w analizowaniu rodzajów linków prowadzących do poszczególnych stron. Staną się sygnałem/czynnikiem rankingowym.

Czy zmiana linków z nofollow na ugc w komentarzach nie rozprzestrzeni spamu?

Nie. W interesie właścicieli witryny jest moderowanie komentarzy, a dość zaawansowane systemy antyspamowe odstraszają osoby publikujące spam w opiniach pojawiających się na stronie.

Kiedy zmiany atrybutów wchodzą w życie?

Wszystkie nowe oznaczenia linków można już swobodnie stosować na swojej stronie, a Google traktuje je jako wskazówki do celów rankingowych. Od 1 marca 2020 r. sponsored, ugc, nofollow i follow staną się wytycznymi do indeksowania i crawlowania stron przez roboty wyszukiwarki.

Rel=”sponsored” i rel=”ugc” zamiast rel=”nofollow”? Podsumowanie

Google chce się jeszcze lepiej nauczyć rozpoznawać poszczególne rodzaje linków wychodzących. Z pewnością staną się one w przyszłości czynnikiem rankingowym, a roboty wyszukiwarki na ich podstawie ocenią wartościowość profilu linków prowadzących do naszego serwisu. Trudno jednak powiedzieć, czy atrybut sponsored będzie traktowany lepiej niż nofollow, a ugc nie zostaną potraktowane jako czysty spam. Obiecujemy jednak, że będziemy obserwować sytuację, by znaleźć rozwiązania najlepsze z punktu widzenia pozycjonowania!