Jak zrobić klikalny numer telefonu jako link na stronie internetowej?

/ SEO
Połączenia telefoniczne przez internet

Umieszczając dane kontaktowe na stronie, warto zadbać o ich dostępność dla użytkowników. Jednym ze sposobów jest podlinkowanie numeru telefonu, dzięki czemu osoby korzystające z urządzeń mobilnych jednym kliknięciem będą mogły połączyć się z właścicielem przeglądanej strony internetowej.

Jak oznaczyć numer telefonu jako odnośnik na stronie internetowej?

Przygotowanie klikalnego numeru telefonu wymaga umieszczenia odnośnika i opisania go odpowiednio w kodzie HTML strony. Należy skorzystać z atrybutu <a href>, dodając przed numerem telefonu wyrażenie tel:. Poprawny link dla polskiego nr telefonu wygląda następująco:

<a href="tel:+48713333222">Treść widoczna na stronie internetowej</a>

Sam link powinien zawierać pełny numer telefonu wraz z prefiksem kraju bez spacji, nawiasów oraz myślników. Natomiast w treści odnośnika można wpisać dowolny tekst, który zostanie wyświetlony internaucie, np.

  • 713-333-222
  • (+48) 713 333 222
  • Zadzwoń teraz
  • Skontaktuj się z nami

Przygotowanie podlinkowanego numeru telefonu nie zajmuje wiele czasu, a stanowi duże ułatwienie dla użytkownika mobilnego. Warto z tego rozwiązania skorzystać.

Jak założyć śledzenie w Google Analytics na klikanie numeru telefonu?

Mając aktywną usługę Google Analytics, można dodatkowo zbierać informację na temat ilości kliknięć w numer telefonu. Będzie to miało zwłaszcza zastosowanie w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, gdzie tego typu klikniecie powoduje nawiązanie połączenia, czyli szeroko rozumianą konwersję.

W celu przesyłania danych dotyczących kliknięć w numer telefonu do usługi Google Analytics muszą być spełnione 2 warunki:

  • poprawnie zainstalowany kod śledzenia Analytics na stronie,
  • dodatkowa implementacja kodu zdarzeń w kodzie HTML serwisu.

O ile pierwszy z warunków jest łatwy do spełnienia, a sama instalacja usługi Analytics nie jest niczym skomplikowanym, o tyle drugi może przysporzyć już pewne trudności. Warto na tym etapie posiłkować się suportem, który oferuje Google: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events.

Idea instalacji kodu zdarzeń polega na tym, aby po kliknieciu przez użytkownika w numer telefonu do Google Analytics przesyłało się zdarzenia typu „onClick” z wcześniej ustalonymi przez nas parametrami. Przykładowa konstrukcja takiego zdarzenia może wyglądać następująco:

<a href=”tel:+48713333222″ onclick=”ga(‚send’, ‚event’, ‚Kontakt’, ‚Telefon-klikniecie’);”>Treść widoczna na stronie internetowej</a>

Powyższą instalację zdarzeń można również przeprowadzić za pomocą narzędzia Google Tag Manager.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze artykuły na blogu:
Czy po migracji serwisu można osiągnąć wzrosty w widoczności TOP3 nawet o 350%? Okazuje się, że...
SXO, czyli search experience optimization, to działania, które wpływają na skuteczność strony...
Lejek sprzedażowy pozwala na stałe monitorowanie skuteczności sprzedaży i analizę etapów, które...
Google ciągle jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Prawie 93% użytkowników korzysta z...
Marketing rekomendacyjny jest całkowicie naturalnym ruchem i – jak pokazują badania – skutecznym....