Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

Jak zrobić klikalny numer telefonu jako link na stronie internetowej?

/ SEO
Połączenia telefoniczne przez internet

Umieszczając dane kontaktowe na stronie, warto zadbać o ich dostępność dla użytkowników. Jednym ze sposobów jest podlinkowanie numeru telefonu, dzięki czemu osoby korzystające z urządzeń mobilnych jednym kliknięciem będą mogły połączyć się z właścicielem przeglądanej strony internetowej.

Jak oznaczyć numer telefonu jako odnośnik na stronie internetowej?

Przygotowanie klikalnego numeru telefonu wymaga umieszczenia odnośnika i opisania go odpowiednio w kodzie HTML strony. Należy skorzystać z atrybutu <a href>, dodając przed numerem telefonu wyrażenie tel:. Poprawny link dla polskiego nr telefonu wygląda następująco:

<a href="tel:+48713333222">Treść widoczna na stronie internetowej</a>

Sam link powinien zawierać pełny numer telefonu wraz z prefiksem kraju bez spacji, nawiasów oraz myślników. Natomiast w treści odnośnika można wpisać dowolny tekst, który zostanie wyświetlony internaucie, np.

  • 713-333-222
  • (+48) 713 333 222
  • Zadzwoń teraz
  • Skontaktuj się z nami

Przygotowanie podlinkowanego numeru telefonu nie zajmuje wiele czasu, a stanowi duże ułatwienie dla użytkownika mobilnego. Warto z tego rozwiązania skorzystać.

Jak założyć śledzenie w Google Analytics na klikanie numeru telefonu?

Mając aktywną usługę Google Analytics, można dodatkowo zbierać informację na temat ilości kliknięć w numer telefonu. Będzie to miało zwłaszcza zastosowanie w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych, gdzie tego typu klikniecie powoduje nawiązanie połączenia, czyli szeroko rozumianą konwersję.

W celu przesyłania danych dotyczących kliknięć w numer telefonu do usługi Google Analytics muszą być spełnione 2 warunki:

  • poprawnie zainstalowany kod śledzenia Analytics na stronie,
  • dodatkowa implementacja kodu zdarzeń w kodzie HTML serwisu.

O ile pierwszy z warunków jest łatwy do spełnienia, a sama instalacja usługi Analytics nie jest niczym skomplikowanym, o tyle drugi może przysporzyć już pewne trudności. Warto na tym etapie posiłkować się suportem, który oferuje Google: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events.

Idea instalacji kodu zdarzeń polega na tym, aby po kliknieciu przez użytkownika w numer telefonu do Google Analytics przesyłało się zdarzenia typu „onClick” z wcześniej ustalonymi przez nas parametrami. Przykładowa konstrukcja takiego zdarzenia może wyglądać następująco:

<a href=”tel:+48713333222″ onclick=”ga(‚send’, ‚event’, ‚Kontakt’, ‚Telefon-klikniecie’);”>Treść widoczna na stronie internetowej</a>

Powyższą instalację zdarzeń można również przeprowadzić za pomocą narzędzia Google Tag Manager.

Najnowsze artykuły na blogu:
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...
Co możemy zmienić na stronie, aby nasza witryna spełniała kryteria Core Web Vitals? W artykule...
Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy obowiązujący od sierpnia 2021 roku. Jak sprawdzić, czy...
Dzięki badaniu mikrokonwersji można jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników naszej strony i...
Hashtagi stanowią ważne narzędzie marketingowe używane przez marki po to, by promować produkty i...