Wspieramy firmy w trudnym czasie: www.artefakt.pl/antidotum-na-kryzysAntidotum na kryzys

Jak stworzyć przyjazne adresy URL?

/ SEO
pozycjonowanie stron internetowych

Strona internetowa powinna być przejrzysta zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarki. Jednym z elementów, który należy zoptymalizować, są adresy URL. Przyjazne linki pomagają odnaleźć się w strukturze serwisu, ułatwiają osiągnięcie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, a także prezentują się dobrze po podlinkowaniu np. w social media. Jak przygotować dobry odnośnik?

Jak wygląda przyjazny adres URL?

Przyjazne linki to takie adresy URL, które zawierają logicznie powiązany ciąg znaków oraz odwołania do kategorii (podstrony) nadrzędnej i wskazują użytkownikowi, w którym miejscu serwisu aktualnie się znajduje. Nie ma w nich przypadkowych parametrów, liczb lub wyrażeń. Są łatwiejsze do zapamiętania oraz zdecydowanie lepiej prezentują się zamieszczone w social media.

Przyjazny adres wygląda np. tak:

www.domena/blog/co-to-jest-url

Nieprzyjazny URL najczęściej prezentuje się następująco:

www.domena/index.php?action=blog&p=123&title=co-to-jest-url

Różnicę pomiędzy powyższymi przykładami zauważy zarówno internauta, jak i robot wyszukiwarki. Obecność w drugim linku różnych parametrów może sprawić, że zostanie on potraktowany jako spam, szczególnie jeśli pełny adres zostanie użyty jako anchor i pojawi się na stronie internetowej.

Korzyści przyjaznych URL-i:

 • Informują użytkowników i roboty wyszukiwarki, jaka jest struktura strony,
 • Pozwalają na szybki powrót do nadrzędnej kategorii – w powyższym przykładzie po wykasowaniu wyrażenia co-to-jest-adres-url, internauta znajdzie się na blogu, a tam będzie miał możliwość zapoznania się z innymi artykułami,
 • Są łatwiejsze do zapamiętania przez internautę,
 • Zachęcają do podlinkowywania – ładnie prezentują się w treści strony i w postach na Facebooku lub Google+,
 • Zwiększają rozpoznawalność serwisu w sieci poprzez czytelne eksponowanie nazwy domeny,
 • Przeważnie zawierają słowa kluczowe, co pomaga algorytmom skategoryzować witrynę i uznać ją za wartościową,
 • Ułatwiają indeksowanie witryny – części adresu są logicznie uporządkowane, więc boty bez problemów docierają do poszczególnych kategorii serwisu.

Zagrożenia nieprzyjaznych linków:

 • Często stanowią nielogiczny ciąg znaków, który nic nie mówi internaucie o zawartości podstrony,
 • Nie ułatwiają użytkownikom przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi podstronami w serwisie,
 • Są długie i trudne do zapamiętania,
 • W celu ich podlinkowywania internauta często korzysta z narzędzi służących do skracania linków – oryginalny URL nie zostanie osadzony na stronie,
 • Dla robotów wyszukiwarki wyglądają jak niebezpieczne odnośniki, co może wpłynąć na pozycję podstrony w wynikach wyszukiwania,

Stosowanie adresów URL, które są SEO- i User-friendly, wpływa przede wszystkim na widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania i jego przystępność dla internautów. Jeśli zależy Ci na dużym ruchu generującym konwersje, zadbaj o czytelność linków na swojej stronie internetowej.

Optymalizacja adresów URL – 6 wskazówek

Przygotowując przyjazne linki, zwróć uwagę na:

jak przygotowac przyjazny adres URL
 1. Logiczną strukturę katalogów – twórz ścieżki adresów URL, które będą możliwie jak najkrótsze i wskażą użytkownikowi budowę serwisu. Również nazwy katalogów nie powinny być rozbudowane. Im dłuższy link, tym trudniej go zapamiętać i podlinkować,
 2. Użycie słów kluczowych – korzystaj ze słów kluczowych, przygotowując przyjazne URL-e. Dzięki temu np. w wynikach wyszukiwania frazy z linka zostaną pogrubione, jeśli będą zgadzały się z zapytaniem użytkownika. Pamiętaj, aby stosować keywords z umiarem – jeśli zbyt mocno nasycisz adres słowami kluczowymi, Google uzna taką praktykę za spam,
 1. Wykorzystanie myślników jako separatora – oddzielając wyrazy, używaj myślników, które roboty wyszukiwarki traktują jako rozdzielniki między słowami. Nie korzystaj z podkreślników – czasami są ignorowane przez boty,
 1. Pomijanie polskich znaków – unikaj polskich znaków w URL-ach. Starsze przeglądarki mają problem z wyświetleniem takich linków, a użytkownicy nie są przyzwyczajeni do ich wpisywania w pasku przeglądarki.
 2. Niestosowanie wielkich liter – adresy www.domena/czy-duza i www.domena/czy-Duza zostaną potraktowane jako dwa osobne URL-e. Jeśli użytkownik nie będzie pamiętał, gdzie wstawić wielką literę, zostanie przekierowany do podstrony, która nie istnieje.
 1. Usuwanie niepotrzebnych parametrów – zwróć uwagę, aby w linku nie pojawiały się niepotrzebne parametry, znaki lub końcówki wskazujące na język strony, np. html. Pozbywaj się wszystkich zbędnych wyrażeń, dzięki czemu URL będzie przyjazny zarówno dla wyszukiwarki, jak i użytkownika.

Przyjazne adresy URL – naprawdę warto!

Korzyści, które odniesiesz dzięki przyjaznym adresom, być może nie będą spektakularne, ale optymalizacja linków z pewnością pomoże Ci zwiększyć dostępność strony dla robotów i internautów. Wdrażając odpowiednie reguły w systemie CMS, możesz automatycznie dokonać zmiany obecnych URL-i. Tylko pamiętaj o wprowadzeniu przekierowań 301, aby przekierować wyszukiwarkę oraz klientów z nieistniejących adresów na nowe.

Najnowsze artykuły na blogu:
Kto nie reklamuje się w sieci, temu naprawę trudno osiągnąć sukces w biznesie. W tym artykule...
Co możemy zmienić na stronie, aby nasza witryna spełniała kryteria Core Web Vitals? W artykule...
Core Web Vitals to nowy czynnik rankingowy obowiązujący od maja 2021 roku. Jak sprawdzić, czy...
Dzięki badaniu mikrokonwersji można jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników naszej strony i...
Hashtagi stanowią ważne narzędzie marketingowe używane przez marki po to, by promować produkty i...