Google Search Console zastąpiło Google Webmaster Tools

/ SEO
analityka e-commerce

Po blisko dziesięciu latach Google postanowiło zmienić nazwę jednej ze swoich najpopularniejszych usług z Google Webmaster Tools na Google Search Console.

Pierwszy portal z poradami dla webmasterów, Google uruchomiło w 2001 roku. W 2006 roku portal ten został rozbudowany i powstało Centrum Google dla Webmasterów.

 

To bezpłatne narzędzie dostarcza szczegółowych danych dotyczących zawartości serwisów internetowych oraz ich  widoczności w wyszukiwarce Google. Narzędzie jest wykorzystywane do indeksowania witryny, zarządzania nią, a także monitorowania i rozwiązywania problemów związanych ze złośliwym oprogramowaniem i spamem.

GSC - narzędzia dla webmasterówDlaczego postanowiono zmienić nazwę? Usługa przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, natomiast początkowa nazwa narzędzia sugerowała, że skierowane jest ono tylko do określonych użytkowników – webmasterów. Narzędzie  stanowi jednak rozwiązanie zarówno dla webmasterów, jak również hobbystów, właścicieli małych firm, ekspertów SEO, marketingowców, programistów, projektantów oraz deweloperów aplikacji. Google poprzez zmianę nazwy chce poszerzyć spektrum użytkowników, którzy będą mogli utożsamiać się z produktem. Dzięki temu GSC może stać się narzędziem dla wszystkich osób prowadzących strony internetowe.

 

Adres do panelu pozostał taki sam: https://www.google.com/webmasters/tools. Przedstawiciele Google zapowiadają, że nowa wersja będzie wdrażana na całym świecie w ciągu najbliższych tygodni. W Polsce nazwa została już zmieniona.

GSC

Jak wynika z informacji umieszczonych na blogu Google, modyfikacje nie będą dotyczyć tylko wyglądu narzędzia. W przyszłości w panelu mają pojawić się nowe funkcje oraz usprawnienia dla wszystkich osób związanych z wyszukiwarką Google. Dowodem potwierdzającym te zapowiedzi jest wprowadzenie nowej funkcjonalności w Google Search Console, która pozwala na dodawanie aplikacji do panelu narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu można śledzić, gdzie treści  aplikacji znajdują się w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia, w jaki sposób roboty Google widzą aplikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły na blogu:
Czym są wartościowe linki zewnętrzne i jak je pozyskiwać? Poznaj 10 prostych sposobów! Zapraszamy...
Celem nowej aktualizacji z sierpnia 2021 roku jest tworzenie adekwatnych do zawartości tytułów. Czy...
Czym jest link baiting i dlaczego warto korzystać z tej strategii linkowania? Poznaj sposób na...
Czy warto korzystać z tzw. clickbaitów? Jak tworzyć dobre clickbaity, które przyciągną klientów?...
Czy można wypozycjonować stronę w 3 miesiące? Można! Wystarczy czasem bardzo niewiele, aby...