Działania SEO, które samodzielnie można wykonać na swojej witrynie 

| czas czytania: 8 min | SEO
seo samodzielnie

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w Internecie jest ogromna, ważne jest, abyśmy skupili się na optymalizacji naszej witryny pod kątem wyszukiwarek. SEO, czyli Search Engine Optimization, to zbiór działań, które mają na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, na przykład w Google. Choć kompleksowe pozycjonowanie na wielką skalę z reguły wymaga zatrudnienia profesjonalnej agencji SEO, istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić w tej kwestii całkowicie samodzielnie.

W tym artykule przedstawimy, jak podjąć się optymalizacji strony pod SEO na własną rękę. Omówimy kilka prostych, ale skutecznych działań, które można wykonać na swojej witrynie, jak choćby wybór odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja treści, poprawa struktury URL serwisu, optymalizacja meta-opisów oraz meta-tytułów, budowanie linków wewnętrznych na stronie, a także monitorowanie i analiza przeprowadzonych działań SEO.

baner intextDlaczego warto podjąć się optymalizacji SEO na własną rękę? 

Na początku omówmy, dlaczego warto samodzielnie podjąć się próby optymalizacji naszego serwisu pod wyszukiwarki. Choć optymalizacja SEO może wydawać się skomplikowanym zagadnieniem, nawet bez doświadczenia w tej dziedzinie jesteśmy w stanie poprawić kondycję naszej strony. Skoncentrowanie się na podstawowych działaniach może przynieść zauważalne korzyści. 

Po pierwsze, samodzielna optymalizacja SEO daje nam pełną kontrolę nad całym procesem. Możemy bardzo szybko reagować na zmieniające się trendy i dostosowywać strategię, o ile oczywiście jesteśmy w stanie je śledzić. Pozwala to na większą elastyczność i szybsze podejmowanie decyzji, co może przynieść rezultaty w krótszym czasie. 

Po drugie, podstawowe działania SEO są relatywnie proste do wykonania, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Wybór odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja tytułów i opisów meta czy tworzenie wartościowych treści to zadania, które możesz z powodzeniem zrealizować samodzielnie, poświęcając nieco czasu. Wiele kursów online i poradników dostępnych w sieci dostarczy Ci niezbędną wiedzę i wskazówki, dzięki którym rozpoczniesz przygodę z optymalizacją. 

Po trzecie, samodzielna optymalizacja SEO pozwala zmniejszyć koszty. Zatrudnienie agencji SEO to komfort i efekty, ale również oczywisty koszt, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę w tej materii. Działając na własną rękę, oszczędzasz pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne inicjatywy marketingowe lub rozwój swojej witryny. W przyszłości zaś, gdy zaoszczędzone pieniądze przełożą się na zyski firmy, wciąż możliwe będzie podjęcie współpracy z agencją marketingu internetowego. 

autorytet domenyWybór odpowiednich słów kluczowych 

W kwestii faktycznych działań, które możemy wprowadzić na naszej stronie samodzielnie, na samym początku wspomnijmy o podstawach, czyli słowach kluczowych. Są to frazy, które potencjalni użytkownicy wpisują w oknie wyszukiwarki, aby znaleźć interesujące ich treści. 

Przed rozpoczęciem optymalizacji należy przeprowadzić dokładne badanie słów kluczowych związanych z naszą branżą i wybrać te, które mają wysokie wyszukiwanie, a jednocześnie niską konkurencję. Trzeba przy tym pamiętać, że słowa kluczowe powinny być związane z treściami na naszej stronie, ponieważ w przeciwnym wypadku nasz serwis może zostać uznany przez Google za domenę spamerską, która sztucznie stara się wprowadzić na swoją stronę większy ruch. 

Optymalizacja treści 

Kolejną rzeczą, która bezpośrednio łączy się zresztą z optymalizacją słów kluczowych, są same treści na stronie. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w SEO, ponieważ to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie wprowadzić do naszego serwisu najwięcej odpowiednich dla naszej branży fraz. Stwórz unikalne, wartościowe i angażujące treści, które odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników, dzięki czemu będą oni nie tylko wchodzili na Twój serwis, ale również zostaną na nim na dłużej w celu przeczytania artykułu. 

Upewnij się, że treści są dobrze sformatowane, zawierają odpowiednie nagłówki i podnagłówki (H1, H2, H3 i tak dalej) oraz wewnętrzne linki, które pomagają nawigować po witrynie i również zwiększają potencjalną ilość wejść na serwis, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo zadbaj o włączenie słów kluczowych w treści w sposób naturalny i nie nadużywaj ich. Powód jest w tym przypadku taki sam jak w pierwszym punkcie. 

Poprawa struktury URL serwisu 

Struktura URL również ma duże znaczenie dla działań SEO. Upewnij się, że adresy URL są czytelne i zrozumiałe dla użytkowników oraz zawierają słowa kluczowe związane z treścią strony. Unikaj długich i niezrozumiałych adresów, które trudno zapamiętać. Wykorzystaj też odpowiednie separatory, takie jak myślnik, aby oddzielać słowa kluczowe w adresach URL. Dzięki temu Google prędzej uzna domenę za przyjazną dla swoich użytkowników. 

Optymalizacja meta-opisów i meta-tytułów 

Kolejny krok w optymalizacji serwisu pod SEO to optymalizacja meta-opisów i meta-tytułów. Te pierwsze to krótkie opisy strony wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Powinny one mieć od 130 do 150 znaków ze spacjami, tak aby ich treść nie została ucięta. Dokładna ilość znaków jest jednak zależna od wyszukiwarki. Meta-tytuły to z kolei tytuły stron wyświetlane nad opisami w wynikach wyszukiwania. Te nie powinny przekraczać 70 znaków, jednak jest to kwestia indywidualna dla każdego z nich, ponieważ niektóre litery są po prostu szersze od innych. Dla przykładu – litera O” zajmie więcej miejsca wszerz niż na przykład litera I”. 

Spraw, aby każda strona na Twojej witrynie miała unikalny meta-opis, który opisuje zawartość strony i zachęca użytkowników do kliknięcia. Dodaj słowa kluczowe w meta-opisach, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona, nie zapominając przy okazji o CTA, czyli call-to-action (to krótkie zachęcenie czytelnika do podjęcia działania, na przykład zdania takie jak Sprawdź teraz!” lub Kliknij tutaj!”). 

captchaOptymalizacja obrazów 

Bardzo często treść naszego serwisu ozdobiona może być obrazkami, które pomagają zrozumieć czytelnikom, o czym mowa w artykule lub zwyczajnie poprawiają kwestię wizualną strony. Obrazy mogą przyciągać uwagę użytkowników, ale mogą także wpływać na czas ładowania strony. Skompresuj obrazy, aby zmniejszyć ich rozmiar bez utraty jakości i poprawić szybkość domeny. 

Następnie należy skupić się na opisach obrazków tak zwanych opisach alternatywnych (alt text). Powinny przekazywać, co znajduje się na obrazku, jednocześnie zawierając słowa kluczowe, by pomóc w pozycjonowaniu strony. To pomoże wyszukiwarkom indeksować obrazy i zwiększy szanse na ich wyświetlanie w wynikach wyszukiwania, na przykład w zakładce Google Grafika. 

Budowanie linków wewnętrznych 

Prostym do realizacji, a przy tym niezwykle skutecznym działaniem jest również budowanie sieci linków wewnętrznych naszego serwisu. Linki wewnętrzne są ważne dla nawigacji po witrynie i pomagają wyszukiwarkom zrozumieć jej strukturę, ale wpływają również pozytywnie na pozycję domeny w wynikach wyszukiwania. Twórz linki wewnętrzne, które są logiczne i połączone z odpowiednimi słowami kluczowymi lub tematami na innych stronach. Włącz również linki wewnętrzne w treści, aby pomagały użytkownikom w przenoszeniu się między stronami. Tak jak w przypadku słów kluczowych, należy jednak zachować umiar i znaleźć złoty środek w ilości linków tak aby Google nie uznał tych działań za próbę sztucznego podbicia pozycji w wyszukiwarce. 

Monitorowanie i analiza 

Ostatnim z działań SEO, które bez doświadczenia w tej materii śmiało możemy wykonać na naszej stronie samodzielnie, jest oczywiście monitorowanie i analiza uzyskiwanych efektów. Możemy w tym celu skorzystać z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, aby śledzić ruch na stronie, źródła ruchu i wskaźniki konwersji. Analiza danych i systematyczne dostosowywanie swoich strategii SEO na podstawie zebranych informacji pomoże nam skutecznie zwiększać ruch na stronie i jej pozycję w wyszukiwarkach internetowych. 

analiza SWOTDziałania SEO do wykonania samodzielnie – podsumowanie 

Działania SEO można podjąć samodzielnie na swojej witrynie, aby poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Wiesz już, że dobór odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja treści na stronie, zadbanie o strukturę witryny, system linków wewnętrznych oraz meta-tagi i obrazy to rzeczy, o które możesz zadbać przy minimalnej wiedzy o branży SEO. Pamiętaj, że SEO to długoterminowy proces i wymaga systematycznego działania, a jego wyniki rzadko są widoczne bezpośrednio po wprowadzeniu zmian. Aby promować serwis na większą skalę i zadbać o ciągłość uzyskiwanych rezultatów, warto natomiast skorzystać z usług profesjonalnej agencji.