Czy pozycjonowanie stron jest reklamą?

| czas czytania: 6 min | SEO
czy seo to reklama

Według definicji reklama oznacza informację połączoną z komunikatem perswazyjnym, której najczęściej zadaniem jest nakłonienie do zakupu lub skorzystania z konkretnych produktów czy usług. Czy w takim razie pozycjonowanie stron można nazwać reklamą? Na to pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź w niniejszym artykule.

baner

Reklama jawna i ukryta

Reklamę można podzielić na dwa rodzaje – jawną i ukrytą. Jawnej raczej nie trzeba wyjaśniać – jest to zwykła reklama, która wprost reklamuje dany produkt lub usługę. Ukryta z kolei, czyli kryptoreklama, cechuje się przekazem, który sprawia wrażenie obiektywnej informacji. Może to być na przykład opis produktu, który będzie przedstawiał go w samych superlatywach. Czy zatem pozycjonowanie stron można nazwać reklamą – jawną bądź ukrytą?

Pozycjonowanie stron a reklama

Pozycjonowanie stron polega na takiej optymalizacji serwisu, aby wyświetlała się na poszczególne słowa kluczowa jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu użytkownicy po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce mogą natrafić na daną stronę. Do tego momentu nie mamy do czynienia z żadną zachętą (jawną czy ukrytą), by dany serwis odwiedzić. Dlatego właśnie należy stwierdzić, że pozycjonowanie stron nie jest reklamą, ponieważ jego głównym celem nie jest bezpośrednia zachęta do skorzystania z usług lub zakupu produktów, a zwiększenie widoczności na konkretne słowa kluczowe.

Pozycjonowanie a reklama w wynikach wyszukiwania

Kolejną kwestią, która może wpływać na fakt, że trudno nazwać pozycjonowanie stron reklamą jest  obecność płatnych linków w wynikach wyszukiwania. Google Ads polega na prowadzeniu kampanii, w ramach której przeznaczamy budżet oraz maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za kliknięcie w link do naszego serwisu. Wówczas nasz serwis wyświetla się nad organicznymi wynikami wyszukiwania (czyli tymi, wynikającymi z pozycjonowania) i ma nawet etykietę z napisem Reklama. Chociaż to również nie wpisuje się w szczegółową definicję reklamy, na pewno plasuje się bliżej niż pozycjonowanie.

pozycjonowanie a reklamaPodsumowanie

Podsumowując, pozycjonowanie stron nie do końca wpisuje się w definicję reklamy, stąd można stwierdzić, że reklamą nie jest. SEO to działania, których zadaniem jest zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Pomimo że nie jest reklamą, cele są tutaj podobne – poprawa wskaźnika konwersji – dlatego warto rozważyć ten sposób promowania swojej działalności pośród wielu innych środków marketingowych.