8 argumentów, które przekonają szefa do inwestycji w content marketing

| czas czytania: 5 min | SEO

Marketing w firmach jest często zaniedbywany, ponieważ dla większości zarządzających ten obszar biznesowy wiąże się jedynie z kosztami. Brak widocznego przełożenia działań promocyjnych na wyniki finansowe to zawsze pretekst do obniżenia budżetu na reklamę. Szczególnie pozycjonowanie i wszystkie nowoczesne metody zwiększania widoczności marki w internecie, w przypadku których brakuje mierników efektywności i rzetelnego raportowania, znajdują się na czarnej liście. Czy w takim razie można w jakiś sposób przekonać szefa do content marketingu, narzędzia skoncentrowanego na niematerialnych wartościach: edukacji klienta i zwiększania rozpoznawalności brandu? Można! Podajemy 8 argumentów, które pomogą nakłonić kierownictwo do inwestycji w marketing treści!

Ponad 60% marketerów posiada opracowaną strategię content marketingową, a prawie połowa deklaruje wzrost wydatków na marketing treści

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w 2016 r. przeprowadził badanie poświęcone polskiej branży content marketingu. 63% respondentów, do których należeli marketerzy, pracownicy agencji i sieci reklamowych oraz agencje PR, zadeklarowało, że posiada strategię content marketingową. Z kolei 17% badanych stwierdziło, że korzysta z marketingu treści w razie potrzeby. To dużo. Skoro osoby zajmujące się na co dzień promocją i reklamą korzystają z treści w celu zwiększenia widoczności marki, dlaczego my mielibyśmy nie skorzystać z dobrodziejstw tego narzędzia.

strategia content marketingowa raport

Źródło: Raport IAB Polska: Content Marketing

Konkurencja stosuje content marketing, który generuje konwersje

Jednym z najlepszych sposobów na przekonanie szefa do nowych rozwiązań oraz inwestycji jest powołanie się na konkurencję. Zdanie: Firma XYZ już to stosuje, przyciąga dużą grupę klientów, generuje o wiele większe przychody często działa jak płachta na byka, przekonując zarządzających do podjęcia decyzji. Jako przykład warto podać zarówno duże brandy, jak i małe, lokalne przedsiębiorstwa zabiegające o tych samych klientów.

Jeśli nie masz pomysłu na przykład dobrze wdrożonych działań z zakresu marketingu treści, możesz skorzystać z case’u zaprezentowanego w ubiegłym roku przez Senuto i Pracuj.pl. Współpraca tych dwóch marek zaowocowała precyzyjnie opracowaną strategią content marketingową, w wyniku której ok. 600 zaplanowanych artykułów przełożyło się na wzrost widoczności serwisu o 428% w TOP10 (porównanie widoczności we wrześniu 2017 r. i maju 2018 r.) oraz ruch przekraczający 100 tys. wizyt miesięcznie. A wydatki? Pracuj.pl oszacowało, że w kwietniu 2017 r. koszt sesji wynosił 5,33 zł, a w marcu 2018 spadł do 0,15 zł. Takie spektakularne przykłady działają najlepiej na wyobraźnię zarządzających.

Marketing treści pomaga realizować różne cele

Wiele osób kojarzy content marketing jedynie z blogiem firmowym i pisaniem treści, których zadanie polega na nasyceniu serwisu pozycjonowanymi słowami kluczowymi. Choć korzyści dla SEO docenia prawie połowa respondentów (48%), wielu marketerów zwraca uwagę, że dzięki skutecznej strategii rozwoju treści można zrealizować naprawdę bardzo wiele celów biznesowych.

cele content marketingu

Źródło: Raport IAB Polska: Content Marketing

Odpowiednio dobrane formy content marketingu pozwalają przede wszystkim na budowanie wizerunku marki jako eksperta w branży, zwiększanie widoczności brandu w sieci, edukowanie klientów, wzrost zaangażowania użytkowników, pozyskiwanie leadów i generowanie sprzedaży. Warto posłużyć się tym argumentem, mówiąc szefowi, że działania contentowe pomogą osiągać różne korzyści, przyczyniając się do rozwoju prowadzonej działalności.

Różnorodność narzędzi content marketingowych pozwala wybrać najskuteczniejsze metody promocji

Content marketing oferuje bardzo wiele form dotarcia do użytkownika. Można postawić na przekaz graficzny, artykuł na blogu, wideo, webinary czy podcasty. Poszczególne narzędzia sprawdzają się do nieco innych celów i dzięki temu można wybrać najefektywniejsze metody promocji. Jeśli długi tekst na stronie internetowej nie angażuje użytkowników, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować e-booka w pliku PDF.

Proponując kierownictwu inwestycję w marketing treści, wspomnij o następujących narzędziach CM:

Treść tekstowa:

 • Artykuły sponsorowane i gościnne,
 • Wpisy blogowe, artykuły poradnikowe, wpisy newsowe,
 • Książki, instrukcje, e-booki,
 • Magazyny, ulotki,
 • Case study, historie klientów,
 • E-mail marketing,
 • Newslettery,
 • Listy, rankingi, recenzje,
 • Sekcje FAQ,
 • Raporty.

Audio:

 • Podcasty, słuchowiska,
 • Audiobooki,
 • Webinary.

Grafika:

 • Komiksy,
 • Obrazki,
 • Infografiki,
 • Zdjęcia i fotografie,
 • Gify i memy.

Video:

 • Wideo blog, wideo poradnik,
 • Kanał na YouTube,
 • Relacje z wydarzeń,
 • Live’y, czyli transmisje na żywo.

Interaktywne:

 • Quizy,
 • Gry,
 • Szkolenia online,
 • Fora i grupy tematyczne.

Weryfikacja skuteczności działania poszczególnych form contentu opiera się na analizie reakcji użytkowników. Dobranie odpowiedniej metody promocji wymaga czasu i cierpliwości.

Skuteczność marketingu treści można mierzyć za pomocą różnych mierników efektywności

Wielu przedsiębiorców nie chce się zgodzić na inwestycję w content ze względu na przeświadczenie o trudności pomiaru efektów generowanych przez treści. Jak się okazuje, marketerzy wykorzystują kilka wskaźników do oceny efektywności podejmowanych działań. Do najczęstszych należy zasięg, liczba leadów, czas spędzony na stronie i zaangażowanie użytkowników.

content marketing mierzenie efektów

Źródło: Raport IAB Polska: Content Marketing

W inwestycji w content marketing warto też uwzględnić analitykę treści. Pomiar wyników odbywa się za pomocą typowych narzędzi analitycznych takich jak Google Analytics, Hotjar czy Smartlook.

Dobre treści generują ruch i przychody w długim okresie

Dobre, wartościowe i merytoryczne treści mają potencjał do generowania ruchu w długim okresie. Tzw. evergreen content to strategia opracowywania tematów, które będą aktualne dzisiaj, za miesiąc, rok czy nawet kilka lat. W ten sposób inwestując w content marketing, możemy spodziewać się korzyści w dłuższej perspektywie czasowej.

evergreen content

Ważne jest też to, aby patrzeć na koszty contentu przez pryzmat np. kilku miesięcy albo roku. W przytoczonym case’ie obserwujemy, że Pracuj.pl analizowało wydatki poniesione na wyprodukowanie treści w całym okresie trwania inwestycji. I chociaż na samym początku nakłady finansowe były ogromne, przełożą się na wyniki osiągane na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat.

Dzięki content marketingowi edukacja klienta staje się prostsza

Dział obsługi klienta najlepiej wie, że część pytań, które zadają klienci, powtarza się regularnie. Aby nie odpowiadać wciąż na te same zapytania, najlepiej już na stronie internetowej odpowiednio komunikować świadczone usługi, wyjaśniać je za pomocą wpisów blogowych i sekcji FAQ, prezentować obsługę programów w filmikach wideo lub instrukcji PDF. Można również przygotować szablony maili, by usprawnić pracę osób odpowiedzialnych za kontakt z użytkownikami. Te wszystkie działania idealnie wpisują się w content marketing.

Marketing treści przynosi efekty synergiczne

Z racji tego, że content marketing pomaga realizować różne cele, wpływa także na uzyskiwanie efektu synergii. Wartościowe treści odpowiednio nasycone słowami wspierają proces pozycjonowania strony i zaspokajania potrzeb informacyjnych internautów. Wideo edukuje klienta oraz buduje wizerunek eksperta w branży. Infografiki służą do angażowania użytkowników w social media, a także wzbogacenia contentu na stronie internetowej. Takich przykładów można wyliczyć jeszcze wiele. Istotne jest to, żeby w rozmowie z szefem podkreślić możliwość uzyskiwania dodatkowych korzyści z inwestycji w treści.

Postaw na konkrety i wyjaśnij, w czym pomoże Wam content marketing!

Chcąc przekonać szefa do content marketingu, trzeba również skoncentrować się na argumentach, które wskażą, co usprawni, ulepszy, poprawi w firmie ta strategia promocji. Podanie konkretnych korzyści najlepiej przemówi do zarządzających. I nie poddawaj się – jeśli w tym kwartale z budżetu nic nie da się uszczknąć na inwestycję w marketing treści, wróć z pytaniem za jakiś czas, prezentując np. dane o estymowanym wzroście sprzedaży, który udałoby się uzyskać dzięki działaniom contentowym.