Spis Treści
FOMO (z ang. fear of missing out) w wolnym tłumaczeniu oznacza strach przed przegapieniem czegoś, lęk przed pominięciem czegoś, strach przed wypadnięciem z obiegu. Zjawisko to polega na odczuwaniu silnych emocji, np. frustracji lub niezadowolenia, a w ekstremalnych przypadkach nawet złości, smutku lub nieuzasadnionego lęku. Są one wywołane przez brak dostępu do bieżących, aktualnych informacji. FOMO jako problem społeczny rozpowszechniony został za sprawą gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, a także ich wpływu na użytkowników.
FOMO jest dość złożonym zjawiskiem. Pomimo jego skomplikowania podstawowym czynnikiem, który odpowiada za jego działanie, są emocje. W dzisiejszych czasach ludzie narażeni są na permanentne bodźce i stały dostęp do dużej ilości informacji. Po pewnym czasie może okazać się to przytłaczające, ludzie jednak boją się przegapić lub ominąć pewne informacje czy komunikaty i wciąż chcą być na bieżąco „ze światem”. Pominięcie czegoś lub zignorowanie jakiejś wiadomości może wiązać z wypadnięciem z obiegu informacyjnego, a to może doprowadzić zjawiskiem wykluczenia społecznego.
Od dłuższego już czasu mechanizm FOMO stanowi skuteczne narzędzie stosowane przez firmy w swoich działaniach marketingowych. Wywołanie emocji (niekoniecznie silnych) u potencjalnych klientów w kampaniach marketingowych pomaga zwiększyć zaangażowanie i zainteresowanie produktem.
Aby skutecznie wykorzystać FOMO w marketingu, należy stworzyć taką kampanię reklamową lub akcję promocyjną, która skłoni użytkowników, czyli potencjalnych klientów, do podjęcia ściśle określonej, błyskawicznej decyzji. Taki efekt na bazie zjawiska FOMO można osiągnąć m.in. poprzez:
Oto przykłady wykorzystania zjawiska FOMO w marketingu na podstawie wyżej opisanych technik:
FOMO to zjawisko, które może być skutecznie wykorzystane w działaniach marketingowych. Poprzez stworzenie kampanii reklamowej lub akcji promocyjnej, która wywoła emocje u potencjalnych klientów, można zwiększyć skuteczność działań marketingowych. Dzięki zjawisku FOMO można skłonić klientów do szybszych decyzji o zakupie poprzez oferowanie ograniczonych ofert i czasowych zniżek lub organizowanie wydarzeń na żywo i powoływanie się na społeczne dowody słuszności. Należy jednak pamiętać, że strategie i kampanie marketingowe oparte na FOMO powinny być odpowiednio zaplanowane i dopasowane do odbiorców. Należy wykorzystywać je w sposób tylko i wyłącznie pozytywny, tzn. w sposób bezpieczny i korzystny dla odbiorcy stworzonego przekazu, aby uniknąć wszelkich negatywnych skutków.
Przykłady działań firm Zalando, Booking, Kodilla czy x-kom pokazują, że to zjawisko może przynieść pozytywne efekty i korzyści dla obu stron transakcji. Dlatego też warto zastanowić się nad wykorzystaniem emocji i FOMO w swoich działaniach marketingowych, aby zwiększyć ich efektywność, a tym samym przyciągnąć więcej nowych klientów.