Zmiany w opcjach dopasowania słów kluczowych w Google AdWords

| czas czytania: 5 min | SEM
Google Adwords system reklamowy

Użytkownicy posługują się różnymi wyrażeniami, aby znaleźć określone produkty lub usługi. Reklamodawca musi spojrzeć na swój biznes oczami klientów, zanim wybierze słowa kluczowe, na które wyświetlą się reklamy w wynikach wyszukiwania. Google uczy się zachowania internautów i potrafi rozpoznać, kiedy różnie sformułowane zapytania dotyczą tych samych potrzeb. Dlatego zespół AdWords udoskonali opcje dopasowania słów kluczowych.

Czym są opcje dopasowania słów kluczowych?

Korzystając z typów dopasowania słów kluczowych reklamodawca może kontrolować, na jakie zapytania wyświetlą się reklamy. Na przykład dopasowanie przybliżone pozwoli na dotarcie do szerokiego grona użytkowników, a dopasowanie ścisłe tylko do wąskiej grupy klientów.

Typy dopasowania:

  • Do wyrażenia,
  • Modyfikator dopasowania przybliżonego,
  • Przybliżone
  • Ścisłe,
  • Wykluczające.

 

Zmiany w opcjach dopasowania słów kluczowych

Google zdecydowało, że nie ma sensu traktować jako różnych słów kluczowych, które wyrażają tą samą potrzebę. Dlatego podczas ustawiania kampanii i dodawania fraz w dopasowaniu ścisłym, na jakie mają wyświetlać się wyniki AdWords, lista haseł zostanie rozszerzona.

Zmiana obejmie jedynie dopasowanie ścisłe słów kluczowych. W przypadku exact match keywords reklama wyświetla się w wyszukiwarce, kiedy użytkownik wpisze dokładną frazę, którą posłużył się reklamodawca lub użyje jej zbliżonej odmiany (frazy z literówkami, w liczbie pojedynczej albo mnogiej, odmiany fleksyjne itp.). Np. w kampanii wybrane zostały słowa kluczowe: buty dla biegaczy. Jeśli klient wpisał frazę wygodne buty dla biegacza, reklama nie pojawiała wśród wyników wyszukiwania.

Na razie rozszerzenie ścisłego dopasowania słów kluczowych obejmie reklamodawców działających na rynkach anglo- i hiszpańskojęzycznych. Zerknijmy, jak będzie przebiegała modyfikacja fraz.

Ignorowanie wyrazów funkcyjnych

Frazy zostaną przeredagowane pod względem przyimków, spójników, przedimków.

Ignorowanie wyrazów funkcyjnych

https://adwords.googleblog.com/2017/03/close-variants-now-connects-more-people.html

Zmiana kolejności wyrazów

Jeśli kolejność wyrazów nie wpływa na znaczenie frazy, Google będzie uwzględniać hasła ze zmienioną kolejnością w ramach dopasowania ścisłego.

Zmiana kolejności słów kluczowych

https://adwords.googleblog.com/2017/03/close-variants-now-connects-more-people.html

Co ta zmiana oznacza dla reklamodawców?

Google zakłada, że rozszerzenie listy fraz ułatwi przygotowywanie kampanii. Reklamodawca nie będzie musiał tworzyć długiej listy słów kluczowych, na które powinna wyświetlić się jego reklama. Skoro różne zapytania wyrażają tą samą potrzebę, to lepiej pogrupować je w zbiory i ułatwić wszystkim pracę.

Problem może wystąpić jednak wtedy, gdy Google połączy ze sobą frazy, które wiążą się z innymi oczekiwaniami użytkowników. Czasami niuanse w znaczeniu słów mogą decydować o tym, czego tak naprawdę poszukuje internauta.