Rodzaje reklamy w internecie – reklama jawna i niejawna 

| czas czytania: 9 min | SEM
rodzaje reklamy okładka

W dzisiejszych czasach obecność w internecie jest kluczowa przy pozyskiwaniu klientów czy rozwijaniu swojej marki. Coraz więcej osób robi zakupy w sklepie internetowym lub szuka usług za pomocą wyszukiwarki, dlatego tak ważne jest, by reklamować się w sieci. Rodzaje reklamy w internecie mogą przyjmować różne formy, a poniżej przedstawiamy część z nich. 

baner artefaktPodział reklam w internecie 

Reklamy w internecie możemy podzielić ze względu na to, czy użytkownicy są świadomi, że widzą reklamę. Istnieją bowiem reklamy jawne i ukryte. Przy tych pierwszych internauta od razu wie, że ma do czynienia z przekazem reklamowym, w drugiej sytuacji natomiast może nie mieć do końca świadomości, iż to, co widzi, jest w rzeczywistości reklamą.

google adsReklama jawna 

Istnieje mnóstwo sposobów na stworzenie reklamy jawnej w internecie. Poniżej opisujemy część z nich. 

  1. Google Ads – jest to płatny system reklamy jawnej, działający w obrębie wyników wyszukiwania. Po wpisaniu szukanych słów kluczowych w Google wyświetli się lista z wynikami wyszukiwania. Inwestycja w Google Ads pozwala na pojawienie się strony ponad wynikami organicznymi, czyli wynikającymi z pozycjonowania serwisu. Najpopularniejszym modelem rozliczeń w tym systemie jest PPC, czyli płatność za każde kliknięcie w reklamę, nie natomiast za samo ich wyświetlenie. Linki opatrzone są napisem „Reklama”. Google Ads w szybki sposób pozwala na zdobycie wejść na stronę, co z kolei może przełożyć się na konwersję. Prowadzenie kampanii reklamowej w taki sposób wymaga wiedzy i doświadczenia, w przeciwnym razie jesteśmy narażeni na straty z inwestycji z powodu nieodpowiedniego doboru słów kluczowych czy stawek.  
  2. Facebook Ads dzięki tej formie reklamy mamy możliwość sprecyzowania grupy odbiorców. Poprzez odpowiedni dobór cech, takich jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie, możemy sprawić, że nasza reklama będzie kierowana do użytkowników, którzy z większym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej oferty.  
  3. Artykuły sponsorowane – dzięki artykułom sponsorowanym możemy umieszczać informacje oraz odnośniki do naszej strony na innych serwisach. Teksty nie tylko pozwalają na bezpośrednie ściąganie użytkowników z innych stron, ale dodatkowo pozytywnie wpływają na proces pozycjonowania. Dobre linki zewnętrzne, czyli prowadzące z innych serwisów do naszego, wzmacniają działania SEO. W obowiązku udostępniającego jest oznaczenie, że artykuł został opublikowany za opłatą. Wpisy powinny wyróżniać się przydatnością dla czytających. Powinniśmy w nich unikać samozachwytów, a raczej skupić się na tym, w czym nasza usługa może pomóc czytelnikom. Artykuł sponsorowany powinien być skonstruowany w taki sposób, aby na pierwszy rzut oka nie wyglądał na reklamę. 
  4. Banery reklamowe – są to reklamy wyświetlane w postaci banerów na stronach internetowych odwiedzanych przez użytkownika. Najczęściej są odnośnikami do konkretnych produktów w ofercie i są tematycznie powiązane z historią wyszukiwania danego użytkownika lub odwiedzaną przez niego stroną. Mamy tutaj do czynienia z tak zwanym remarketingiem – jeżeli użytkownik odwiedził nasz sklep, lecz nie sfinalizował transakcji, będzie widział banery z naszą ofertą na innych stronach internetowych. Ryzykiem wykorzystywania banerów reklamowych może być fakt, iż mogą one zasłaniać ważne elementy strony lub po prostu być uciążliwe, co z kolei negatywnie wpłynie na ich odbiór przez potencjalnego klienta. 
  5. Newsletter – dzięki niemu mamy możliwość bezpośredniego komunikowania nowości w ofercie czy rabatów do klienta. W celu zachęcenia użytkownika do zapisu do newslettera najczęściej wykorzystuje się jednorazowy kod rabatowy lub inną korzyść, którą dzięki temu osiągnie. Ponadto warto go poinformować, co w takim newsletterze może znaleźć – kody rabatowe, promocje czy nowości. W przypadku takiej formy reklamy nie można przesadzić – istnieje bowiem ryzyko, że klient potraktuje nasze maile jako spam i wypisze się z newslettera, a dodatkowo zaszkodzi to wizerunkowi firmy. 

social mediaReklama niejawna 

Reklama niejawna to sposób reklamowania swojej działalności w taki sposób, by użytkownik nie do końca miał świadomość, że ma do czynienia z reklamą. Przykłady reklamy niejawnej to między innymi: 

  1. SEO / pozycjonowanie są to wszystkie działania mające zwiększyć widoczność naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników. Potencjał wynikający z takiego rozwiązania jest ogromny, jednak należy mieć na uwadze, że jest to proces czasochłonny. Stworzenie angażującej treści czy pozyskanie wartościowych linków zewnętrznych prowadzących do naszego serwisu wymaga czasu. Ponadto trzeba pamiętać, iż algorytmy wyszukiwarek są nieustannie aktualizowane, w związku z czym optymalizacja jest niekończącym się procesem.  
  2. Profil w mediach społecznościowych – prowadzenie profilu w social mediach pozwala na obustronną komunikację z klientami. Ułatwia to kreowanie wizerunku firmy, a jednocześnie nie jest nachalną formą reklamy – klienci zazwyczaj zaczynają obserwować nasz profil bez specjalnej zachęty. Chociaż profil w pierwszej kolejności nie ma na celu reklamy oferty, warto mieć na uwadze, że regularność postów czy też reagowanie na komentarze użytkowników zachęca ich do interakcji z naszą firmą, a tym samym do skorzystania z jej oferty. Ponadto możemy również informować o nowych produktach czy rabatach w ofercie. 
  3. Content marketing – chociaż tworzenie treści, na przykład w postaci prowadzenia bloga, powinno przynosić nam wymierne korzyści, należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności powinniśmy pisać teksty wartościowe dla użytkownika. Wpisy powinny odpowiadać na zapytania internautów, wobec których będziemy dążyć do tego, aby stali się naszymi klientami. Zalecane jest, aby z takich wpisów poprowadzić odnośniki do naszych usług czy też konkretnych produktów w ofercie. Dzięki treściom dodatkowo wspieramy proces pozycjonowania – ze względu na rozwinięcie linkowania wewnętrznego czy rozbudowę całego serwisu. Oprócz bezpośrednich korzyści, wynikających z pozyskania potencjalnych klientów, prowadzenie działań content marketingowych pozwala nam budować wizerunek eksperta w branży.  

reklamaRodzaje reklamy w internecie – podsumowanie 

Internet daje do dyspozycji sporo możliwości, aby zareklamować swoją działalność. W zależności od możliwości możemy zdecydować się na reklamę darmową, płatną, przynoszącą szybkie korzyści lub czasochłonną, ale dającą efekty w dłuższym okresie. Reklama może być jawna lub niejawna, w zależności od tego, jak jest odbierana przez użytkowników. Niezależnie od wybranej formy reklamy w sieci należy pamiętać o jednym – internet już dawno stał się głównym medium reklamowym na świecie, przez co zaczęliśmy mówić, że jeśli kogoś w nim nie ma, to po prostu nie istnieje.