Nowy panel Google Ads

| czas czytania: 11 min | SEM
nowy-wyglad-google-ads

Google niewątpliwie lubi nas zaskakiwać. Świat marketingu internetowego jeszcze nie zdążył w pełni oswoić się z nową wersją Google Analytics, tymczasem gigant z Doliny Krzemowej funduje kolejną, choć – przyznajemy – nie tak spektakularną zmianę. O co chodzi? O zmianę wyglądu panelu Google Ads.

Nowy interfejs Google Ads jest jeszcze w fazie testów, dlatego widok zaprezentowany w tym tekście może różnić się od tego, co zobaczycie na swoich kontach. Google testuje dwie wersje nowego interfejsu: z jednokolumnowym i dwukolumnowym menu. W naszym tekście przedstawiamy tę drugą opcję. Jednak niezależnie od tego, którą wersję zobaczysz na swoim koncie Google Ads, nowy układ sekcji odzwierciedla nieco inne podejście do zarządzania kampaniami, danymi i zasobami.

I jak to zwykle bywa, nie chodzi jedynie o odświeżenie layoutu, ale o zmianę umiejscowienia niektórych funkcjonalności czy raportów. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom!

Zmiana perspektywy w analizie danych i funkcjonalnościach panelu

Przede wszystkim rodzi się pytanie, dlaczego w ogóle Google postanowiło zmienić widok. Jak wspomniałam wcześniej, nie wiąże się to jedynie z odświeżeniem wyglądu czy nawet zmianą nazw niektórych opcji. Po kilku minutach spędzonych w nowym panelu staje się jasne, że zmiana miała na celu uporządkowanie funkcjonalności Google Ads według nieco innego niż dotychczas porządku.

stary-widok-google-ads

dotychczasowy widok głównego menu w górnym pasku

Menu znajdujące się wcześniej w górnym pasku ekranu przeniosło się na lewy bok. Wcześniej składało się ono z takich opcji: Szukaj, Raport, Narzędzia i ustawienia, Odśwież, Powiadomienia.

Obecnie w górnym pasku pozostały jedynie czysto funkcjonalne opcje: Wygląd, Odśwież, Pomoc i Powiadomienia oraz wyszukiwarka. Narzędzia (wcześniejsze Narzędzia i ustawienia) przeniosły się do bocznego paska. Z tej sekcji zostały wydzielone ponadto do osobnych, równorzędnych elementów głównego menu: Płatności, Cele (wcześniej Konwersje) i Administracja. Obszarem roboczym zarządzamy natomiast po wyborze w menu elementu Kampanie.

nowe-menu

nowy widok menu głównego

Zarządzanie kampaniami – co się zmieniło

Na pierwszy rzut oka zarządzanie kampaniami wygląda podobnie jak wcześniej. Kiedy jednak chcemy znaleźć konkretne widoki czy dane, niektórych elementów będzie nam „brakować”. Oto kilka ważnych zmian:

  • Zarządzanie strukturą kampanii pozostało w sekcji Kampanie: to tutaj możemy przejść do widoku wszystkich kampanii, a następnie grup reklam, reklam oraz eksperymentów i grup kampanii.
  • Tuż nad widokiem dotyczącym kampanii pojawiły się zakładki – z ich poziomu możemy przejść do widoku danych, do wersji roboczych lub do zbiorczych ustawień kampanii.
kampanie-google-ads
  • Zakładki znajdziemy także w sekcjach Eksperymenty oraz Grupy kampanii (ale już nie na poziomie grup reklam i samych reklam).
  • I to tyle, jeśli chodzi o zarządzanie strukturą kampanii. Nie ma w tej sekcji słów kluczowych ani zasobów (dawniej: rozszerzeń), które do tej pory były powiązane właśnie z reklamą.
google-ads

zarządzanie strukturą kampanii w dotychczasowym widoku.

Zarządzanie treściami reklamowymi

Te elementy oraz inne związane z docieraniem do odbiorców zostały wyodrębnione w osobnej sekcji, ujętej dość opisowo: Listy odbiorców, słowa kluczowe i treść.

nowy-widok

I tu pojawia się pierwsza wątpliwość, ponieważ w sekcji dotyczącej słów kluczowych nie znajdziemy wyszukiwanych haseł.

keywords

Tak jak widać na screenie, wyszukiwane hasła znalazły się w sekcji Statystyki. Ma to sens o tyle, że w „Listy odbiorców, słowa kluczowe i treść” zarządzamy danymi, które sami wprowadzamy do reklamy – słowami kluczowymi, ustawieniami kierowania na odbiorców, kierowania na lokalizację, a także harmonogramem wyświetlania reklam czy celami reklam dynamicznych.

Z kolei w sekcji Statystyki znajdą się te funkcjonalności, które wiążą się z danymi dostarczanymi przez system i pochodzącymi z interakcji i faktycznych zachowań użytkowników.

Analogicznie do słów kluczowych w sekcji „Listy odbiorców…” znajdą się dane związane z treścią, ale już nie z informacja o tym, gdzie rzeczywiście wyświetlały się reklamy (te dane znajdziemy w Statystykach).

google-ads-nowy-widok

Przejdźmy wobec tego do statystyk.

Zarządzanie danymi ze środowiska reklamowego

reklamy-google-ads

W tej sekcji znajdziemy te elementy, które wcześniej były powiązane i z menu kampanii, i z menu grup reklam czy sekcją Treść. Jest to więc rzeczywiście krok ku uporządkowaniu zarządzania danymi ze środowiska reklamowego, czyli de facto sprawdzeniem efektywności reklam: jak nasza konfiguracja przekłada się na skuteczność. Czy nie przypomina to nieco założeń, według których uporządkowane są dane w Google Analytics 4?

Dlatego właśnie do tego miejsca trafiły – obok sekcji Statystyki i Analiza aukcji – także Wyszukiwane hasła oraz Kiedy i gdzie wyświetlały się reklamy.

google-ads-widok

To w tym miejscu znajdziemy też dane dotyczące urządzeń i lokalizacji, co jest sporą zmianą w stosunku do znanego nam podziału. Nie są one przy tym uwzględnione jako osobne sekcje w menu, ale jako zakładki sekcji Kiedy i gdzie wyświetlały się reklamy.

Istotną zmianą jest także umieszczenie w tym menu dawnych Raportów, czyli: Edytora raportów. Obok Edytora raportów znajdziemy także Panele (wcześniej dostępne w rozwinięciu menu Raporty).

raporty-google-ads

W nowym interfejsie Panele zyskały swoje miejsce w sekcji zarządzania danymi.

Zasoby – dawniej komponenty, dawniej rozszerzenia

Rozszerzenia reklamowe przeszły w Google Ads długą drogę – i choć ich nazewnictwo zdążyło się zmienić nie raz, a nawet kilka razy, nadal dla większości specjalistów pozostają „rozszerzeniami reklam”.

W nowym interfejsie otrzymały one osobne menu – nie są więc już związane z zarządzaniem reklamami.

zasoby-nowy-widok

nowy interfejs – zasoby jako osobny element menu

google-ads-stary-wyglad

stary interfejs – zasoby jako element menu Reklam

Narzędzia i ustawienia – zmiany w podziale menu

Do tej pory menu Narzędzi i ustawień łączyło zarówno funkcje związane z obsługą konta (ustawienia, dostępy, połączone konta), jak i funkcje dotyczące pomiaru konwersji, tworzenia list odbiorców czy planowania działań.

google-ads

menu główne w górnym pasku: rozwiniecie sekcji Narzędzia i ustawienia – dotychczasowy widok

Nowy interfejs rozdziela poszczególne elementy konfiguracji: jako osobne sekcje w menu głównym pojawiają się Cele, czyli wcześniej sekcja Pomiar skuteczności, oraz Płatności. Ogólne ustawienia konta czy zarządzanie połączonymi usługami znajdziemy w sekcji Administracja, natomiast Narzędzia (bez „i ustawienia” w nazwie) zawierają w nowym widoku pozostałe sekcje poprzedniego menu.

narzedzia-google-ads

menu Narzędzia w nowym interfejsie

Znajdziemy tu także pozostałe narzędzia, od planera słów kluczowych i planera skuteczności, przez zarządzanie odbiorcami i budżetami wspólnymi, aż po Tag Google i Menedżer Zasad.

Podsumowanie

Podsumowując, nowy interfejs Google Ads jest widoczną próbą uporządkowania w przejrzysty sposób narzędzi służących do:

  • tworzenia kampanii i reklam,
  • zarządzania strukturą kampanii,
  • zarządzania danymi ze środowiska reklamowego.

Za te elementy odpowiada menu Kampanie. Wyróżnienie tych trzech cząstkowych celów odzwierciedlone w nowym układzie pomniejszych menu i ich sekcji może okazać się pomocne w sprawniejszym zarządzaniu działaniami i analizą danych w koncie Google Ads.

Pozostałe zmiany – nowy podział i umiejscowienie menu głównego, wprowadzenie zakładek – pozwalają spojrzeć z odświeżoną perspektywą na panel zarządzania reklamami Google i, miejmy nadzieję, okażą się wygodną formą do pracy czy przeglądania wyników.

This will close in 0 seconds