Czym jest marketing internetowy? Kompleksowy przewodnik po rodzajach e-marketingu

| czas czytania: 5 min | SEM
marketing internetowy

Szybki rozwój internetu w ostatnich latach znacząco przyczynił się do zmian w strategiach marketingowych wielu przedsiębiorstw. Właściciele firm coraz częściej zdają sobie sprawę, że właściwie dobrane do profilu firmy działania w sieci przekładają się na rozpoznawalność marki i zainteresowanie ich ofertą przez użytkowników. Mnogość pojęć związanych z marketingiem internetowym może wprawić w zakłopotanie. Czym właściwie jest e-marketing? Czy warto w niego inwestować? Prezentujemy kompleksowy przewodnik po narzędziach promocji online.

Co to jest marketing internetowy?

Marketing internetowy to ogół działań reklamowych prowadzonych przy pomocy portali społecznościowych, aplikacji mobilnych i wyszukiwarek internetowych służących budowaniu rozpoznawalności marki w sieci. Jego celem jest dotarcie do jak największego grona odbiorców. W odróżnieniu od tradycyjnego marketingu w internecie znacznie większą rolę przypisuje się odbiorcy komunikatu. Klienci mogą nawiązać dialog z firmą, wyrażać opinie, a dzięki temu zwiększać widoczność brandu. Skuteczne działania online mogą znacząco poprawić wyniki sprzedażowe, przynosząc również korzyści wizerunkowe.

Korzyści z e-marketingu

Dzięki e-marketingowi dotarcie do klienta staje się o wiele prostsze. W porównaniu do tradycyjnych metod reklamowych promocja w sieci pozwala wypromować firmę i poprawić jej widoczność, zachowując przy tym dużą możliwość kontroli nad prowadzonymi działaniami. Internet oferuje narzędzia, które umożliwiają zidentyfikowanie grupy odbiorców firmy, co znacznie ułatwia dostosowanie miejsca, języka i formy naszych aktywności do potencjalnych klientów.

Dodatkowo reklama internetowa jest elastyczna, dlatego w każdej chwili można ją zmodyfikować na potrzeby prowadzonej kampanii, polepszając jej skuteczność. Online marketing pozwala na bezpośredni kontakt z konsumentem, dzięki czemu przedsiębiorca ma możliwość poznania jego opinii i zbudowania pozytywnych relacji. Ta cecha sprawia, że marketing internetowy nazywana się także interaktywnym.

Podsumowując, głównymi atutami promocji w sieci są:

 • dostępne dla każdego narzędzia ułatwiające analizę danych,
 • elastyczność i możliwość modyfikacji kampanii reklamowych,
 • interaktywność,
 • możliwość dostosowania komunikatu do odbiorcy,
 • szeroki zasięg prowadzonych działań reklamowych.

Dziś, gdy niemal każda firma posiada swoją stronę internetową lub prowadzi profile w mediach społecznościowych,  e-marketing stanowi jedną z najważniejszych form marketingu.

Rodzaje e-marketingu

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych metod promocji swojej firmy w internecie. Wśród narzędzi marketingu internetowego wyróżniamy:

 • Pozycjonowanie i optymalizację stron internetowych,
 • Kampanie Google Ads,
 • Social Media Marketing,
 • Buzz marketing,
 • Analityka internetowa,
 • Content marketing,
 • E-mail marketing.

Wybierając narzędzia promocji online, należy przede wszystkim określić budżet, którym dysponujemy, i cele, które chcemy osiągnąć. Nie wszystkie metody marketingu internetowego sprawdzą się w przypadku każdej firmy.

Optymalizacja stron internetowych

Najpopularniejszą formę promocji w internecie stanowi SEO, czyli pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych. Dzięki dostosowaniu strony internetowej do wymogów wyszukiwarek internetowych właściciel witryny zyskuje szansę na zwiększenie widoczności marki w organicznych wynikach wyszukiwania. Wysokie miejsce w rankingu Google daje szansę na dotarcie do użytkowników poszukujących produktów i usług, które sprzedajemy lub świadczymy.

Działania SEO obejmują m.in.:

 • wyszukiwanie słów kluczowych, na które będzie zwiększana widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • uporządkowanie struktury strony i wyeliminowanie błędów optymalizacyjnych (audyt SEO),
 • stałe monitorowanie widoczności serwisu w wyszukiwarkach,
 • prowadzenie strategii linkowania.

Efekty pozycjonowania nie są widoczne od razu, jednak po pewnym czasie można je zauważyć w postaci wzrostu konwersji oraz zwiększenia liczby wejść na stronę.

Analityka internetowa

Zachowanie użytkowników na stronie internetowej dostarcza cennych informacji, które ułatwiają firmie dotarcie do potencjalnych klientów. Działania, polegające na gromadzeniu informacji o internautach, analizie zebranych danych i wyszczególnieniu obszarów do poprawy nazywamy analityką internetową. Obserwacja statystyk dotyczących ruchu na stronie umożliwia przede wszystkim ocenę prowadzonej kampanii, wzrost współczynnika konwersji oraz podniesienie pozycji w wyszukiwarkach internetowych. W analityce webowej bada się między innymi cechy użytkowników, liczbę sesji, średni czas ich trwania oraz współczynnik odrzuceń.

Skuteczna analiza danych pozwala także na:

 • określenie kim jest odbiorca,
 • poznanie źródła, z którego trafił do nas użytkownik,
 • sprawdzenie, które podstrony zyskują największa popularność,
 • zidentyfikowanie najchętniej kupowanych produktów, czytanych artykułów blogowych,
 • zoptymalizowanie kosztów kampanii i udoskonalenie procesu zakupowego.

Analityka internetowa stanowi solidne wsparcie dla marketingu internetowego. Pomaga zweryfikować i poprawić wszystkie obszary aktywności marki w sieci, przyczyniając się do sukcesów przedsiębiorstwa i widocznego wzrostu zysków.

Wśród narzędzi e-marketingowych znajdziemy naprawdę wiele godnych uwagi aplikacji do analityki internetowej dostępnych zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Najpopularniejszym programem jest Google Analytics. Wystarczy posiadać konto Google, aby bezpłatnie zainstalować prawdziwy kombajn do analizy danych o ruchu na stronie.

Content marketing GA

Kampania Google Ads

Google Ads to system reklamowy oparty na zasadzie rozliczania płatności w modelu CPC (Cost Per Click) i CMC (Cost Per Mille), czyli na podstawie kliknięć w daną reklamę oraz liczby odsłon baneru reklamowego. W wyszukiwarce reklamy Google Ads pojawiają się m.in. w postaci linków sponsorowanych tuż nad wynikami organicznymi, linków sponsorowanych na mapach, w sekcji Google Shopping.

W doborze odpowiednich słów kluczowych do e-reklamy pomoże narzędzie Planer Słów Kluczowych Google, które wyszukuje frazy, pasujące do konkretnej kampanii oraz prezentujące najpopularniejsze wyszukiwania użytkowników.

Oprócz linków sponsorowanych kampanie Google Ads pozwalają na promocję firmy za pomocą m.in.: reklamy banerowej i reklamy produktowej. Pierwsza z nich zawiera elementy graficzne związane z określoną firmą. Wyświetlana jest tylko na wybranych stronach w postaci grafiki, gifa, a nawet krótkiego filmu video. Natomiast druga polega na prezentacji produktów konkretnego sklepu w wynikach wyszukiwania Google oraz w zakładce „Zakupy”.

W skład kolejnych elementów kampanii Google Ads mogą wchodzić: reklama YouTube i reklama w Gmail. Te dwa warianty reklamy online docierają do dużego grona odbiorców, a co ważne —  odpowiedniego pod względem podobnych zainteresowań. Prowadząc kampanię Google Ads, warto także wypróbować  DoubleClick Search. Metoda ta sprawdza się doskonale w dużych, wysokobudżetowych i skomplikowanych projektach. Narzędzie przypomina zaawansowaną wersję Google Ads. Dzięki zaawansowanym opcjom, takim jak zautomatyzowane tworzenie kampanii, oszczędzamy dużo czasu. Aplikacja pozwala nam na monitorowanie aktualnego zachowania użytkowników podczas przebywania na stronie, przez co widzimy możliwe problemy i błędy techniczne.

Social Media Marketing

E-marketing można wykorzystać także w mediach społecznościowych, które pomagają w  dotarciu do zainteresowanych w krótkim czasie i w prosty sposób. To szybko rozwijająca się gałąź online marketingu, oferująca firmom coraz to nowsze rozwiązania i sprzyjająca budowaniu relacji z klientami.

Bardzo istotnym elementem social media marketingu jest dostosowanie kanałów mediów społecznościowych do profilu działalności firmy i potencjalnego odbiorcy.  Zanim wprowadzi się komunikację na konkretnym portalu społecznościowym, warto przeanalizować branżę, działania konkurencji, a także jasno określić cele i grupę docelową. Najczęściej wykorzystywanymi social mediami są:

 • Facebook,
 • Instagram,
 • YouTube,
 • Twitter,
 • LinkedIn.

Facebook

Facebook to najbardziej rozpoznawalny portal społecznościowy. Większość marek decyduje się na promocję swojej marki właśnie tutaj. Istnieje wiele korzyści z posiadania strony na Facebooku. Przede wszystkim prowadzenie fanpage’a ułatwia kontakt z klientami, jak i pomaga zidentyfikować odbiorców stony. To także przydatne narzędzie analityczne, pozwalające na analizę zainteresowanych i wskazujące ich działania na stronie.

By osiągać sukcesy na Facebooku, trzeba pamiętać, że administrowanie stroną wymaga systematyczności. Należy z odpowiednią częstotliwością udostępniać zdjęcia, filmy i posty wraz ze zoptymalizowanymi tekstami. Serwis posiada również własne narzędzia promocji – Facebook Ads służy do płatnego promowania i reklamowania produktów oraz usług. Pomaga dotrzeć do klientów o precyzyjnych cechach, zwiększając tym konwersję. Menadżer reklam pozwala nam kontrolować wydatki, sprawdzać liczbę wyświetleń oraz mierzyć i analizować zasięg.

Instagram

Coraz popularniejszym kanałem social media staje się Instagram. Aplikacja połączona jest z Facebookiem i umożliwia prowadzenie konta firmowego oraz tworzenie płatnych kampanii reklamowych. Od jakiegoś czasu na platformie dużą rolę odgrywa dynamicznie rozwijający się influencer marketing, który wykorzystuje osoby, udostępniające angażujące treści, do promocji marki i reklamowania produktów. Instagram ze względu na wizualny charakter contentu nie będzie odpowiedni dla każdej branży. Coraz więcej marek decyduje się jednak na komunikację na tym serwisie, publikując treści odsyłające na strony lub wykorzystując kanał do kontaktu z klientem i pokazania ludzkiej twarzy firmy.

YouTube

YouTube to serwis, na którym mamy możliwość reklamowania się w prosty sposób, wykorzystując Google Ads. To także miejsce odpowiednie dla działań z zakresu video marketingu. Wykorzystując tę metodę, prezentować można najważniejsze wydarzenia z życia firmy, ale także publikować instrukcje, videoporadniki i materiały dedykowane ekspertom z branży. Działania video marketingowe przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności w sieci i niekoniecznie wiążą się z dużą ceną. Na YouTube’ie z powodzeniem możemy angażować się także w influencer marketing.

Twitter

Poszukując najnowszych wiadomości, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na Twittera. To portal, na którym w szybkim tempie publikowane są aktualne informacje dotykające różnych tematów. Twitter pozwala na napisanie maksymalnie 280 znakowych postów z wykorzystaniem hashtagów, dzięki czemu przekazywane newsy są treściwe i nie zawierają zbędnych informacji. To specyficzny kanał, który nie sprawdzi się w przypadku każdego  przedsiębiorstwa. Wymaga umiejętności kompresowania myśli, stałego pozyskiwania kontaktów i dużo większej systematyczności w publikowaniu treści niż pozostałe media społecznościowe. Najczęściej popularność zyskują wiadomości z branży muzycznej, politycznej, sportowej i dziennikarskiej.

LinkedIn

Jeżeli stawiamy na kontakt z klientem na wysokim poziomie, pomocnym narzędziem biznesowym będzie LinkedIn. Dzięki tej platformie przedsiębiorca może budować wizerunek eksperta – portal pozwala na udostępnianie materiałów związanych z branżą i tworzenie grup tematycznych. LinkedIn cieszy się dużym zaufaniem użytkowników ze względu na jakość publikowanych treści i będzie odpowiedni dla biznesów świadczących usługi B2B. By profil firmy był interesujący, należy upewnić się, że opublikowane informacje  są kompletne.  Warto również zaangażować pracowników w tworzenie contentu, co sprawi, że konto stanie się autentyczne i wiarygodne.

Buzz Marketing

Ważną funkcję w marketingu online pełni marketing szeptany (buzz marketing). Głównym założeniem tej formy marketingu jest to, by jak najwięcej osób mówiło o danej firmie, co może być wywołane opiniami pojawiającymi się w sieci na temat marki w Internecie. Taki rodzaj działań w sieci, widoczny często na forach internetowych, charakteryzuje się dużą skutecznością – poprawia wizerunek przedsiębiorstwa oraz zachęca klienta do wyrażania własnej opinii o produkcie. Marketing szeptany wspomaga pozycjonowanie stron internetowych, a co za tym idzie, jeszcze bardziej wpływa na widoczność strony w rankingu Google.

Content Marketing

Opisując różne strategie marketingu internetowego, należy wspomnieć o content marketingu. Tak zwany marketing treści polega na tworzeniu wysokiej jakości tekstów, filmów, grafik, słuchowisk itp., które zainteresują  odbiorcę, zachęcą go do przejrzenia oferty i dokonania konwersji. Przy okazji content marketing wspiera pozycjonowanie strony, jeśli publikowane wpisy blogowe i opisy produktów są zoptymalizowane pod SEO.

Do form content makretingu zaliczamy:

 • e-booki,
 • artykuły na blogu firmowym,
 • artykuły sponsorowane,
 • sekcje FAQ (najczęściej zadawane pytania),
 • materiały wideo,
 • infografiki,
 • prezentacje,
 • webinary i podcasty.

Te ostatnie są aktualnie największymi trendami content marketingu, co oznacza, że zyskują duże zainteresowanie odbiorców.

Jak już zostało wspomniane, nasycanie tekstu na stronie pozycjonowanymi słowami kluczowymi, zoptymalizowanie nagłówków, formatowanie treści przekłada się na wyniki  procesu pozycjonowania strony. Wyszukiwarki internetowe lubią portale, na których widzą stałą rozbudowę treści. Dodatkowo dostarczanie merytorycznych informacji sprzyja budowaniu wizerunku eksperta w branży oraz usprawnia kontakt z klientem — sekcja z najczęściej zadawanymi pytaniami nie tylko działa z korzyścią na SEO,  ale pozwala także na uniknięcie odpowiadania na często powtarzające się problemy i wątpliwości użytkowników.

E-mail marketing

Jednym z typów marketingu online jest e-mail marketing. Polega na rozsyłaniu treści osobom, które potencjalnie może zainteresować dany temat. Narzędzie to, choć wydawać się może nieskuteczne (takie wiadomości mailowe mogą zostać potraktowane  jako spam), pozwala na dotarcie do wyselekcjonowanej grupy osób z naszą ofertą. Odbiorcy maili traktują bowiem swoje skrzynki mailowe dość osobiście, kiedy decydują,  co do nich trafi. Jeżeli więc wiadomość wpłynęła na ich adres, czytają ją z dużo większym skupieniem. Ogromnym plusem przemawiającym na korzyść newsletterów jest możliwość personalizacji. Do innych zalet należy mały koszt, mierzalne efekty prowadzonych działań i szybkość dostarczania  materiałów promocyjnych.

Marketing internetowy w praktyce

Podsumowując, istnieje kilka metod marketingu internetowego, które pozwalają pozyskać odpowiedni i znaczący ruch na stronie. Warto pamiętać, by nasze działania promocyjne w sieci nie ograniczały się do jednego narzędzia. Aby efekty marketingowe były widoczne, należy śledzić pojawiające się trendy, dokładnie przeanalizować naszego odbiorcę i jego oczekiwania, a przede wszystkim opracować właściwą strategię zwiększania widoczności brandu w internecie.