Jaki powinien być styl bloga firmowego? Czy warto postawić na żartobliwy ton?

| czas czytania: 5 min | SEM
optymalizacja bloga

Blogi firmowe to narzędzie content marketingu chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Wspierają proces pozycjonowania, edukują klientów, wspomagają generowanie konwersji i realizują inne cele, do których zostały powołane. Częstą wątpliwością pojawiającą się już na samym początku prowadzenia sekcji blogowej jest kwestia dotycząca stylu treści. Jaki powinien być? Poważny, felietonistyczny, nasycony fachowym słownictwem? A może humorystyczny? Podpowiadamy, jaki ton wypowiedzi sprawdza się najlepiej w artykułach blogowych.

Sprecyzuj cel bloga firmowego

To, w jaki sposób zwracasz się do użytkowników, zależy od celu bloga firmowego. Gdy działasz w specjalistycznej branży i chcesz za pomocą wpisów blogowych edukować swoich klientów, nie powinieneś wplatać dygresji oraz fachowego słownictwa. Postaw na prostotę i czysto informacyjny styl. Nie używaj zbyt wielu ozdobników, które utrudnią odbiór tekstu. Natomiast jeśli sekcja blogowa została stworzona z myślą o prezentowaniu aktualności z życia firmy, spokojnie możesz sięgnąć po storytelling oraz budowanie opowieści z Twoimi pracownikami w roli głównej.

Zachowaj spójność komunikacyjną

Choć firmowy blog często stanowi odrębną część serwisu (szczególnie gdy funkcjonuje na subdomenie), nie należy mieszać stylów pomiędzy treściami opublikowanymi w witrynie. Pamiętaj, że wnikliwy użytkownik zwróci uwagę na brak spójności w zamieszczanych komunikatach. Najbardziej zauważalną różnicą jest m.in. stosowanie różnych zwrotów do adresata – w sekcji ofertowej na „Państwo”, a w blogowej na „Ty”. O ile nie chcesz zupełnie odciąć bloga od firmowej identyfikacji wizualnej, stosuj taki sam styl pisania we wszystkich swoich tekstach.

Dopasuj się do grupy docelowej

Sposób, w jaki komunikujesz swoją ofertę i wartości, powinien być dopasowany nie tylko do języka, którym posługują się Twoi klienci. Musisz trafiać w ich czułe punkty – potrzeby, oczekiwania i wątpliwości, aby wzbudzić ich ciekawość i skłonić do rozważenia zakupu produktów lub skorzystania ze świadczonych usług. Taką samą zasadą należy kierować się w prowadzeniu bloga – trzeba pisać teksty w taki sposób, aby trafić w gust naszych użytkowników.

Pokaż osobowość swojej firmy

Wiele firm, szczególnie w ofertach pracy, chce uchodzić za zespoły młode, dynamiczne i niebojące się podejmować żadnych nowych wyzwań. Jeśli nie są to tylko suche zwroty wykorzystywane na potrzeby rekrutacji, warto te wartości przenieść do stylu tekstów blogowych, nieco je ożywiając. W odróżnieniu od treści ofertowych artykuły na blogu mogą mieć bardziej osobisty charakter odzwierciedlający osobowość Twojej marki.

A co z humorem w tekstach blogowych?

Spoty telewizyjne i reklamy wideo pojawiające się na YouTube często mają humorystyczne zabarwienie. Dzieje się tak dlatego, że żarty, „suchary” i dowcipne scenki sytuacyjne wprawiają w dobry nastój odbiorcę. Pozytywne nastawienie często przekłada się na odbiór marki jako tej opartej na dobrych emocjach. Taki przekaz zapada w pamięć, buduje korzystny wizerunek i po prostu sprzedaje. Czy ten mechanizm sprawdzi się w przypadku bloga firmowego? Niestety niekoniecznie.

Pamiętaj, w jakim celu prowadzisz sekcję blogową. Edukujesz klientów? Opowiadasz o swoich produktach? Wyjaśniasz ich wątpliwości? Artykuły blogowe rzadko mają charakter mocno sprzedażowy, a często ich zadanie polega na zaspokojeniu potrzeb informacyjnych użytkowników. I teraz wejdź w rolę swojego klienta. Czy gdy będziesz poszukiwał odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, żarty i dowcipy, przypadną Ci do gustu? Wielu konsumentów styl humorystyczny może po prostu zniesmaczyć bądź utwierdzić w przekonaniu, że nie podchodzisz poważnie do poruszanej tematyki.

Oczywiście wiele zależy od Twojej grupy docelowej, branży, w której działasz i specyfiki oferowanych produktów lub usług. Jeśli do odbiorców należą osoby młode, wyważony humor może stanowić skuteczny środek przekazu. Natomiast gdy w tekście blogowym wyjaśniasz skomplikowany sposób instalacji lampy i silisz się żarty o elektrykach, niekoniecznie zostaniesz dobrze odebrany przez swoich czytelników.

Ważna jest konsekwencja w stylu prowadzonej komunikacji. Jeśli od początku Twoje teksty przepełnione były humorem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nasycał nim artykuły blogowe. Nie warto jednak sięgać po żartobliwy ton, kiedy na blogu mamy już ponad setkę wpisów o informacyjnym, typowo instruktażowym charakterze. Nagła zmiana to okazja na pozyskanie nowych odbiorców, ale niestety również zagrożenie utraty lojalnych i przywiązanych do marki klientów.

Styl na blogu to całkowicie osobista sprawa!

Wybór stylu treści blogowych nie podlega żadnym sztywnym regułom czy zasadom. Dopasowanie do grupy docelowej, spójność komunikacyjna, adekwatność do celu realizowanego przez blog to elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj także, że skuteczność przekazu wpisów można testować – np. sprawdzając za pomocą map ciepła, czy użytkownicy czytają cały tekst. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić ankietę i dowiedzieć się, co myślą klienci o Twoich artykułach.

Ostatnie artykuły