Jak przygotować się do sezonowej kampanii w Google Ads?

| czas czytania: 5 min | SEM
Google Adwords system reklamowy

Skuteczna kampania sezonowa to wciąż spore wyzwanie dla wielu firm. W przypadku marek, które na sezonowości opierają całą swoją działalność, odpowiednie przygotowanie planu promocyjnego może decydować o pozostawieniu konkurencji daleko w tyle. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejść do tego metodycznie, analizując efekty poprzednich działań oraz zrealizowane plany sprzedażowe. Konieczny jest także wybór odpowiednich narzędzi – a w tym celu doskonale sprawdzają się reklamy Google Ads. Podpowiadamy, jak je wykorzystać, chcąc zwiększyć konwersje w samym szczycie sezonu.

Dlaczego warto wykorzystać kampanie Google Ads w sprzedaży sezonowej?

Reklamy w popularnej wyszukiwarce mają kilka cech, dzięki którym doskonale sprawdzają się w prowadzeniu kampanii sezonowych. Przede wszystkim ich efekty dostrzegamy o wiele szybciej niż w przypadku pozycjonowania. Atrakcyjne kreacje reklamowe od razu po skonfigurowaniu są widoczne w wynikach wyszukiwania lub w sieci reklamowej Google, generując ruch na stronie i przekładając się na wzrost sprzedaży. Nie trzeba czekać na ocenę jakości strony przez roboty wyszukiwarki, z czym niestety trzeba się liczyć, inwestując w SEO.

Kampanie z wykorzystaniem reklam Google są także łatwo skalowalne. Jeśli konkretny zestaw kreacji dobrze konwertuje, można błyskawicznie zwiększyć jego budżet, co wpłynie pozytywnie na liczbę potencjalnych klientów i zyski. Nic nie stoi na przeszkodzie, by monitorować na bieżąco skuteczność poszczególnych kampanii. Gwarancja pełnej kontroli nad kosztami reklamy i opcja wprowadzania błyskawicznych zmian w przypadku sezonowej sprzedaży również przynosi sporo korzyści.

Kiedy rozpocząć przygotowania do kampanii sezonowej?

Jeśli chcesz stworzyć dobrze prosperujący biznes, musisz dostosować się do trendów, planując z wyprzedzeniem wszystkie działania. Odpowiednie zarządzanie reklamami, według wcześniejszych ustaleń, poprawia współczynnik konwersji sprzedaży np. w okresie świątecznym, jednocześnie zapobiegając nadmiernym wydatkom na bardzo nasyconym rynku. Kampanie przygotowywane w pośpiechu z powodu różnego rodzaju zaniedbań lub dynamicznie zmieniających się trendów mogą być pełne błędów i prowadzić do poważnych strat finansowych.

Jak rozpocząć planowanie? Dobrym pomysłem jest porównanie wyników kampanii z poprzednich lat i na podstawie tej analizy wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Warto nie tylko dokładnie określić start konkretnego sezonu, ale także jego zakończenie. Dzięki temu optymalnie wykorzystasz budżet przeznaczony na promocję.

Co zrobić, by stworzyć skuteczną kampanię sezonową w Google Ads?

W trakcie trwania sezonu będziesz mieć ręce pełne roboty. Z pewnością wydarzy się coś niespodziewanego, wymagającego błyskawicznej reakcji – zostanie Ci niewiele miejsca na improwizację i drastyczne zmiany strategii działania, więc odpowiednie planowanie kampanii jest kluczowe. Na szczęście wieloma elementami reklam Google Ads możesz zająć się na długo przed startem sezonu.

1. Sprawdzenie poprawnego działania wykorzystywanych narzędzi

Na początek upewnij się, że wszystkie systemy i ustawienia związane ze śledzeniem wyników działają poprawnie. Coś tak prostego, jak źle umieszczony piksel konwersji lub niepoprawnie skonfigurowany Google Analytics może zniekształcić wiele kluczowych danych, co w konsekwencji zaprzepaści możliwość optymalizacji poszczególnych kampanii. Upewnij się, że wszystkie reklamy są skonfigurowane nie tylko prawidłowo, ale w sposób łatwy do obserwowania i wprowadzania ewentualnych zmian. Etykiety reklamowe będą w tym przypadku bardzo pomocne. Przetestuj także działanie sklepu oraz landing page’a, na który kierować będzie konkretna kreacja.

2. Optymalizacja słów kluczowych

Sprawdź, jakie słowa były najczęściej wyszukiwane w poprzednim roku i zastanów się, czy potrzeby konsumentów zmieniły się na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy. Pamiętaj o elemencie sezonowości w dobieranych frazach, np.  wakacje 2020 oraz rosnącej popularności long tail (np. modne prezenty dla taty na Boże Narodzenie 2020). Coraz częstsze użycie słów kluczowych z długiego ogona wiąże się z rozwojem technologii wyszukiwania głosowego – gdy ludzie mogą mówić, zamiast pisać, zmienia się rodzaj fraz i liczba wykorzystywanych słów. Pamiętaj o tym podczas tworzenia reklam w Google Ads.

3. Przygotowanie kilku wersji kampanii reklamowych

W sezonach, zwłaszcza tych związanych z jednodniowymi świętami, nie możesz pozwolić sobie na to, że przygotowana kreacja będzie nietrafiona. Zaplanuj kilka różnych scenariuszy, które pozwolą błyskawicznie przesuwać budżet na efektywne kampanie. Stwórz także plan monitorowania poszczególnych grup reklam. Zastanów się, jak często zamierzasz sprawdzać współczynniki konwersji. Ułatwi to szybką reakcję na pojawiające i zmieniające się trendy.

4. Oszacowanie budżetu

Koszt kliknięcia w reklamę wyraźnie wzrasta w szczycie sezonu, rynek staje się bardziej konkurencyjny. Musisz być przygotowany na nadrobienie tej różnicy, by utrzymać swoją wysoką pozycję w wyszukiwarce. Sprawdź, które słowa kluczowe w poprzednich latach przekładały się na największe zyski. Możesz wykorzystać symulator stawek, aby sprawdzić wpływ zmiany maksymalnej stawki CPC na wysokość kosztów i wartość konwersji. Nie zwiększaj dziennego budżetu w obszarach, w których ponosisz straty.

5. Automatyzacja kampanii

Dzięki zautomatyzowaniu kampanii możesz dostosować swoje wydatki do kreacji o niskiej lub wysokiej skuteczności. Podczas sezonowego szału zwykle nie masz czasu na dokładną optymalizację każdej reklamy, a system Google Ads może zrobić to za Ciebie, uruchamiając i zatrzymując grupy reklam w określone dni i we wcześniej wybranych godzinach. Pozwala również na anulowanie tych kreacji, których stawki CPC przekraczają określone wartości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić automatyczny wzrost budżetu na reklamy, które mają niski koszt i wysoki współczynnik konwersji. Dzięki automatyzacji zyskujesz czas na prowadzenie działań w innych obszarach oraz rozwiązywanie wszystkich pilnych problemów związanych ze sprzedażą sezonową.

Przygotowanie do sezonowej kampanii w Google Ads – podsumowanie

Podczas pracowitego sezonu najlepiej skupić się na realizacji wcześniej stworzonego planu i ewentualnym wprowadzaniu do niego drobnych korekt. To nie czas na testowanie zupełnie nowych, odważnych pomysłów – te powinny być sprawdzone na długo przed startem kampanii. Im wcześniej rozpoczniesz przygotowania, tym lepiej możesz dopasować reklamy Google Ads do oczekiwań potencjalnych klientów. Unikniesz błędów, które popełni działająca na ostatnią chwilę konkurencja. Pamiętaj, że raz sprawdzony plan z dużym prawdopodobieństwem efektywnie wykorzystasz także przy kolejnych, sezonowych kampaniach.

Ostatnie artykuły