Multistore – co to jest i jakie są wady oraz zalety tego rozwiązania?

| czas czytania: 6 min | Inne
multistore

Branża e-commerce wciąż prężnie się rozwija, a sklepów internetowych z dnia na dzień przybywa. Aby pozyskiwać i przyciągnąć klientów do sklepów internetowych, trzeba oferować nie tylko produkty najwyższej jakości, ale także zadbać o wygodę i dostępność w procesie zakupu. Dlatego wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się na rozwiązania takie jak multistore — dzięki tej strategii chcą dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Co to jest multistore oraz jakie ma wady i zalety? W tym artykule odpowiemy na te właśnie pytania.

Multistore – co to jest

Multistore to strategia sprzedażowa, która umożliwia zarządzanie, prowadzenie oraz obsługę wielu sklepów internetowych w jednym miejscu, w panelu administracyjnym. Strategia multistore może być korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć swoją sprzedaż poprzez ekspansję na nowe rynki lub rozszerzyć asortyment w swojej aktualnej ofercie. Wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie, gdy posiadają wiele niezwiązanych ze sobą marek w obrębie jednej lub podobnej branży, oferując jednak całkowicie odmienne produkty.

artefakt-oferta

Zalety multistore

Zwiększenie zasięgu rynku

Multistore umożliwia sprzedawcom dotarcie do większej liczby klientów, ponieważ mogą prowadzić sklepy internetowe na różnych rynkach zbytu. Dzięki temu mogą dostosować swoją ofertę do unikalnych preferencji i wymagań klientów z każdego rynku. Przykładem może być sprzedawca, który prowadzi sklep z odzieżą. Może on dostosować ofertę ubrań i dodatków do stylu i preferencji klientów z różnych regionów świata dla swoich konkretnych e-sklepów. W ten sposób może zwiększyć sprzedaż poprzez dostosowanie swojej oferty do potrzeb różnych grup klientów.

Optymalizacja kosztów

Wielu sprzedawców internetowych wchodzi na rynek za pośrednictwem platform e-commerce, które pobierają sporą prowizję za każdą sprzedaż. Multistore umożliwia uniknięcie tych opłat, ponieważ rozwiązanie to pozwala na samodzielne prowadzenie własnych sklepów internetowych. Dzięki temu sprzedawcy mogą zwiększyć swoje zyski oraz kontrolować i optymalizować ponoszone koszty. Zamiast płacić prowizje za sprzedaż na platformach e-commerce, sprzedawcy mogą zainwestować zaoszczędzone środki m.in. w procesy budowania świadomości swojej marki i sklepów internetowych, co z kolei przyczyni się do długoterminowego rozwoju oraz wzrostu biznesu.

Zwiększenie sprzedaży

Wdrożenie multistore daje sprzedawcom większe szanse na zwiększenie sprzedaży. Mogą oni wykorzystać analizę danych sprzedażowych z każdego sklepu, aby lepiej zrozumieć preferencje wszystkich swoich klientów i dostosować swoją ofertę do ich aktualnych potrzeb. Dzięki temu sprzedawcy mogą zaproponować swoim klientom bardziej spersonalizowaną ofertę, co z kolei zwiększy ich lojalność i zaangażowanie w zakupy. Analiza danych z każdego sklepu również pozwala na identyfikację najlepiej sprzedających się produktów, trendów i wzorców decyzyjnych klientów, co może pomóc sprzedawcom w podejmowaniu bardziej trafnych decyzji biznesowych.

multistore

Wady multistore

Zwiększone koszty utrzymania

Prowadzenie wielu sklepów internetowych w systemie multistore wiąże się z większymi nakładami finansowymi na ich utrzymanie. Konieczne jest również zatrudnienie większej liczby osób do zarządzania każdym sklepem. Z jednej strony koszty takie jak hosting, domena, tworzenie treści, działania SEO czy kampanie marketingowe i reklamowe muszą być ponoszone oddzielnie dla każdego sklepu. Z drugiej strony konieczne jest również zatrudnienie odpowiedzialnych za zarządzanie każdym sklepem pracowników. Wymaga to nie tylko większych środków, ale również znacznych nakładów czasu i uwagi ze strony właściciela biznesu. Jednakże, jeśli prowadzenie wielu sklepów internetowych jest poprawnie zarządzane i dobrze zaplanowane, to może przynieść wiele korzyści dla biznesu.

Zwiększone ryzyko niepowodzenia

Wdrożenie strategii multistore dla sieci sklepów internetowych może zwiększyć ryzyko niepowodzenia, ponieważ każdy e-sklep wymaga indywidualnego podejścia, uwagi i dbałości o niego. Jeśli jeden ze sklepów internetowych przestanie działać lub będzie miał problemy z produktami, to cała strategia oparta o podejście multistore może ponieść porażkę. Wymaga to ciągłego monitorowania każdego sklepu, aby upewnić się, że wszystko działa sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami klientów. Konieczne jest także zarządzanie zapasami magazynowymi w każdym sklepie, aby uniknąć niedoboru produktów. Wszystkie te czynniki wymagają dokładnej analizy i planowania logistycznego, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów i zagrożeń.

Konieczność dostosowania oferty do każdego rynku

Prowadzenie sklepów internetowych na różnych rynkach wymaga dostosowania oferty do unikalnych preferencji i wymagań klientów. W multistore koniecznością jest również zapewnienie obsługi w języku lokalnym i dostosowanie procesów logistycznych do każdego rynku. Oznacza to, że trzeba zapoznać się z lokalnymi przepisami prawnymi i wymaganiami dotyczącymi sprzedaży, dostaw i zwrotów produktów. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniego procesu płatności i przetwarzania zamówień. Wymaga to czasu i wysiłku, ale może przynieść korzyści w postaci zwiększonej sprzedaży i lojalności klientów.

Multistore — podsumowanie

Multistore może być korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich sprzedawców internetowych, którzy chcą zwiększyć swoją sprzedaż i docierać do coraz większej liczby klientów. Dzięki posiadaniu wielu sklepów internetowych i zarządzaniu nimi w „jednym miejscu” sprzedawcy mają zdecydowanie większe szanse na wzrost konwersji i zwiększenie sprzedaży, a tym samym zysków.

Jednakże, prowadzenie wielu sklepów internetowych wymaga większych nakładów finansowych na ich utrzymanie, a także obsługi klienta w lokalnym języku oraz dostosowania procesów logistycznych i przepisów prawnych do każdego rynku zagranicznego. Należy również pamiętać, że prowadzenie wielu sklepów internetowych jednocześnie zwiększa ryzyko niepowodzeń, ponieważ każdy sklep wymaga indywidualnej uwagi i dbałości.

efektywny-sposob-na-nowych-klientow

This will close in 0 seconds