Jakie informacje w swoich zasobach gromadzi o nas Google i do czego je wykorzystuje?

| czas czytania: 9 min | Inne

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego korzystania z internetu, a Google potrafi nieustannie nas zachwycać trafnym doborem wyników wyszukiwania. W ułamku sekundy otrzymujemy sprecyzowane propozycje zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pozostaje pytanie, skąd Google wie, że mamy zwierzęta domowe, planujemy zakup kanapy lub myślimy o wakacjach w Grecji? Jak to się dzieje, że pokazuje nam atrakcyjne reklamy? Z jakich źródeł Google czerpie wiedzę o internautach i do czego ją wykorzystuje? Zapraszamy do lektury!

Jakie rodzaje informacji zbiera o nas Google?

Google nie od dziś oferuje nam szeroki zakres usług – od wyszukiwarki po szereg bezpłatnych narzędzi, jak na przykład skrzynkę e-mail, wirtualny dysk, kalendarz, mapy czy sklep z aplikacjami Google Play. Technologiczny gigant z Mountain View działa także na rynku smartfonów. Do wszystkich tych usług zwykle logujemy się za pomocą jednego loginu oraz hasła. W ten sposób – poprzez aktywne korzystanie z wymienionych dobrodziejstw – Google otrzymuje na nasz temat mnóstwo informacji. Możemy podzielić je na 3 główne rodzaje:

Po pierwsze, są to informacje, które sami dostarczamy. Dotyczy to procesu rejestracji – podajemy wówczas nasze imiona, nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, numer telefonu itp. Ponadto informacje przekazujemy również za pomocą treści, pisząc maile, wykonując zdjęcia czy filmy, a także komentując i wyrażając opinię w sieci. W tym środowisku, jak wiemy, nic nie ginie, a Google poprzez to dowiaduje się o nas coraz więcej.

Po drugie, zbierane informacje dotyczą technicznych danych z narzędzi online, z których korzystamy. Takimi informacjami są:

  • indywidualne ustawienia w przeglądarce,
  • system operacyjny, dane naszej sieci komórkowej,
  • unikalne identyfikatory.

Przydatnymi danymi dla Google są także nasz adres IP oraz raporty dotyczące awarii i aktywności systemu.

Po trzecie, gigant z Mountain View gromadzi i przetwarza informacje na podstawie naszej aktywności w sieci. Smartfony to prawdziwa skarbnica wiedzy na nasz temat! Za pomocą GPS w prosty sposób dostarczamy informacje o naszym położeniu. Dzięki temu możemy otrzymywać rekomendacje z pobliskich restauracji, sklepów czy miejsc wartych odwiedzenia.

Wybierając trasę do przedszkola, możemy dawać sygnał dla Google o posiadaniu potomstwa. Uzupełniając listę zakupów w aplikacji, możemy wskazywać kolejne ciekawe informacje na nasz temat – wiek, płeć, stan zdrowia, posiadanie nałogu. Odblokowywanie telefonu poprzez odcisk palca czy za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy to dla nas duża wygoda, a dla Google kolejne źródło informacji. Takie systemy z powodzeniem mogą zostać połączone z kamerami miejskimi, by rozpoznawać poszukiwane lub podejrzane osoby. Tego typu technologia jest stosowana na przykład w Dubaju.

Jak sprawdzić, co wie o nas Google?

Google udostępnia narzędzia, które pozwalają nam na weryfikację zebranych danych na nasz temat. W tym celu należy przejść na stronę https://myaccount.google.com/, a następnie wybrać „Dane i prywatność” oraz „Moje centrum reklam” (opcja dostępna poniżej pierwszego widoku strony). W tym miejscu naszym oczom ukazuje się przegląd zebranych informacji takich jak wiek, płeć, znajomość języków, a także wykształcenie.

dane googleW jakim celu Google gromadzi informacje o użytkownikach?

Informacje o internautach zbierane są z wielu źródeł. Google gromadzi dane na nasz temat, by oferować jak najlepiej dopasowane usługi do potrzeb oraz zainteresowań. Dzięki temu wyniki wyszukiwania mogą być coraz trafniejsze, a reklamy i rekomendacje dotyczące miejsc zgodne z oczekiwaniami.

W przypadku korzystania z usług i aplikacji, takich jak YouTube, Gmail oraz targetowane reklamy, zbieranie danych na temat użytkowników jest warunkiem koniecznym do świadczenia oraz ulepszania tych usług, a także zapewnienia ich bezpieczeństwa i tworzenia nowych funkcji. Dodatkowo technologiczny gigant przeprowadza analizę treści w celu wykrycia naruszeń, takich jak spam, złośliwe oprogramowanie i nielegalne materiały.

Zbierane dane w kontekście Google Ads

Informacje na nasz temat są wykorzystywane w celu dostarczania spersonalizowanych reklam, ofert i treści. Reklamy mogą pojawić się nie tylko w wyszukiwarce, na innych stronach internetowych, ale także w serwisie YouTube. Dane, które posiada o nas Google, wykorzystywane są także do określania grup odbiorców.

Google tworzy grupy osób o określonych cechach, np. płeć, wykształcenie, znajomość języków obcych czy konkretne zamiary zakupowe. Grupy te są z kolei wybierane przez reklamodawców w trakcie konfigurowania oraz optymalizacji kampanii reklamowych. Dzięki temu osoby mające zwierzęta domowe mogą mieć styczność z reklamami zabawek dla kotów i psów, a młodzi rodzice z ofertą ubranek dla dzieci.

Kierowanie na odbiorców w Google Ads pozwala docierać do użytkowników na podstawie:

  • danych demograficznych,
  • zainteresowań i hobby,
  • wydarzeń z życia,
  • dokonanych zakupów online,
  • interakcji z konkretną witryną.

banerPodsumowanie

W dzisiejszych czasach ciężko pozostać w pełni anonimowym. Jednak jeśli chcemy, by Google nie miał pełnego profilu informacji o nas, możemy ograniczyć pozyskiwanie prywatnych danych w kilku krokach, np. korzystając z przeglądarki w trybie incognito, odpowiednio konfigurując profil pod linkiem https://myaccount.google.com/, a także nie wyrażając zgody na cookies. Podejmując się wskazanych działań, pozbawiamy jednak samych siebie możliwości z korzystania z niektórych funkcji Google. Warto też mieć na uwadze fakt, że Google zastrzega, iż nie zbiera i nie wykorzystuje danych wrażliwych, takich jak stan zdrowia, wyznawana religia czy rasa.