Jak wykorzystać treści interaktywne do zwiększenia zaangażowania użytkowników online

| czas czytania: 7 min | Inne
treści online

W cyfrowym świecie przyciągnięcie uwagi użytkowników i utrzymanie ich zaangażowania staje się coraz trudniejsze. Tradycyjne metody tworzenia contentu marketingowego często już nie wystarczają. Odpowiedzią na to wyzwanie są treści interaktywne, które pozwalają użytkownikom aktywnie uczestniczyć i zaangażować się w zawartość strony, zamiast tylko biernie ją przeglądać. W tym artykule szczegółowo opiszemy, jak wykorzystać treści interaktywne do zwiększenia zaangażowania użytkowników online.

Tworzenie angażujących treści – poznaj najnowsze trendy i statystyki

Raport „The State of Content Marketing: 2023 Global Report” opublikowany przez Semrush mówi, że marketing treści jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Aż 78% marketerów uważa, że content marketing jest „bardzo ważny” lub „niezwykle ważny” dla ogólnej strategii marketingowej ich firm i biznesów.

W porównaniu do raportu „The State of Content Marketing 2022 Global Report” z ubiegłego roku obecne statystyki dotyczące korzyści biznesowych płynących z treści interaktywnych prezentują się nieco odmiennie:

tabelka

Ponadto 53% marketerów twierdzi, że w 2023 roku planuje inwestować więcej w tworzenie ogólnych treści interaktywnych z dużym wyróżnieniem treści w formie wideo. Aż 67% marketerów planuje więcej inwestować w wideo w 2023 roku ze względu na fakt, iż tego typu treści są jedną z najbardziej angażujących i skutecznych form content marketingu.

baner intextowy

Różnorodność treści interaktywnych

Wykorzystanie treści interaktywnych, które przyciągną uwagę użytkowników i zwiększą ich zaangażowanie na stronie, jest kluczowe w obliczu rosnącej konkurencji na rynku internetowym. Oto sześć przykładów skutecznych i dobrze trendujących treści interaktywnych, które warto wdrożyć na swojej stronie internetowej, aby podnieść poziom zaangażowania użytkowników i potencjalnych klientów.

Interaktywne wideo na stronie internetowej

Treść wideo stanowi wartościowe narzędzie marketingowe, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Ten rosnący trend jest wspierany przez rozwój mediów społecznościowych oraz platform do udostępniania wideo, takich jak YouTube, Instagram i TikTok. Dodatkowo wideo charakteryzuje się ogromnym, wszechstronnym potencjałem, co pozwala wykorzystać je do prezentacji produktów i usług, edukacji odbiorców oraz budowania świadomości marki. Współczesne trendy w wideo marketingu obejmują także wykorzystanie transmisji wideo na żywo (livestreaming), personalizowanych treści wideo, interaktywnych filmów oraz krótkich produkcji wideo (shorts).

Infografiki na stronie internetowej

W miejsce statycznych obrazków warto sięgnąć po infografiki, które umożliwiają użytkownikom zapoznania się z różnymi danymi. Mogą to być tradycyjne statyczne infografiki, mapy, ale także animowane wykresy lub interaktywne elementy, które można przeciągać, kliknąć i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość samodzielnego badania danych i odkrywania ciekawych zależności w sposób znacznie bardziej angażujący.

Webinary i webinaria

Webinary stanowią interaktywną formę przedstawiania treści, która wzmacnia zaangażowanie odbiorców, zachęcając ich do uczestnictwa w prezentacji na żywo. W trakcie webinaru prowadzący może aktywnie angażować uczestników poprzez zadawanie pytań, przeprowadzanie sond i ankiet, udzielanie natychmiastowych odpowiedzi, omawianie wcześniej zgłoszonych tematów i rozważań uczestników.

Białe księgi i biuletyny

Białe księgi (tzw. white paper) to rozległe materiały marketingowe, które przybierają formę interaktywnego biuletynu lub katalogu, uzupełniane przez wysokiej jakości zdjęcia produktowe. Są one wykorzystywane w celach sprzedażowych i promocyjnych, a także mają za zadanie budować wizerunek marki oraz jej rozpoznawalność.

Gated content (e-book)

Gated content to strategia marketingowa, w której dostęp do treści jest przyznawany dopiero po podaniu przez użytkownika swoich danych kontaktowych np. adresu e-mail i numeru telefonu. Najpopularniejszą formą treści tego typu jest e-book. Kluczowe jest to, że odbiorcy muszą cenić tę treść na tyle, aby byli skłonni podać swoje dane kontaktowe w celu uzyskania dostępu.

Podcast

Podcast może być wykorzystywany do przekazywania konkretnych informacji lub wartości. Dzięki charakterystyce podcastów firmy i marki osobiste mogą dzielić się swoimi historiami w dowolnym czasie i miejscu, budując przy tym pozycję eksperta w danej dziedzinie. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech podcastów jest możliwość subskrypcji i informowania odbiorców o nowych odcinkach, eliminując potrzebę podejmowania nowych działań marketingowych.

Współtworzenie i zaangażowanie społeczności

Treści interaktywne są wykorzystywane w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników, także w proces ich współtworzenia. Możliwość bycia współtwórcą materiałów skłania użytkowników do dzielenia się swoimi pomysłami, opiniami i propozycjami tematów. Pozwala to na budowanie społeczności, gdyż użytkownicy inwestują swój czas i inne zasoby w treści, które powstaną. Tworzenie wartościowej relacji z użytkownikami jest ważne, dlatego należy stworzyć dwukierunkowy kanał komunikacji, który sprawi, że użytkownicy poczują się wysłuchani i docenieni.

Zaangażowanie odbiorców prowadzi do zwiększenia rozpoznawalności marki i lojalności wobec niej. Nie można zapomnieć również o wrażeniach i emocjach. Treści interaktywne pozostawiają trwałe wrażenie na użytkownikach. Zabawne quizy, wciągające filmy wideo, ankiety na Instagramie i TikToku, fascynujące konkursy lub interaktywne webinary – te elementy mogą sprawić, że Twoja marka może stać się czymś, czym użytkownicy będą chcieli podzielić się ze swoimi znajomymi i bliskimi.

angażujące treści online

Optymalizacja pod kątem SEO

Treści interaktywne mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do interakcji z nimi, zamiast je pomijać lub całkowicie zablokować, co może się zdarzyć w przypadku banerów reklamowych i innych form treści statycznych. Interaktywne treści nie tylko sprawiają, że użytkownicy spędzają więcej czasu na stronach internetowych, ale także zachęcają odbiorców do dzielenia się swoimi opiniami i wrażeniami. Ponadto interaktywne treści zwiększają prawdopodobieństwo ich udostępnienia w mediach społecznościowych, co może być świetnym sposobem na zwiększenie świadomości marki, ale i także poprawy pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Content marketing i treści interaktywne są kluczowym elementem w SEO – i vice versa. Oba te obszary przenikają przez siebie i oddziałują na siebie wzajemnie. Jak podaje Semrush, 77% marketerów twierdzi, że planuje więcej inwestować w SEO w 2023 roku. SEO jest niezbędne, aby treści były wyszukiwalne i widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania.

Monitorowanie i analiza

Monitorowanie i analiza są kluczowymi czynnościami przy wykorzystywaniu treści interaktywnych do zwiększenia zaangażowania użytkowników online. Po zebraniu odpowiednich danych spróbuj zidentyfikować trendy i wzorce w zachowaniach użytkowników. Google Analytics umożliwia bardzo dokładne i szczegółowe śledzenie ruchu na stronie oraz analizę zachowań użytkowników. Inną propozycją narzędzia analitycznego może być Hotjar. Umożliwia on tworzenie tak zwanych heatmap, które pokazują obszary strony, na które użytkownicy zwracają uwagę i najczęściej klikają.

Dzięki narzędziom analitycznym możesz dowiedzieć się, kim są Twoi odbiorcy, co lubią, a czego nie lub które elementy treści interaktywnych przyciągają większą uwagę, a które są pomijane. Dokładna analiza danych pozwoli Ci lepiej zrozumieć odbiorcę, co będzie miało kluczowe znaczenie dla optymalizacji przyszłych kampanii marketingowych pod kątem większego zaangażowania, ale także pod kątem organicznych wyszukiwań.

Podsumowanie

Treści interaktywne stanowią nieodzowny element współczesnej, skutecznej komunikacji marketingowej online. Istnieje wiele form interaktywnych treści marketingowych, jednak to formy wideo w ostatnich latach nabierają na popularności ze względu na ich skuteczność biznesową. Współtworzenie treści z użytkownikami i odbiorcami przynosi liczne korzyści, takie jak większe zaangażowanie społeczności oraz zwiększenie wiarygodność marki.

Zapamiętaj, że skuteczna komunikacja to nie tylko przekazywanie treści, ale przede wszystkim tworzenie relacji z użytkownikami. Content marketing i SEO przenikają przez siebie i optymalizacja jednego elementu oddziałuje na drugi. Nie można pominąć także wątku monitorowania i analizy danych. Data-driven marketing jest najbardziej skutecznym podejściem marketingowym, więc zachęcamy do eksperymentowania z różnymi formami treści interaktywnych i stałego monitorowania ich rezultatów oraz dostosowywania swojej strategii na podstawie twardych danych.