Co to jest dark post?

| czas czytania: 5 min | Inne
dark post

W obecnych czasach reklamy spotykane są na każdym kroku – w internecie nie jest inaczej. Specjaliści bardzo dobrze wiedzą, co działa i w jaki sposób tworzyć skuteczne kreacje reklamowe. Również na Facebooku jesteśmy „atakowani” wszelkiej maści treściami marketingowymi. Na platformie tej istnieje wiele różnych sposób na kreowanie przekazu reklamowego w różnym formacie, a jednym z nich jest dark post.

Mimo że termin dark post brzmi nieco tajemniczo, nie jest niczym nowym w świecie marketingu. W tym artykule bliżej przedstawimy, co to jest dark post, jak działa, jakie są jego zalety i wady oraz kiedy warto go wykorzystać.

Czym jest dark post – definicja

Dark post można określić mianem postu ukrytego lub postu spersonalizowanego. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych form reklamy na platformie Facebook, która wyświetlana jest jedynie ściśle określonej grupie odbiorców związanej z konkretnym profilem firmowym. Co najważniejsze, reklama ta nie jest widoczna dla innych użytkowników Facebooka.

artefakt-oferta

Jak działa dark post?

Dark post działa na zasadzie ustawienia parametrów kampanii reklamowej. Aby go stworzyć, należy zdefiniować grupę odbiorców, na którą reklama ma być skierowana. Następnie trzeba utworzyć post reklamowy, który będzie widoczny tylko dla tej konkretnej grupy. Podobnie jak w przypadku klasycznej reklamy dark post może mieć różną formę np. pojedynczej grafiki z tekstem, karuzeli produktów, filmu itp.

Zalety korzystania z dark postów

Największą zaletą dark postów jest możliwość testowania różnych wariantów reklam (testy A/B) w „zamkniętym środowisku”, co pozwala na optymalizację kampanii reklamowej bez narażania się na negatywne skutki wprowadzenia nieudanej finalnej jej wersji. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność reklamy i zmniejszyć koszty jej prowadzenia. Inną zaletą jest możliwość skierowania reklamy tylko do dedykowanej grupy odbiorców, co pozwala na dotarcie do najbardziej zainteresowanej grupy ludzi.

Dark posty można również potraktować jako formę dodatkowej komunikacji z osobami zainteresowanymi naszą działalnością, co pozytywnie wpływa na zasięgi oraz ogólne zaangażowanie odbiorców. Wykorzystanie ich pozwala także, w pewnym stopniu, ukryć działania przed konkurencją.

Wady korzystania z dark postów

Jedną z największych wad dark postów jest fakt, że reklama o takim charakterze nie jest widoczna publicznie na profilu firmy. Oznacza to, że nie można monitorować jej wpływu na użytkowników, którzy nie zostali wybrani jako grupa docelowa.

Ponadto wykorzystanie pełnego potencjału dark postów wymaga odpowiedniego i skonkretyzowanego podejścia biznesowego zgodnego z celami firmy, umiejętności analitycznych i umiejętności wyciągania logicznych wniosków, a także wiedzy technicznej z zakresu tworzenia i optymalizacji kreacji reklamowych, co może stanowić problem dla początkujących reklamodawców.

dark post

Kiedy warto wykorzystać dark post?

To idealne rozwiązanie na mocno spersonalizowany przekaz reklamowy, który jest w stanie nawiązać lub pogłębić relację z odbiorcami, tym samym przekonując ich do zakupu produktu lub usługi, którymi są lub byli zainteresowani. Takie działania mają na celu podniesienie współczynnika konwersji – sprzedaży.

Alternatywnym pomysłem na wykorzystanie możliwości tworzenia dark postów na Facebooku jest niestandardowa komunikacja z odpowiednio wyselekcjonowanymi odbiorcami treści na naszym profilu firmowym. W przypadku gdy pomysł na treści reklamowe jest zgodny z celami biznesowymi, ale nie pasuje do wizerunku naszej marki (odmienny język i brak spójności wizualnej), możemy utworzyć dark post, którego zadaniem będzie jedynie przekazanie informacji lub przyciągnięcie uwagi. W razie niepowodzenia nie odbije się to negatywnie na ogólnym wizerunku marki, ponieważ grono odbiorców nie było szerokie.

Dark post – podsumowanie

Podsumowując, dark posty to posty reklamowe wyświetlające się tylko określonej grupie docelowej. Jest to skuteczna technika marketingowa, która umożliwia dostarczanie odbiorcom mocno spersonalizowanej treści bez konieczności umieszczania jej na głównym profilu działalności. Mamy przy tym pewność, że treść zostanie na pewno wyświetlona. Dzięki tej strategii sprzedawcy mogą skuteczniej docierać do swoich wąskich grup docelowych i osiągnąć cele biznesowe jeszcze efektywniej.