TikTok a ustawa o usługach cyfrowych. Co się zmieni?

| czas czytania: 5 min | EPR
jakie-zmiany-dyrektywa-dsa

W związku z dyrektywą DSA, czyli ustawą o usługach cyfrowych, TikTok zmuszony jest do wprowadzenia zmian w swojej strukturze. Nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za usługi cyfrowe znacząco zmieniają duże platformy społecznościowe. Zmiany odnoszą się do regulacji prawa o handlu cyfrowym. Wprowadzenie odpowiednich przepisów ma na celu zapewnienie użytkownikom zwiększenia transparentności w zakresie sposobu, w jaki platformy korzystają z algorytmów, moderują treści i prezentują reklamy.

Nowa ustawa ma zapobiegać dezinformacji, czyli rozpowszechnianiu fałszywych informacji. Dzięki nowym funkcjonalnościom TikToka skrajnie nieprawdziwe informacje zostaną szybko usunięte z platformy. Z uwagi na nowe regulacje zmiany na TikToku muszą pojawić się do 28 sierpnia 2023 roku. Do tego czasu na platformie społecznościowej wszystkie działania powinny być tworzone z myślą o dbaniu o bezpieczną przestrzeń w internecie.

Co z algorytmem TikToka?

Treści wyświetlane przez TikToka są wynikiem interakcji człowiek z algorytmem. Użytkownik, korzystając z platformy i skupiając uwagę na konkretnych video, uczy algorytm tego, co uważa za atrakcyjne i interesujące. Na tej podstawie mechanizmy TikToka dobierają kolejne filmy, które są przedstawiane użytkownikom. Z perspektywy odbiorcy treści działanie algorytmu może wydawać się jasne i proste. Jednak platformy społecznościowe nigdy w pełni nie objaśniają, w jaki sposób działają stworzone przez nich schematy dobierania treści. Użytkownicy często korzystający z TikToka mogą nie być świadomi, że pewne komunikaty nie są wynikiem ich preferencji, a są na przykład reklamami sponsorowanymi.

Moderowanie treści na TikToku

W perspektywie obecnych zmian TikTok zobowiązany jest do umożliwienia użytkownikom korzystania z treści, które nie bazują na ich preferencjach. Zgodnie z nową ustawą mieszkańcy Unii Europejskiej będą mieli możliwość wyłączenia personalizacji treści. Filmiki pojawiające się na platformie będą zatem wypadkową czynników, które nie są związane z algorytmem. W zamian za to użytkownik otrzyma filmy bazujące na popularnych treściach w danym kraju i dostosuje je do języka oraz regionu. Trzeba nadmienić, że wyłączenie opcji personalizacji jest rozwiązaniem opcjonalnym i użytkownik ma prawo, by zadecydować o korzystaniu z treści dobranych przez algorytm.

Nieletni użytkownicy TikToka

W przypadku użytkowników w wieku 13-17 lat również zachodzą zmiany. Osobom nieletnim platforma nie będzie wyświetlała spersonalizowanych reklam ze względu na ryzykowny wpływ części reklam. Jednak tę opcję można również włączyć i wyłączyć poprzez ustawienia konta.

TikTok a nieodpowiednie treści

Kolejnym udogodnieniem, jakie otrzymają użytkownicy z Unii Europejskiej, jest możliwość zgłoszenia nieodpowiednich treści na platformie. Dzięki temu materiały, które są nieodpowiednie zdaniem odbiorców, zostaną ograniczone. Użytkownik będzie mógł zgłosić materiał, który jest na przykład mową nienawiści, przestępstwem finansowym, nękaniem itd. Każda treść będzie przechodziła dodatkowo przez proces weryfikacji, co ograniczy blokowanie treści, które nie złamały zasad TikToka. Twórca danego filmiku również otrzyma informacje, z jakiego powodu jego treść została zablokowana. Takie rozwiązanie może uchronić odbiorów i twórców przed potencjalnie szkodliwymi informacjami.

Podsumowanie

Niedostosowanie się do ustawy o usługach cyfrowych może skutkować wysokimi karami pieniężnymi oraz ograniczeniami dla platform, które nie dostosowały się do wymogów. Ze względu na wielkość rynku europejskiego platforma TiktTok nie chce stracić tak dużej grupy odbiorców.

TikTok w oświadczeniu na swoim blogu zadeklarował, że będzie dążył do świadczenia jak najwyższej jakości usług i tworzył swoją platformę, respektując prawa wynikające z ustawy. Firma potwierdziła, że bezpieczeństwo związane z oferowaniem tego rodzaju usług jest dla nich najważniejsze.