Jak przygotować skuteczne banery Google Ads (AdWords) ? Wskazówki i wymiary banerów Google Ads (AdWords)

Aktualizacja 01.02.2024 | czas czytania: 5 min | EPR

Skuteczność kampanii AdWords zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wykorzystanie do promocji w sieci reklamowej odpowiednich banerów statycznych. Aby kampania bannerowa była skuteczna, należy zadbać o poszczególne elementy kreacji tak, aby tworzyły spójną całość, przyciągały wzrok i zawierały odpowiednie call to action. Przedstawiamy podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę, projektując bannery statyczne do kampanii AdWords.

Grupa docelowa kampanii AdWords

Zanim przystąpimy do tworzenia banneru statycznego, powinniśmy sprecyzować, kto należy do naszej grupy docelowej. Zastanówmy się, jakie potrzeby oraz oczekiwania ma potencjalny odbiorca, jaka estetyka jest mu bliska, jakie kolory uważa za ładne i odpowiednie, a jakich obrazów wolałby nie oglądać. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów wizerunkowych, a także zwiększyć efektywność kampanii.

Program do tworzenia banerów AdWords

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór programów do tworzenia grafiki. Poziom trudności obsługi jest na tyle zróżnicowany, że banery AdWords może wykonać zarówno osoba, która grafiką zajmuje się na co dzień, jak i marketingowiec, rozpoczynający swoją przygodę z tworzeniem reklam. W celu przygotowania banerów statycznych graficy najczęściej sięgają po pakiet Adobe. W programie Photoshop warto przygotować plik główny – aplikacja umożliwia bowiem zaawansowaną pracę na warstwach. Jeśli zamierzamy zaprojektować banery w formie ilustracji, wtedy znacznie prostszą opcją jest Illustrator. Do obróbki zdjęć, które chcemy wykorzystać na bannerach, warto użyć Lightroom. Są to jednak programy płatne, a korzystanie z nich wymaga dosyć zaawansowanej wiedzy na temat ich obsługi.

Jeśli chcemy ograniczyć koszty, z pomocą mogą przyjść programy darmowe lub znacznie tańsze aplikacje, a mianowicie – bardziej skomplikowany GIMP (będący odpowiednikiem programu Photoshop) lub prostsze takie jak Canva oraz Piktochart. Szczególnie te dwa ostatnie stanowią odpowiedź na potrzeby osób, które chcą przygotować bannery na szybko, bez większych problemów. Tego typu programy umożliwiają korzystanie z gotowych elementów (jak pola tekstowe, ikony, zdjęcia, przyciski), posiadają opcję dostosowywania wielkości bannerów, a nawet oferują gotowe szablony.

Kompozycja banneru

Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na kompozycję elementów, tworząc bannery. Jeśli nie mamy pewności, jak je ułożyć, najlepiej skorzystać z najbardziej klasycznego wyśrodkowania i symetrii. Starajmy się rozmieścić elementy równo tak, aby żadna z części banneru nie ciążyła nad innymi.

Możliwe, że założenia dotyczące kompozycji będziemy musieli dostosowywać do wymiarów banneru. Czasami w formacie 300 x 250 wyrównanie do lewej strony wygląda dobrze, ale na 160 x 600 lepiej prezentowałoby się wyśrodkowanie.

Spójność kolorystyczna na bannerze AdWords

Kolorystyka w dużej mierze wpływa na emocje, które pojawiają się u odbiorcy podczas kontaktu z grafiką. Warto więc dopasować ją zarówno do systemu identyfikacji wizualnej firmy, jak i do efektu, który chcemy wywołać. Jeśli zależy nam na szybkim wezwaniu użytkownika do działania, wybierzmy kolory rzucające się w oczy, np. czerwony lub pomarańczowy. A gdy naszym celem jest wzbudzenie zaufania, uspokojenie odbiorcy i pokazanie profesjonalizmu, lepiej zdecydować się na odcienie niebieskiego.

Kolejną ważną kwestią jest łączenie kolorów. Pamiętajmy, że niektóre barwy wspierają się nawzajem, a inne sprawiają, że obraz staje się nieczytelny. W związku z tym unikajmy łączenia ze sobą na dużych powierzchniach kolorów dających niewyraźne połączenie, takich jak np. czerwony i zielony.

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie kolory zostały zastosowane na naszej stronie internetowej, warto skorzystać z darmowej wtyczki ColorZilla. Pozwoli ona identyfikować dokładny odcień i zastosować go w tworzonej grafice.

Może się zdarzyć, że firma nie posiada systemu identyfikacji wizualnej, na stronie dominuje tylko jeden kolor. W takiej sytuacji warto skorzystać z programów do tworzenia palet barw, takich jak coolors.co lub color.adobe.com.

Hasło i typografia

W związku z faktem, że banery do kampanii AdWords ograniczają nas swoim wymiarem, warto zadbać o zwięzłość hasła reklamowego. Powinno ono w przejrzysty sposób opisywać ofertę firmy, podkreślać jej walory i przewagę nad konkurencją. Jeśli tekst będzie za długi, powstanie konieczność napisania go bardzo małą wielkością kroju pisma, a tym samym stanie się on mniej czytelny dla odbiorcy. Warto też dostosować długość tekstu do wymiaru banneru – dłuższy tekst na wielkości 300 x 600 będzie wyraźny, natomiast na 320 x 100 może nie być czytelny.

Kolejną kwestią, nad którą należy się zatrzymać, jest wybór odpowiedniego fontu. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie o charakter banneru AdWords i organizacji. Jeśli reklamujemy przedszkole, można wybrać bardziej zabawne, wymyślne kroje pisma. Gdy jednak nasza firma zajmuje się doradztwem prawnym, lepiej skorzystać z prostych fontów szeryfowych lub bezszeryfowych. Przy doborze kroju pisma warto zwrócić uwagę na jego czytelność. Unikajmy fontów ze zbyt dużą ilością udziwnień i dekoracji, gdyż może to utrudnić odbiór komunikatu, szczególnie jeśli zastosujemy go do napisania dłuższego tekstu.

Grafika kroje pisma

Przy wyborze fontu warto zadbać o to, by był spójny z tymi użytymi na stronie internetowej, do której banery będą prowadzić. Korzystając z wyszukiwarki Chrome, wystarczy zainstalować darmową wtyczkę FontFaceNinja.

Zgodnie z zasadami typografii najlepiej ograniczyć się do maksymalnie 2-3 krojów pisma na jednej grafice. Zbyt duża różnorodność sprawi, że baner będzie mniej czytelny, a także może oznaczać brak profesjonalizmu.

Szczególne znaczenie ma dobór koloru hasła reklamowego. Pamiętajmy, że przede wszystkim powinno być ono dobrze widoczne i odróżniać się od tła. Jeśli tło będzie jasne, warto skorzystać z koloru ciemnego, jeżeli jednak tło jest ciemne, wtedy najlepiej jak napis ma jasną barwę.

Logo na banerze Google Ads (Adwords)

Na banerze należy umieścić logo firmy lub jej nazwę. Jeżeli decydujemy się na logo, warto zadbać o jego dobrą jakość (zwrócić uwagę czy przy większych formatach jest nadal wyraźne) i wersję kolorystyczną. Gdy banner ma jasne tło, można skorzystać z logo w wersji kolorowej. Przy ciemnym tle zwykle lepiej prezentuje się logo w wersji monochromatycznej białej. Posiadając logo tylko w wersji kolorowej, można umieścić je na jasnym podkładzie.

Grafiki i zdjęcia

Chcąc wykorzystać na banerach zdjęcia lub grafiki, przede wszystkim należy zadbać o licencję, czyli prawną możliwość korzystania z czyjegoś dzieła. Stanowczo należy unikać umieszczania na banerach obrazów znalezionych w Google Grafika. Jeśli nie możemy wykonać fotografii samodzielnie, możemy skorzystać z jednego z wielu banków zdjęć. Obecnie w sieci znajdziemy zarówno płatne serwisy (jak fotolia.com czy depositphotos.com), jak i darmowe na licencji CO0 (pixabay.com, pexels.com).

Kolejną kwestię stanowi pobranie grafiki dobrej jakości. Ważne, aby zdjęcia były ostre i miały właściwe proporcje (unikajmy rozciągania ich bez zachowania proporcji). Warto zadbać o dopasowanie tematyczne, kolorystyczne oraz zwrócić uwagę na możliwość późniejszego wkomponowania w resztę banneru Google Ads (Adwords) .

Szczególne istotne jest właściwe połączenie grafiki z tekstem. Jeśli zamierzamy umieścić napis na zdjęciu, zadbajmy o odpowiedni kontrast między nimi tak, aby tekst stał się czytelny. Aby taki efekt uzyskać, dobierzmy odpowiednio kolory, dodajmy pod hasło „podkładkę” lub ustawmy odpowiednie cienie.

Przycisk call to action

Przycisk, choć nie stanowi niezbędnego elementu banneru, może wpływać na skuteczność kampanii Google Ads (Adwords) . Pamiętajmy, aby miał odpowiedni kolor (wyróżniający się, ale współgrający z całością banneru) i wielkość. Warto zadbać też o krój pisma i kolor tekstu na przycisku. Call to action powinno być krótkie (najlepiej jedno słowo), kontrastować z tłem (na ciemnym tle jasny napis, na jasnym tle ciemny napis) i lepiej wybrać do niego font bezszeryfowy.

Formaty i waga pliku – wymiary banerów Google Ads (Adwords)

Obecnie w Google Ads (Adwords)  możliwe jest korzystanie z następujących wymiarów bannerów statycznych. Pliki powinny mieć format GIF, JPG lub PNG i ważyć nie więcej niż 150 KB.

Wymiary bannerów AdWords

Jeśli jednak nasze środki na promocję w sieci reklamowej są ograniczone, warto skupić się na tych 6 rozmiarach, które uważane są za jedne z najczęściej wyświetlanych:

  • 300 x 250
  • 336 x 280
  • 160 x 600
  • 728 x 90
  • 468 x 60
  • 320 x 100
Infografika bannery AdWords

Podsumowanie

Jak widzimy, przygotowanie banerów do kampanii AdWords wydaje się zadaniem trudnym i skomplikowanym. Jeśli jednak będziemy przestrzegać podstawowych zasad, stworzenie kreacji samodzielnie, bez pomocy grafika może się okazać jak najbardziej wykonalne.