Konkursy na Facebooku – krótki przewodnik

| czas czytania: 5 min | EPR
Ile kosztuje reklama na FB

Facebookowe konkursy to idealny sposób na zwiększenie zasięgu strony oraz poszerzenie grona fanów profilu. Wydają się też bardzo łatwe do stworzenia – ot, prosimy o polubienie i wybieramy zwycięzców. Praktyka nie jest taka prosta – organizując konkurs, powinniśmy dobrać odpowiedni mechanizm i… pamiętać o przestrzeganiu przepisów obowiązującego prawa.

Po pierwsze – pomysł

Konkurs musi być chwytliwy, a zadanie konkursowe powinno być dostosowane do wartości nagrody. Jeśli tzw. „próg wejścia” jest zbyt wysoki (czyli zadanie jest bardzo trudne lub np. wymaga poświęcenia dużo czasu albo zakupienia kosztownego produktu) – zainteresowanie konkursem będzie małe (jednak nie oznacza to, że taki konkurs jest zły – bardzo prawdopodobne, że garstka bardzo zaangażowanych i odpowiednio sprofilowanych fanów przyniesie większe korzyści, niż kilka tysięcy przypadkowych osób). Jeśli zaś zadanie będzie banalne a nagroda bardzo atrakcyjna, narażamy się na problemy z wyborem zwycięzcy i rozmycie grupy docelowej.

Dodatkowo treść konkursu powinna być atrakcyjna – przecież to, co użytkownicy opublikują pod potem konkursowym czy w aplikacji, to także treść na naszym fanpage’u na Facebooku. Konkurs powinien wnosić do tego, co publikujemy, jakąś konkretną wartość oraz być związany z naszym produktem i grupą docelową.

Pamiętaj, aby konkurs był powiązany z Twoją branżą. Dla producenta przypraw sprawdzi się konkurs związany z kulinariami, dla producenta zabawek – konkurs plastyczny.  Możesz go również powiązać stricte z Twoją marką – np. wymagając zakupu Twojego produktu (a potem np. kreatywnego wykorzystania w konkursie).

Nie zapominaj, że konkurs ma mieć przede wszystkim cel biznesowy – pomysł należy oprzeć na tym, czy celem konkursu ma być większa sprzedaż, poznanie preferencji fanów, zwiększenie rozpoznawalności marki.  Konkursy, które nie wymagają niczego poza np. napisaniem „zrobione” w komentarzu, przyciągają wielu użytkowników – ale jaka jest ich wartość jako potencjalnych klientów czy fanów marki?

Konkurs na FB

Po drugie – jaki mechanizm?

Najpopularniejsza formą konkursów na Facebooku są te opierające się na komentarzach (tekstowych lub zdjęciowych) pod postami. Pojawiają się także konkursy w aplikacjach, które umożliwiają stworzenie quizu lub wgrywanie zdjęć. Większe marki organizują także konkursy w dedykowanych aplikacjach, jednak tutaj trzeba liczyć się kosztami liczonymi w tysiącach złotych.

Jakie są zalety konkursów organizowanych na wallu? Przede wszystkim budują zaangażowanie. Są najczęściej dość proste, więc użytkownicy chętniej biorą w nich udział. Wbrew pozorom, dają także wiele możliwości – wystarczy dobry pomysł.

Jeśli mamy już wybrany temat i opracowaną grafikę, trzeba pomyśleć o zasadach oraz ograniczeniach. Przede wszystkim nie wolno wymagać od uczestników udostępniania postu czy oznaczania znajomych (można o to oczywiście poprosić). Drugą, bardzo ważną zasadą jest obowiązek zgłaszania każdego losowania Izbie Celnej.

zapytaj-o-oferte

Zwycięzców najlepiej wybierać poprzez arbitralną decyzję jury. Oczywiście, pojawiają się konkursy, w których wygrywają ci, pod których postami jest najwięcej polubieni, jednak taki mechanizm ma wiele wad:

  • narażenie na tzw. grupy konkursowe, czyli osoby głosujące na siebie nawzajem w różnych konkursach,
  • ryzyko, że wygra zdjęcie czy komentarz najmniej wartościowy lub niezbyt oryginalny,
  • ryzyko oskarżeń rzucanych pod adresem zwycięzców.

Jeśli więc koniecznie chcemy oddać decyzję w ręce fanów, lepiej zdecydować się na odgórny wybór np. 5 najlepszych odpowiedzi, a potem ewentualne głosowanie.

Po trzecie – regulamin

Żaden konkurs nie może odbyć się bez regulaminu. Co warto w nim zawrzeć?

  • Informacje, kto jest organizatorem konkursu i kto za niego odpowiada,
  • Dokładne zasady konkursu:

– co trzeba zrobić aby wziąć udział w konkursie,

– dokładne daty rozpoczęcia oraz zakończenia,

– kto może być uczestnikiem konkursu,

– jakie są zasady wyboru zwycięzcy,

– ile zgłoszeń może przesłać uczestnik,

– jak zostaną ogłoszone wyniki,

– w jaki sposób zostaną wręczone nagrody i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać,

  • Nagrody oraz ich wartość (dodatkowo należy umieścić zapis, że nagrody nie podlegają wymianie na ich wartość w pieniądzu, brak możliwości przeniesienia nagrody na kogoś innego i uzależnienie przesłania nagrody od podania przez zwycięzcę danych),
  • Procedurę reklamacyjną – w jakim czasie od zakończenia konkursu można zgłaszać reklamacje, na jaki adres, czy można zgłaszać je tylko listownie czy także mailowo,
  • Zwolnienie Facebooka od odpowiedzialności za konkurs,
  • Kwestie praw autorskich,
  • Zapis mówiący, że w kwestiach nieuregulowanych regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.

Jeśli robimy konkurs na tablicy, trzeba pamiętać, żeby zawsze w treści postu konkursowego podlinkować regulamin. W konkursach korzystających z aplikacji należy umieścić go w odpowiedniej zakładce, dobrze jest również dodać chceckbox, zmuszający użytkownika do potwierdzenia zapoznania się z regulaminem.

Kilka ciekawych przykładów na koniec

Pomysł: marka Lays zaprosiła użytkowników do wyboru smaku czipsów. Proponowane smaki tworzone przez użytkowników publikowane były w specjalnej zakładce – należało podać nową nazwę i poprzeć swoją propozycję tekstem lub grafiką.

Konkurs na FB Lay's

Zaangażowanie fanów: Heinz zamieścił na swoim fanpage dość kuriozalne zdjęcie, które szybko stało się obiektem kpin internautów.

Heinz zaangażowanie fanów

Marka sprytnie przekuła nagła popularność grafiki w sposób na zaangażowanie fanów:

Heinz Konkurs FB

Podsumowując, dobrze pomyślany konkurs na Facebooku to dobra metoda, aby przyciągnąć osoby zainteresowane marką oraz umocnić społeczność, budowaną wokół fanpage. Nie ma na nie niestety złotej recepty, ale korzystając z kilku uniwersalnych zasad, dobrych praktyk i odrobiny kreatywności można dobrze wykorzystać ten potencjał.