Instagram Stories – jak można je wykorzystać w firmie?

| czas czytania: 4 min | EPR
stories na instagramie

Instagram stał się popularną platformą internetową, dzięki której możemy się dzielić swoimi wspomnieniami lub prowadzić działania promujące markę. Idąc z duchem czasów, aplikacje dostosowują możliwości do wymagań współczesności oraz odbiorców swojej aplikacji. Social Media Specialists, którzy prowadzą konta firm za pomocą Instastories, zamieszczają tam zdjęcia lub filmy z wyraźnym wezwaniem do działania, kierując odbiorców do produktów i stron, które są dla nich najbardziej przydatne w obrębie platformy Instagram.  

Instastories – co to takiego?  

W 2016 roku na Instagramie pojawiła się nowa funkcja, tzw. stories. Użytkownicy taką formę przedstawienia treści mogli znać z aplikacji Snapchat. Instagram Stories są to zdjęcia lub krótkie filmiki, dodawane jako opowieść z dnia. Są widoczne dla wszystkich obserwatorów lub określonej przez właściciela konta listy bliskich znajomych. Relacje znikają po 24 h, jednak są dostępne w archiwum profilu, a ponadto użytkownik może stworzyć wyróżnione „playlisty” zdjęć w swoim profilu.  

Funkcje Instastories  

Estetyczna – komunikacja na Instagramie to przede wszystkim obraz. Profile cieszące się największą liczbą obserwujących są estetyczne i prowadzone w przemyślany sposób. Nie powinno być inaczej z Instastories. Nie warto rozpatrywać ich jako materiałów, które „i tak nie będą widoczne” po 24 h, stają się one bowiem wizytówką profilu, która też powinna inspirować. 

Sprzedażowa na Instastories możemy promować swoje usługi, zamieszczać linki bezpośrednio do strony zakupu w naszym sklepie bądź formularza kontaktowego. Warto komunikować swoje promocje bądź promować produkty swojego biznesu kolejnym kanałem komunikacyjnym. 

Wizerunkowa – za pomocą estetycznych Instastories możemy w kreatywny sposób zaprezentować misję czy wartości marki, które są również ważne dla naszych odbiorców. Instastories może być dobrym narzędziem do kreowania wizerunku marki. Jest to dobre narzędzie do budowania employer brandingu firmy.  

Edukacyjna – na Instastories możemy zamieszczać ciekawostki dotyczące naszej marki. Warto przemyśleć osobny harmonogram Instastories, które będą miały na celu opowieść o naszym biznesie. Użytkownicy chętnie przeglądają Stories, więc mogą dowiedzieć się ciekawych informacji na temat Twojej marki lub proponowanych produktów bądź usług.  

Rozrywkowa – nie można zapomnieć o tym, że Instagram to platforma, która służy do rozrywki. To miejsce w sieci, które możemy wykorzystywać, budując relację z naszymi odbiorcami. Pokaż, jak wygląda dzień w Twojej firmie, odważ się wstawić rozrywkowe treści, pamiętając o dobrym smaku.  

Zobacz: Reklama na Instagramie – co warto wiedzieć na początek?

instagram

Instastories – szczegóły techniczne  

Wymiary zdjęć na Instagram Stories to 1800 px na 1920 px, współczynnik proporcji wynosi 9:16. Warto mieć to na uwadze, ponieważ obraz czy film może być przycięty lub straci jakość ze względu na zbyt duże powiększenie. Maksymalny czas story to 15 sekund.  

Doskonałym uzupełnieniem zdjęcia lub filmu są elementy, które można wykorzystać w publikowanym materiale.:  

 • Lokalizacja – dzięki tej funkcji może odnaleźć nas użytkownik szukający treści po lokalizacji.  
 • Wzmianka – możemy oznaczyć współpracę bądź profil, który jest powiązany z relacją. 
 • Zachęta – możemy rozpocząć cykl tematyczny, w którym będą brały udział inne profile.  
 • GIF-y – wykorzystuj elementy graficzne, które daje Instagram. Dodaj element, który przyciągnie wzrok i zachęci użytkownika do zapoznania się z treścią. 
 • Awatar – możesz stworzyć awatar, który będzie podobny do Ciebie, bądź maskotkę Twojego brandu.  
 • Muzyka – dodaj muzykę, która przyciągnie uwagę potencjalnego klienta.  
 • Suwak z określeniem reakcji, emotikon – opcje, które pozwalają na interakcję z użytkownikiem, ale nie wymagają dużego zaangażowania po stronie odbiorcy. 
 • Ankieta, quiz – za pomocą tych dwóch opcji możesz nawiązać relację ze swoimi odbiorcami oraz sprawić, że to oni o czymś zadecydują, np. przy projektowaniu jakiejś rzeczy zamieść zdjęcie i zapytaj odbiorców, w jakim ma być kolorze. 
 • Link – możesz dodać link do swojej strony internetowej lub konkretnej podstrony.  
 • Hasztag – możesz użyć hasztagu nawiązującego do tematyki story. 
 • Wpłać datek – zachęć do pomagania innym.  
 • Godzina, temperatura – Instagram przygotował naklejki, które są odzwierciedleniem rzeczywistej temperatury czy godziny. 
 • Odliczanie – jeżeli planujesz jakieś wydarzenie, dodaj odliczanie. Użytkownik może dzięki temu włączyć powiadomienie jednym kliknięciem.  
 • Kolejne zdjęcie – do zdjęcia lub filmu możesz wkleić dodatkowe zdjęcie i stworzyć np. kolaż.  
 • Tekst – przekaż treści w ciekawy sposób. Instagram oferuje różne fonty, na które możesz nałożyć animację lub kolor.  
 • Filtry – graficy z całego świata przygotowali bibliotekę filtrów, którymi możesz poprawić swoje zdjęcia lub nadać im ciekawy charakter.  
 • Pędzle – możesz urozmaicić stories dzięki różnym pędzlom. 
 • Instastories oferuje również różne formy: kwadratowy układ (jedno Instastories = 4 zdjęcia), nagrywanie bez użycia rąk, podwójną kamerę czy bumerang.  
 • Polubienie reakcji – stosunkowo nowa funkcja Instagrama, która umożliwia polubienie czyjejś relacji. 

Kiedy prowadzisz konto firmowe lub chcesz rozwinąć swoje konto osobiste, nie zapominaj o analizie danych. Z poziomu aplikacji sprawdzisz statystyki, ile osób odtworzyło relację.  

Zobacz: Hashtagi – czym są i jak z nich korzystać w marketingu internetowym?

Podsumowanie

W wirtualnej przestrzeni warto zainwestować czas i przygotować dobrej jakości content, który trafi do naszych odbiorców. Instastories drogą, które za pomocą swoich funkcji pomoże nawiązać relacje z odbiorcami, a także jest to miejsce na treści luźniejsze, niebezpośrednio związane z biznesem.  

Ostatnie artykuły