Adwords – podsumowanie roku 2017 i prognozy na 2018 r.

| czas czytania: 5 min | EPR
trendy adwords 2018

Rok 2017 obfitował w wiele zmian w AdWords, a bieżący 2018 r. również zapowiada się interesująco. Miniony rok w branży PPC upłynął na pewno pod znakiem nowego interfejsu AdWords, który nie tylko został odświeżony graficznie, ale posiada również sporo nowych funkcji i raportów. Nie jest to jednak jedyna nowość, która wpłynęła znacząco na reklamodawców. W roku 2018 możemy się spodziewać kolejnych zmian i kontynuacji tych, które już zostały zapoczątkowane.

Nowy interfejs AdWords

W 2017 roku testowano, a potem wprowadzono dla wszystkich reklamodawców nowy interfejs AdWords. Obecnie można przełączyć się w dowolnym momencie między starym a nowym panelem. Cześć specjalistów AdWords nie przyjęła zmiany pozytywnie – nowy interfejs wymaga jeszcze dopracowania, nie wszystkie opcje są dostępne, a niektórych ustawień i funkcji trzeba się naszukać. Znajdujemy jednak pozytywne strony. W nowym panelu dane prezentują się na czytelnych wykresach i grafikach, których wcześniej nie było. Wprowadzono także nowe raporty, np. ten dotyczący stron docelowych, pomagający w zarządzaniu kampanią. W 2018 roku ma nastąpić całkowite wyłączenie starego panelu. To będzie kolejna znacząca zmiana, ponieważ wielu reklamodawców jeszcze nie korzysta z nowego interfejsu.

Panel Google Adwords

Nowe narzędzia Google

Na uwagę zasługują również nowe narzędzia od Google, które nie są ściśle związane z kampaniami, ale ułatwiają ich prowadzenie – Google Optimize i Google Data Studio. Google Optimize pomaga właścicielom stron m.in. modyfikować layout bez większego wysiłku oraz prowadzić testy A/B nowych rozwiązań. Może to pozytywnie wpłynąć na ilość konwersji generowanych na stronie, a co za tym idzie na efektywność prowadzonych kampanii AdWords (i nie tylko).

Studio danych Google

Natomiast Google Data Studio to narzędzie do szybkiego tworzenia raportów i wizualizacji danych, również tych pochodzących z AdWords. Dzięki niemu łatwiejsze jest porównywanie danych pochodzących z kampanii z innymi informacjami. Oba rozwiązania pokazują, że Google dąży do kompleksowego wsparcia właścicieli stron internetowych. Nie tylko dostarcza system reklamowy, ale ułatwia optymalizację działań online i raportowanie.

Zmiany w ustawieniach AdWords

Jak co roku Google wprowadziło również kilka zmian w ustawieniach kampanii AdWords i w zasadach funkcjonowania niektórych opcji. Jedną z gorzej przyjętych była zmiana limitu dziennych wydatków. Do tej pory system mógł w danej kampanii wydać o 20% więcej środków, niż zakłada to budżet dzienny, obecnie może wydać jednego dnia nawet dwukrotność dziennego budżetu. Nadal jednak miesięczne wydatki mają zostać niezmienione i wynosić około 30-krotność wysokości budżetu dziennego (jeśli jest stały). Niestety utrudnia to zarządzanie kampaniami trwającymi krócej niż miesiąc, ponieważ mogą one przekroczyć założenia budżetowe.

W minionym roku udostępnione zostały wszystkim reklamodawcom AdWords inteligentne kampanie displayowe. Jest to jeden z prostszych w zarządzaniu typów kampanii, ponieważ optymalizuje się niemalże sam na podstawie wyznaczonego kosztu CPA. Jednak brak wpływu na wiele parametrów kampanii może być też w pewnych przypadkach minusem. Google wprowadziło więcej tego typu zmian upraszczających konfigurację. Będzie to ułatwienie dla właścicieli stron, którzy sami chcą prowadzić swoje kampanie. Natomiast może okazać się, że specjaliści SEM nie będą zadowoleni z ograniczonych możliwości. Musimy wierzyć w to, że sztuczna inteligencja systemu AdWords rozwija się i rozwiązania automatyczne będą coraz skuteczniejsze.

Historyczny wynik jakości

To, co ucieszyło wielu reklamodawców, to uruchomiony w 2017 roku dostęp do historycznych danych o Wyniku Jakości. Dzięki temu można lepiej śledzić jego zmiany i sprawdzać, jaki wpływ na ten wskaźnik mają nasze działania optymalizacyjne.

Co nas czeka w 2018 roku?

Mamy już pewne pojęcie, czego możemy się spodziewać w 2018 roku w branży PPC. Jednym ze źródeł informacji jest samo Google, które zapowiedziało wprowadzenie nowych rozwiązań. Należy do nich Google Attribution, czyli narzędzie, które ma pomóc marketerom odkrywać, jak wygląda proces zakupowy klientów i jakie źródła ruchu mają na niego wpływ. W dzisiejszym wieloekranowym świecie, gdzie użytkownik przed zakupem styka się w niektórych przypadkach z daną marką aż 16 razy, trudno stwierdzić, co ma największy wpływ na decyzje zakupowe. Narzędzie Google ma pomóc przeanalizować ścieżki konwersji i odpowiednio przypisać konwersje do ich źródeł. Dzięki temu można będzie szerzej spojrzeć na konwersje oraz rolę kampanii AdWords w ich generowaniu.

Z roku na rok coraz większe znaczenie ma też optymalizacja stron pod kątem User Experience. Właściciele stron zaczynają sobie zdawać sprawę, że sama promocja online nie zawsze stanowi gwarancję sukcesu i prześcignięcia konkurencji. Jeśli serwis nie jest odpowiednio zoptymalizowany, budżety wydawane na reklamę mogą być marnowane, ponieważ użytkownicy uciekają ze strony. Świadomość tych mechanizmów rośnie, a Google stara się wspierać właścicieli stron, udostępniając m.in. narzędzie Google Optimize.

W bieżącym roku będziemy też pewnie mogli liczyć na rozwój rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Google podjęło tego typu próby już w 2017 roku, zarówno jeśli chodzi o algorytm wyszukiwarki, jak i inteligentne rozwiązania w AdWords – reklamy elastyczne, inteligentne kampanie display itp. To bardzo obiecujący kierunek, ponieważ wraz ze wzrostem konkurencji w AdWords i złożoności systemu, ręczna optymalizacja staje się często niedoskonała. Nie można jednak obecnie w całości zawierzać maszynom, ponieważ na wielu etapach zarządzania kampaniami człowiek jest nadal niezbędny.

Z niecierpliwością czekamy na nowości od Google w 2018 roku!

Ostatnie artykuły