Tagowanie linków za pomocą znaczników UTM – sprawdź, skąd na Twoją stronę trafiają użytkownicy

| czas czytania: 5 min | Analityka
analityka online internetowa

Prowadząc kampanie za pomocą różnych mediów (portali społecznościowych, newsletterów, serwisów partnerskich itp.), powinniśmy weryfikować ich skuteczność oraz opłacalność, by inwestować czas i pieniądze w narzędzia pomagające promować markę w sieci. W jaki sposób można sprawdzić efekty prowadzonych działań? Skorzystaj z tagów UTM, które pokażą Ci, z jakich miejsc trafiają na Twoją stronę użytkownicy.

Co to jest tag (znacznik) UTM?

UTM-y (ang. Urchin Tracking Module) to parametry w adresie URL umożliwiające śledzenie źródeł, z których trafiają użytkownicy na naszą stronę internetową. Do standardowego odnośnika witryny najczęściej za pomocą narzędzia do tagowania linków „doklejane są” wymyślone przez nas cyfry oraz wyrazy pozwalające precyzyjnie zidentyfikować kampanię i miejsce (stronę, mail, social media), gdzie pojawił się otagowany link.

utm przykład

Przykładowy link z tagiem UTM

Wielu użytkowników nie zwraca uwagi na dodatkowe parametry w adresie URL. Zdarza się, że chcąc przesłać link do strony znajomemu lub udostępnić go w social mediach, wklejają cały odnośnik wraz ze znacznikiem UTM. Z tego względu nie musimy obawiać się, że otagowane hiperłącze zostanie odebrane jako spam przez naszego klienta – dla większości osób UTM-y nie mają większego znaczenia.

Kiedy warto stosować tagowanie linków?

Oznaczanie adresów URL znacznikami UTM wdraża się wyłącznie dla linków zewnętrznych, umieszczanych w miejscach, które nie są naszą stroną internetową – portalach społecznościowych, newsletterach, serwisach partnerskich, branżowych, tematycznych. Najczęściej odnośniki otagowuje się, by sprawdzić skuteczność:

 • Kampanii e-mailowych,
 • Influencer marketingu,
 • „Organicznych” działań prowadzonych w social media,
 • Płatnych reklam na Facebooku,
 • Marketingu afiliacyjnego,
 • Kodów QR.

Dodatkowo każdej innej kampanii, a nawet konkretnemu działaniu marketingowemu warto przypisywać indywidualny tag UTM. Dzięki temu uzyskamy pełne dane dotyczące efektywności marketingu online.

UTM marketing w praktyce – jak tagować linki i korzystać z ULR link buildera?

Dodawanie znaczników UTM do adresów URL naszej witryny może wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie jest! Dowolne, bezpłatne i online’nowe narzędzie do tagowania linków pomoże w szybki i bezproblemowy sposób oznaczyć każdą kampanię.

Przykładowe generatory UTM:

Polecamy skorzystanie z oficjalnego kreatora Google – Campaign URL Builder (https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/), z którego używamy na co dzień podczas tagowania kampanii. Istnieje także możliwość zainstalowania wtyczki do przeglądarki (m.in. WSofi Google Analytics Tagger™), co sprawia, że każdy może wybrać rozwiązanie spełniające jego potrzeby.

Instrukcja konfigurowania linków UTM krok po kroku

Na przykładzie Campaign URL Buildera pokażemy, jak dodać znaczniki UTM do adresu URL prowadzonej kampanii.

jak tagować linki utm

Tworzenie znacznika UTM wymaga uzupełnienia przynajmniej 4 obowiązkowych pól, by informacje o kampanii zaczytały się prawidłowo w narzędziu Google Analytics:

 • Website URL – adres strony, którą chcemy otagować,
 • Campaign Source – parametr odpowiadający za określenie źródła ruchu, czyli miejsca, gdzie został osadzony nasz link. Możemy tutaj wpisać nazwę konkretnej witryny, social media, a nawet nazwę e-booka, w którym zamieściliśmy odnośnik,
 • Campaign Medium – oznaczenie rodzaju ruchu: płatny, bezpłatny, z social media, mailingu itp.,
 • Campaign Name – nazwa konkretnej kampanii, którą będziemy śledzić.

Plus dodatkowo możemy wypełnić takie pola jak:

 • Campaign Term – parametr pozwalający na oznaczenie słów kluczowych wykorzystywanych w prowadzonej kampanii najczęściej za pomocą Google Ads,
 • Campaign Content – przydaje się do zidentyfikowania konkretnej reklamy prowadzonej w ramach jednej kampanii, czyli jeśli tworzymy 10 banerów reklamujących ten sam produkt, możemy śledzić skuteczność każdego z nich.

Sposób nazwania poszczególnych parametrów to kwestia indywidualna. Możemy zastosować dowolne oznaczenia, jednak należy pamiętać, że dane o śledzonej kampanii będą trafiały do Google Analytics (o czym piszemy poniżej), więc wszyscy, którzy mają dostęp do tego narzędzia, powinni wiedzieć, co oznaczają poszczególne tagi. Najlepiej ustalić wspólny „system” tagowania, by zachować porządek i ułatwić raportowanie.

Skracanie długaśnych linków UTM

Otagowane linki są dość długie i mogą odstraszać użytkowników przez ich kliknięciem. Zdarza się również, że filtry antyspamowe w poczcie e-mailowej jako spam traktują materiały zawierające zbyt skomplikowane odnośniki. Można zapobiec takiej sytuacji, skracając adresy URL z tagami UTM za pomocą narzędzi do skracania linków (np. bit.ly).

Ustawianie linków UTM – przykład

Przejdźmy cały proces konfigurowania tagów UTM na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że prowadzimy sklep z odzieżą sportową. Na grudzień planowane są dwie duże kampanie marketingowe – jedna prowadzona za pomocą newslettera, a druga influencera. By sprawdzić, która metoda promocji będzie skuteczniejsza, korzystamy z tagowania linków.

Kampania newsletterowa:

 • Website URL: sklep.pl/promocja-grudniowa/
 • Campaign Source: newsletter
 • Campaign Medium: email
 • Campaign Name: promocja-grudniowa-mailing

Kampania influencer marketingowa:

 • Website URL: sklep.pl/promocja-grudniowa/
 • Campaign Source: blog-influencera
 • Campaign Medium: referral
 • Campaign Name: promocja-grudniowa-mailing

Po uruchomieniu obu kampanii w raportach GA będzie można porównać, które źródło pozyskuje większą liczbę użytkowników. A to w przyszłości pomoże wybrać najlepsze działania promocyjne.

Śledzenie tagów UTM w Google Analytics

Google Analytics doskonale radzi sobie z rozpoznawaniem tagów UTM. Odpowiednie skonfigurowanie raportów pozwala na otrzymanie wszystkich informacji o prowadzonych kampaniach, które ustawiliśmy w parametrach w adresie URL.

Dane o źródłach ruchu znajdziemy w raporcie Pozyskiwanie -> Cały ruch -> Źródło/Medium. Zobaczymy wszystkie miejsca, z których pozyskaliśmy użytkowników na naszą stronę.

UTM w GA

Następnie wybieramy interesujące nas źródło, np. Facebook. Zmieniamy wymiar podstawowy z Źródło/Medium na Pozyskiwanie -> Kampania. Ustawiamy wymiar dodatkowy: Reklama -> Treść reklamy. Dzięki tym kilku kliknięciom uzyskujemy dane do porównania kampanii.

informacje o UTM w Analytics

Raporty w GA można niemal dowolnie konfigurować, zapisywać i automatyzować. Istnieje możliwość np. zaprogramowania narzędzia tak, aby co miesiąc na naszego maila spływał automatyczny raport o efektywności prowadzonych kampanii.

Oznaczanie linków tagami UTM – garść wskazówek na koniec!

Wprowadzanie znaczników UTM przy wypracowaniu odpowiedniego systemu tagowania nie powinno sprawić zbyt dużo kłopotu. Pamiętajmy także, by:

 1. Zadbać o spójność UTM-ów: parametry piszemy małymi literami, pomijamy znaki polskie i specjalne (wyjątek stanowią myślniki i podkreślniki),
 2. Trzymać się ustalonego porządku tagowania – nie wprowadzamy nowych tagów, które mogą być niezrozumiałe dla innych użytkowników konta Google Analytics,
 3. Skracać linki tylko tam, gdzie jest to konieczne (np. w treści maila),
 4. Tagowanie reklam na FB przeprowadzać bezpośrednio w Menedżerze reklam. W polu Parametry URL wpisujemy same tagi UTM.
 5. Stosować znaczniki UTM jedynie do kampanii zewnętrznych. W przypadku tworzenia linkowania wewnętrznego nie korzystamy z tego rodzaju oznaczania odnośników.

Tagowanie linków UTM-ami to prosty sposób na rozbudowanie analityki na swojej stronie internetowej. Nawet jeśli teraz nie potrzebujemy danych o skuteczności kampanii, warto oznaczyć odnośnik parametrami, ponieważ być może za jakiś czas będziemy chcieli ocenić, na jakie działania online warto przeznaczyć budżet.