Co to jest Domain Rating?

| czas czytania: 8 min | Web Design
rating domeny

W cyfrowym świecie, w jakim przyszło nam funkcjonować na co dzień, pozycjonowanie stron internetowych jest niezwykle ważne dla sukcesu każdej witryny. Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na wyniki i pozycję w wynikach wyszukiwania jest ocena domeny Domain Rating (DR). W tym artykule opisujemy, czym dokładnie jest Domain Rating, jak działa, dlaczego jest ważny oraz jak go poprawić.

baner artefaktDomain Rating czym jest?

Domain Rating jest jednym z autorskich wskaźników narzędzia Ahrefs, który wskazuje siłę i jakość domeny w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Wartość metryki DR jest mierzona w skali logarytmicznej i ma ona zakres od 0 do 100, gdzie wyższa wartość oznacza większą siłę i autorytet domeny.

Warto wspomnieć, że metryka Domain Rating jest subiektywną metodą oceny stron internetowych stosowaną przez narzędzie Ahrefs. Ważne jest jednak, aby nie mylić tej metody oceny z tym, jak Google ocenia strony.

rating domenyJak działa Domain Rating?

Domain Rating działa na podstawie analizy linków zewnętrznych wskazujących na daną domenę. Algorytmy narzędzia Ahrefs (m.in. za pomocą AhrefsBot) oceniają jakość i autorytet tych linków, a następnie przypisują im odpowiednią wartość DR. Im więcej wysokiej jakości linków wskazuje na daną domenę, tym wyższy będzie jej Domain Rating.

Aby obliczyć Domain Rating, Ahrefs analizuje różne czynniki, takie jak:

  • liczbę unikalnych domen, które linkują do badanej domeny, 
  • jakość linkujących domen linki pochodzące z wiarygodnych stron o wysokim autorytecie mają większą wagę,
  • różnorodność linkujących domen posiadanie linków z różnych źródeł świadczy o naturalności profilu linków,
  • kontekst linkujących stron linki z treściami podobnej dla tematyki badanej domeny są bardziej wartościowe,
  • siła domen linkujących jeśli linki pochodzą z domen o wysokim Domain Rating, mają większy wpływ na ocenę domeny.

Na podstawie tych czynników Ahrefs przypisuje odpowiednią wartość Domain Rating dla danej domeny. Ważne jest, aby zdobywać linki od wiarygodnych stron o wysokim autorytecie i utrzymywać naturalny oraz zróżnicowany profil linków, aby zwiększyć Domain Rating i poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego Domain Rating jest ważny?

Domain Rating jako wskaźnik oceny serwisu jest bardzo istotny z kilku powodów.

Metryka oceny serwisu Domain Rating ma istotny wpływ na to, co się dzieje i co jest widoczne w wynikach wyszukiwania. Im wyższy Domain Rating, tym większa szansa na zajęcie wyższej pozycji w wynikach organicznych na konkretne frazy. Wysoka ocena domeny świadczy o wartości i wiarygodności strony dla wyszukiwarek.

Domain Rating ma również wpływ na atrakcyjność strony dla innych witryn. Właściciele innych, podobnych stron będą bardziej skłonni do nawiązania kontaktów biznesowych w sprawie udostępnienia swoich linków na witrynie o wysokim wskaźniku Domain Rating.

Podsumowując, wysoki Domain Rating może przekładać się na większe zaufanie ze strony użytkowników. Niektórzy, szczególnie Ci zaznajomieni z procesem pozycjonowania stron internetowych, są bardziej skłonni zaufać serwisowi, który posiada wysoki wskaźnik Domain Rating, a to może przyczynić się do zwiększenia konkretnej konwersji lub sprzedaży.

domain ratingJak poprawić Domain Rating?

Poprawa Domain Rating wymaga konsekwentnej pracy i odpowiedniej strategii. Oto kilka skutecznych sposobów na zwiększenie oceny domeny:

  1. Link Building wysokiej jakości należy zdobywać linki zewnętrzne z wiarygodnych i wartościowych stron i witryn. To pomoże wzmocnić wartość domeny;
  2. Tworzenie wartościowych treści regularne publikowanie treści, które są przydatne, unikalne i wartościowe, może przyciągnąć uwagę wielu zainteresowanych osób. Efektem tego może być udostępnianie linków do konkretnej, pozcjonowanej strony lub podstron, a także umieszczanie linków zewnętrznych dofollow na innych stronach internetowych prowadzących do pozycjonowanej witryny. Taka strategia może pomóc w zdobyciu większej liczby linków zewnętrznych i znacząco podnieść wartość domeny;
  3. Optymalizacja strony pod kątem SEO należy się upewnić, że pozycjonowana strona ma odpowiednią strukturę, używa odpowiednich słów kluczowych i ma przyjazne dla użytkownika treści;
  4. Budowanie społeczności zaangażowanie w budowanie społeczności wokół strony internetowej i szeroko pojętego brandu może prowadzić do naturalnego udostępniania treści i linkowania bezpośrednio do ważnego dla nas serwisu (linki dofollow).

Domain Rating podsumowanie

Domain Rating to ważny wskaźnik, którego nie należy ignorować. Wysoka ocena domeny oznacza większą siłę i autorytet, co przekłada się na lepszą widoczność w wyszukiwarkach. Aby poprawić Domain Rating, warto inwestować w budowanie wysokiej jakości profilu linków, tworzenie wartościowych treści, optymalizację strony pod kątem SEO, a także budować zaufaną i lojalną społeczność. Pamiętaj, że wartość domeny jest czynnikiem długoterminowym, który wymaga ciągłej pracy i dbałości o jakość strony internetowej.