Trendy i prognozy w content marketingu na 2018 r.

| czas czytania: 5 min | SEO
Trendy w content marketingu

Content marketing z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – marketingowcy i seowcy zaczęli doceniać drzemiący w nim potencjał do generowania konwersji, zwiększania widoczności strony w wynikach wyszukiwania oraz wzmacniania zaangażowania użytkowników. W Polsce wciąż odkrywamy możliwości marketingu treści, sięgając po kolejne narzędzia i sposoby promocji. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę w 2018 r.? Przedstawiam prognozy na rozwój content marketingu w ciągu kolejnych 365 dni.

Content marketing w 2017 r. – jakie treści dominowały w sieci?

W ubiegłym roku obserwowaliśmy zmianę w sposobie postrzegania znaczenia treści na stronach internetowych. Coraz więcej firm SEO i agencji interaktywnych zaczęło proponować content marketing lub SEO copywriting jako usługi uzupełniające w procesie pozycjonowania. Liczne rankingi czynników SEO po raz kolejny wskazywały na korelację długości tekstu z pozycją serwisu w wynikach wyszukiwania. A Google do znudzenia przypominało, że wartościowe treści to jeden z kluczowych czynników rankingowych.

To wszystko spowodowało, że obecnie większość pozycjonowanych witryn posiada rozbudowane treści. Firmowe blogi prowadzą nawet mikroprzedsiębiorcy reklamujący się za pośrednictwem prostych stron wizytówkowych. Najczęściej artykuły dotyczą podstawowych kwestii związanych z daną branżą, a dużą wagę przykłada się do optymalizacji tekstu pod wyszukiwarkę.

Z kolei duże firmy dysponujące pokaźnymi budżetami na promocję zaczęły korzystać z wyrafinowanych form content marketingu – angażującego wideo marketingu, szkoleń i webinarów, e-booków. Znane marki łączą różne formy marketingu treści, dbając o to, aby jak najdłużej zatrzymać użytkownika na stronie internetowej i skusić go do dokonania konwersji. Jednak po tego typu zintegrowane działania jak na razie sięgają tylko najwięksi gracze.

Co przyniesie rok 2018 w content marketingu? 4 największe trendy

Proces popularyzacji content marketingu z pewnością będzie dynamicznie postępował w bieżącym roku. Co zdobędzie największe znaczenie? Obserwując dotychczasowy rozwój marketingu treści, zauważam 4 największe trendy, które powinny królować w 2018 r.:

Video marketing jako najbardziej angażująca forma content marketingu

Użytkownicy przeważnie skanują treści w internecie. Nie mają czasu ani ochoty, aby zapoznawać się z długaśnym opisem produktu lub z instrukcją obsługi. Coraz częściej poszukują materiałów wideo, które odpowiedzą na ich pytania w wyczerpujący sposób. A odkąd wysokiej jakości film można przygotować za pomocą telefonu komórkowego, włączenie video marketingu do strategii promocji firmy stało się jeszcze prostsze.

Sama dystrybucja filmów promocyjnych nie stanowi także większego wyzwania – prowadzenie kanału na YouTube pozwala dotrzeć do osób poruszających się zarówno w obrębie tego portalu, jak i trafiających tam z wyszukiwarki Google. Inwestycje poniesione na wideo promocję powinny przynieść wzrost zaangażowania użytkowników, przekładający się na konwersje.

Strategiczne podejście w działaniach content marketingowych

Content marketing nie może być działaniem oderwanym od innych sposobów na promocję firmy. Do tworzenia treści należy podejść strategicznie, przygotowując listę tematów uwzględniających potrzeby informacyjne potencjalnych klientów, harmonogram publikacji, kanały dystrybucji. Włączając teksty w ogólną strategię marketingową, odniesiemy zdecydowanie lepsze efekty – pojawi się synergia i zaczniemy odczuwać dodatkowe korzyści związane z integracją poszczególnych form promocji.

Mierzenie efektywności content marketingu

Wciąż dużym problemem jest określenie opłacalności i efektywności podejmowanych działań content marketingowych. Pojawia się pytanie: jak mierzyć efekty, które generuje treść, wideo lub infografika? Sposobów może być kilka, chociażby sięgnięcie po tradycyjne narzędzia służące do analizy danych – Google Analytics.

Content marketing GA

W 2018 roku marketingowcy powinni nauczyć się, jak badać efektywność content marketingu. Dzięki temu przekonają się, czy podejmowane działania pomagają realizować zakładane cele biznesowe.

Context (content) marketing

Znaczenie zyska także treść dopasowana do etapu procesu zakupowego, na którym w danym momencie znajduje się użytkownik. Tzw. context marketing to docieranie z odpowiednimi treściami do wybranych osób we właściwym czasie. W praktyce polega to np. na:

  • Prowadzeniu remarketingu,
  • Wysyłaniu do klientów przypominajek o produktach, które ostatnio przeglądali w sklepie,
  • Polecaniu artykułów/porad z bloga firmowego dopasowanych do rodzaju asortymentu, którym interesuje się użytkownik.
Context marketing Allegro

Context marketing pomaga zwiększyć skuteczność promocji, ponieważ oferuje klientowi treść, która będzie miała dla niego największą wartość na danym etapie procesu zakupowego, przekonując go, by wykonał kolejny krok. Atakowanie użytkownika przypadkowymi tekstami, leżącymi poza obrębem jego zainteresowań mija się z celem i najczęściej nie przynosi dobrych rezultatów.

Wyzwania w CM – analityka w content marketingu

Na polskim rynku e-marketingu wciąż jesteśmy w początkowej fazie rozwoju content marketingu – dopiero uczymy się rozpoznawania różnic między marketingiem treści a SEO copywritingiem. Kolejne wyzwanie będzie stanowić połączenie contentu z analityką. Nie zawsze bowiem treść, którą opracujemy, zdobędzie zainteresowanie klientów. Z tego względu kwestie dotyczące zachowania użytkowników, UX oraz audytu treści powinny być realizowane równolegle z wykonywaniem założeń strategii content marketingowej.

Ostatnie artykuły