8 pomysłów na skuteczny video marketing!

| czas czytania: 5 min | SEO
pomysły na wideo marketing

Video content marketing ma ogromny potencjał do zwiększania widoczności i rozpoznawalności marki w internecie. Wbrew pozorom tworzenie angażujących filmów promocyjnych nie musi pochłaniać dużych budżetów i zajmować cennego czasu wielu osób. Istotą w skutecznym wideo marketingu jest pomysł na materiał filmowy. Skąd czerpać inspiracje? Najlepiej od liderów video marketingu oraz trendów wyznaczanych przez samych użytkowników wideo contentu.

Pokaż, jak pracujesz, jakie wartości wyznajesz – wideo z życia firmy

Jednym ze sposobów wykorzystania wideo marketingu jest przygotowanie materiału filmowego obrazującego codzienną pracę w firmie. Tutaj pomysłów może być kilka, np.:

 • Przedstawienie wartości, którymi kierujesz się, prowadząc biznes,
 • Podzielenie się założeniami strategii rozwoju,
 • Opowieść o historii firmy – początkach, wzlotach i upadkach, przełomowych zmianach,
 • Zaprezentowanie zespołu pracowników, biura, siedziby firmy,
 • Pokazanie typowego dnia pracy, czyli prezentacja działań i czynności, które podejmujesz, aby usatysfakcjonować swoich klientów.

Filmy z życia firmy nie powinny być zbyt długie – 5 minut wystarczy, aby przekazać najważniejsze informacje i cały czas utrzymać uwagę oglądającego. Zadbaj o jakość nagrania; tego typu materiały wideo będziesz mógł wykorzystać do szerokiej promocji nie tylko w internecie.

Prezentacja produktu lub usługi

Wideo doskonale sprawdza się jako narzędzie do przedstawienia potencjalnym klientom produktów i usług, które są przedmiotem Twojej działalności. I tutaj warto przygotować:

 • Zapowiedź nowych produktów,
 • Odkrywanie kolejnych funkcji produktów z Twojej oferty,
 • Przybliżenie parametrów technicznych z zastosowaniem języka korzyści.

Tego rodzaju materiały promocyjne warto zamieszczać na kartach produktów na stronie internetowej. To dodatkowy element wyróżniający sposób prezentacji oferty.

Edukowanie klientów, czyli wideo instrukcje i poradniki

Wideo instrukcja lub video poradnik ma zdecydowanie bardziej przyjazną formę niż e-book lub tradycyjna papierowa dokumentacja opisująca sposób użytkowania. Filmy są szczególnie pomocne w przypadku produktów, które klient musi zmontować (np. meble) lub zainstalować (sprzęt AGD, oprogramowanie). Całą serię wideo porad najlepiej publikować na tematycznej playliście na firmowym kanale YouTube. Linki do instrukcji możesz zamieszczać już w mailingu w trakcie realizacji zamówienia – dzięki temu klient od razu dowie się, gdzie poszukiwać porad dotyczących obsługi.

Pytanie i odpowiedź

Na stronach internetowych często spotykana jest sekcja FAQ (Frequently Asked Questions), w której użytkownicy mogą znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czasami pewne kwestie łatwej wyjaśnić podczas rozmowy, której substytut stanowi materiał wideo pokazujący tematy problematyczne dla klientów.

Pomysły na ten rodzaj wideo marketingu możesz czerpać również z maili napływających do obsługi klienta lub komentarzy pozostawianych na Twojej stronie i w social media przez użytkowników.

Live streaming marketing – transmisje na żywo

Ten rodzaj video content marketingu warto wykorzystać, aby wchodzić w interakcje z użytkownikami w czasie rzeczywistym lub przekazywać najnowsze informacje na bieżąco. Live streaming sprawdza się doskonale do organizacji:

 • Webinarów,
 • Hangoutów,
 • Relacji z wydarzeń, gali, spotkań transmitowanych na żywo.

Jeśli zdecydujesz się na video na żywo, sięgnij po odpowiednie narzędzia (np. Live streaming on YouTube), aby w trakcie transmisji nie przejmować się problemami technicznymi.

Relacje z wydarzeń ważnych dla branży lub Twojej firmy

Stań się fotoreporterem – zaprezentuj klientom obchody 5. rocznicy istnienia firmy, wyjazd integracyjny, Wigilię firmową itp. A jeśli brałeś udział w wydarzeniach branżowych, galach, spotkaniach, opowiedz po krótce, co się działo na tych eventach. Bardziej zaangażowani konsumenci będą ciekawi, co nowego słychać u Ciebie i jak wygląda rozwój Twojej firmy.

Jeśli prowadziłeś szkolenie, skorzystaj z możliwości wideo promocji i pokaż, jak edukowałeś swoich słuchaczy i jaką wiedzą się z nimi dzieliłeś. Koniecznie dodaj napisy do filmu na YouTubie, aby słaba jakość dźwięku nie zniechęciła użytkowników.

Case studies – historie sukcesu Twoich klientów

Działając w sektorze B2B, przedsiębiorcy mają wpływ na efektywność prowadzenia działalności przez swoich klientów. Jeśli dzięki Twoim produktom lub usługom inna firma poprawiła wyniki finansowe, pochwal się takim osiągnięciem. Przygotuj studium przypadku, wskazując na swoją rolę w procesach biznesowych kontrahenta. Dobrze przygotowane wideo stanie się inspiracją dla innych, a także doskonałą metodą na promowanie Twojego wizerunku w sieci.

User-generated content – filmy od użytkowników

Każdy przedsiębiorca ma kilku orędowników marki, czyli klientów lojalnych, którzy komentują posty w mediach społecznościowych, regularnie dokonują zakupów w sklepie internetowym i bronią imienia firmy w przypadku kryzysów. Zachęć ich do jeszcze większego zaangażowania, organizując np. konkurs na wideo prezentujące użycie Twoich produktów. Następnie materiał filmowy będziesz mógł wykorzystać jako sposób na promocję prowadzonej działalności.

Reklama video zyskuje na popularności – wykorzystaj ten trend!

Nadmiar informacji w internecie przytłacza użytkowników, którzy sięgają tylko po treści wzbudzające ich uwagę. Filmy promocyjne są doskonałym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów, ale też metodą na budowanie wizerunku w sieci. Skorzystaj z możliwości content video marketingu i promuj się tak jak robią to duże marki i liderzy branży.

This will close in 0 seconds