Mobilegeddon – kontynuacja rewolucji w wyszukaniach mobilnych

/ SEO
Internet w telefonie

W kwietniu ubiegłego roku miała miejsce aktualizacja algorytmu odpowiadającego za wyniki wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Osoby związane z branżą SEO nazwały to wydarzenie Mobilegeddonem. 16 marca Google opublikowało informację o wprowadzeniu kolejnych zmian w sposobie wyszukiwania. Od maja w mobilnej wyszukiwarce nie będą pojawiały się serwisy niedostosowane do wymagań smartfonów.

Mobile friendly update part 1

Google bardzo nachalnie zachęca do wprowadzenia strony przyjaznej dla użytkowników urządzeń mobilnych. Wspierana jest technologia Accelerated Mobile Pages – od niedawna witryny, które ją wdrożyły, uzyskują oznaczenie AMP w mobilnych wynikach wyszukiwania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że po kliknięciu w link, zawartość witryny wyświetli się poprawnie.

W kwietniu 2015 r. gigant z Kalifornii zapoczątkował rewolucję w sposobie wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Wyższe pozycje miały uzyskiwać te serwisy, które posiadały strony mobile friendly. Zmiany w sposobie widoczności odnosiły się jedynie do wyszukań w mobilnej wyszukiwarce. Mimo to webdeveloperzy masowo wdrażali responsywne wersje witryn. Po pewnym czasie okazało się, że mobile friendly update miał niewielkie znaczenie dla rankingu, a serwisy niedostosowane do wymagań smartfonów w niektórych przypadkach wyświetlały się wyżej od witryn w wersji mobilnej.

Urządzenia mobilne

Mobilegeddon part 2

Zgodnie z zapewnieniami Google od maja nastąpi aktualizacja algorytmu wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, a wraz z nim mogą zniknąć z rankingu strony nieprzyjazne mobile devices. Serwisy nieresponsywne prawdopodobnie nie zostaną wyświetlone tylko na smartfonach, gdyż tablety traktowane są przez amerykańskiego giganta jak urządzenia desktopowe. Być może bez wersji mobilnej przetrwają tylko te serwisy, które zawierają unikalną treść oraz nie posiadają konkurencji pod określone słowa kluczowe.

Dlaczego Google naciska na przystosowanie stron ze względu na wymagania smartfonów? Coraz większa liczba użytkowników korzysta z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. M-commerce rośnie, a wraz z nim powstaje duża grupa internautów, którzy chcą szybciej i sprawniej korzystać z możliwości wyszukiwarki. Google stara się sprostać ich potrzebom. Serwisom pozostaje dostosować się do nowych wytycznych, których wdrożenie wpłynie na osiągnięcie wysokiej pozycji w rankingu.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja witryna zostanie zakwalifikowana jako mobile friendly, możesz skorzystać z narzędzia przygotowanego przez Google: https://google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również na naszym blogu

Najnowsze artykuły na blogu:
Czym są wartościowe linki zewnętrzne i jak je pozyskiwać? Poznaj 10 prostych sposobów! Zapraszamy...
Celem nowej aktualizacji z sierpnia 2021 roku jest tworzenie adekwatnych do zawartości tytułów. Czy...
Czym jest link baiting i dlaczego warto korzystać z tej strategii linkowania? Poznaj sposób na...
Czy warto korzystać z tzw. clickbaitów? Jak tworzyć dobre clickbaity, które przyciągną klientów?...
Czy można wypozycjonować stronę w 3 miesiące? Można! Wystarczy czasem bardzo niewiele, aby...