Jak zatrudnić dobrą agencję SEO? Porady Google

| czas czytania: 5 min | SEO
jak wybrać agencję seo

Właściciele witryn często zastanawiają się, jak wybrać dobrą agencję SEO, aby inwestycja poniesiona na działania marketingowe przyniosła realne korzyści. Google przygotowało materiał wideo, na którym Maile Ohye, Developer Programs Tech Lead radzi, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na podjęcie współpracy z firmą SEO.

Filmik przygotowany przez Google jest dostępny na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=piSvFxV_M04

 

Pamiętaj, że SEO to długotrwały proces

Wytyczne dla webmasterówGoogle przypomina, że osiąganie stabilnych pozycji w wynikach wyszukiwania to wieloetapowy proces. Miejsca w TOP10 nie osiąga się szybkimi, magicznymi sztuczkami. Jeśli takie działania proponuje agencja SEO, powinna Ci się włączyć lampka ostrzegawcza – stosowanie praktyk niezgodnych z wytycznymi dla webmasterów może narazić Twoją domenę na filtr lub karę ręczną.

zalecenia optymalizacyjneSkuteczne pozycjonowanie pomaga wydobyć potencjał strony i systematycznie piąć się w górę rankingu. Celem nie powinno być zalezienie się w TOP10, ale dotarcie do potencjalnych klientów, którzy zainteresują się ofertą strony i dokonają konwersji. Dobra agencja SEO dąży do poprawy doświadczeń użytkowników od momentu znalezienia strony w wynikach wyszukiwania, aż do dokonania konwersji. Pamiętaj, że to, co jest dobre dla SEO, jest też dobre dla klientów. Dopasowując stronę do wymogów wyszukiwarki, wychodzisz naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

podpisanie umowyZadowalająca poprawa wyników strony w rankingu i korzyści w postaci np. wzrostu konwersji pojawiają się przeważnie od 4 do 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia współpracy z agencją SEO. Na efekty musisz poczekać, więc bądź cierpliwy.

 

Dobra agencja SEO nie narusza polityki Google

W trakcie rozmów ze specjalistami SEO postaraj się wysondować, jaką wiedzą dysponują i czy nie stosują działań, które byłby sprzeczne z wytycznymi Google, tym samym narażając Twoją domenę na nałożenie kary lub filtra. W tym celu poproś, aby proponowane zmiany dotyczące struktury strony zawierały odniesienia do dokumentów Google (supportu, oficjalnych filmów instruktażowych, odpowiedzi z forum dla webmasterów) potwierdzające zgodność zaleceń z polityką wyszukiwarki. W ten sposób wyeliminujesz firmy SEO podejmujące odesłania do pomocy Googledziałania, na które Google patrzy nieprzychylnym okiem, np. kupowanie linków, spamowanie, generowanie sztucznego ruchu, dodawanie zbyt wielu słów kluczowych w metatagu keywords.

 

Proces wyboru firmy SEO według Google – na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o współpracy z daną agencją SEO należy rozważyć takie aspekty jak:

 

1. Sposób podejścia do klienta i procesu pozycjonowania

Podczas pierwszej rozmowy przedstawiciel firmy zajmującej się marketingiem internetowym powinien wypytać Cię o takie kwestie jak:

  • Propozycję wartości – co wyróżnia Cię od konkurencji i sprawia, że Twoja oferta jest unikatowa,
  • Cele i strategię,
  • model biznesowy (sposób generowania przychodów, kanały sprzedaży, grupę docelową, do której kierujesz swoją ofertę),
  • Założenia biznesowe,
  • Twoich największych konkurentów.

model biznesowy klientaDobra firma SEO powinna dbać przede wszystkim o to, aby Twoja strona trafia do użytkowników, którzy dokonają na niej konwersji. Jeśli pozycjonerom zależy wyłącznie na szybkim osiągnięciu wysokich pozycji, spodziewaj się małego zainteresowania rozwojem twojego biznesu i realizacją celów biznesowych.

2. Referencje

referencjeWejdź na stronę agencji i sprawdź, jakie strony internetowe były przez nią pozycjonowane. Przeczytaj treść rekomendacji. Poszukaj także opinii w sieci. Możesz także skontaktować się z przedsiębiorstwami, dla których ta firma SEO świadczyła swoje usługi, by dowiedzieć się, jak przebiegała współpraca.

 

3. Dobór słów kluczowych i audyt techniczny

Na etapie ofertowania agencja przeprowadza także analizę serwisu pod kątem doboru odpowiednich słów kluczowych, na które witryna mogłaby być pozycjonowana. Specjaliści powinni wytłumaczyć, na czy polega różnica pomiędzy frazami brandowymi i niebrandowymi dobór słów kluczowychoraz zaproponować rozwiązania, które sprawdzą się w danej branży. Firma SEO powinna zweryfikować, jakie działania podejmuje konkurencja i zarekomendować ich zastosowanie.

Google wspomina także, aby zwrócić uwagę na audyt techniczny i sposób przygotowywania zaleceń. Najlepiej, aby agencja SEO przedstawiła listę wszystkich problemów, zaproponowała usprawnienia, wskazała spodziewane efekty po usunięciu usterek. Poszczególnym zaleceniom powinny zostać nadane priorytety. Firma SEO przed przeprowadzeniem audytu audyt SEOmusi poznać ograniczenia we wprowadzeniu zmian na stronie – dzięki temu otrzymasz dokument ze wskazówkami, które będziesz mógł w stu procentach zaimplementować.

 

Skuteczne SEO wymaga współpracy właściciela strony z agencją!

Największym utrudnieniem we współpracy, który zauważają specjaliści SEO, są wdrożenia zaleceń optymalizacyjnych. Dlatego zgodnie z radą Google jeśli już decydujesz się na usługę pozycjonowania, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie wprowadzenie zmian na stronie. Dostosowanie witryny do wymogów wyszukiwarki pomoże jej osiągnąć stabilną pozycję i poprawi także doświadczenia klientów, korzystających z Twojego serwisu.

wdrożenie zaleceń optymalizacyjnych