Kradzież treści to zjawisko, z którym muszą mierzyć się właściciele wszystkich serwisów internetowych. I choć dzięki wyszukiwarce Google z łatwością można sprawdzić, czy ktoś nie „pożyczył” naszego tekstu lub obrazu, wiele osób nie boi się konsekwencji wynikających z naruszenia praw autorskich. Najlepiej zadbać więc o bezpieczeństwo unikalnego i wartościowego contentu, stosując sprawdzone metody ochrony, które prezentujemy poniżej.
1. Pisz w sposób trudny do podrobienia
Każdy z nas ma swój indywidualny styl pisania. Jedni piszą bardziej charakterystycznie, inni mniej. Na stronach często pojawiają się treści, które nie zdradzają osobowości autora, jednak „personalizowanie” tekstów może być dobrym sposobem na zabezpieczenie serwisu przed kradzieżą contentu. Jeśli czytelnicy będą w stanie rozpoznać po przeczytaniu artykułu, że to Ty jesteś jego twórcą, złodziej treści dwa razy się zastanowi, zanim skopiuje Twój wpis.
2. Podpisuj swoje artykuły
Czytelnicy lubią wiedzieć, kim jest autor treści, dlatego na blogach firmowych, na których publikowane są treści różnych osób, pojawiają się biogramy twórców. Taka praktyka chroni także przed kradzieżą contentu. Jeśli złodziej zobaczy podpis pod artykułem, istnieje szansa, że zrezygnuje z naruszenia praw autorskich. Poza tym istnieją również leniwi rabusie, którzy kopiują ze strony wszystko, nie zwracając uwagi na występowanie informacji o autorach. Wystarczy ustawić monit w Google Alert na swoje imię i nazwisko, aby wykryć złodzieja naszej treści.
3. Znak wodny – zabezpieczenie przed kopiowaniem zdjęć ze strony
Zdecydowanie trudniej wykryć kradzież zdjęć niż treści. Co prawda, można skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem w googlowskiej wyszukiwarce grafiki, jednak jeśli złodziej dokona zmian we właściwościach obrazu (np. zmieni jego rozmiar, nazwę, tytuł, opis), robotom wyszukiwarki trudno będzie zidentyfikować kopię. I tutaj przydaje się znak wodny, będący najczęściej logo lub półprzezroczystym napisem nakładanym na grafikę. Takie zabezpieczenie przed kopiowaniem zdjęć ze strony jest dość skuteczne, ponieważ mało który właściciel serwisu przypisze sobie autorstwo pliku opatrzonego znakiem wodnym.
4. Informacja o prawach autorskich – prawne zabezpieczenie strony internetowej
Każdy wytwór intelektualny jest chroniony prawem, bez względu na to, czy poinformujemy o tym innych, czy też nie. Niestety, nie wszyscy orientują się w przepisach – niektórzy złodzieje treści to osoby, które nie wiedzą, że nie wolno kopiować i publikować na swoich stronach tekstów bez zgody autora. Dlatego jednym ze sposobów zabezpieczenia contentu jest dodanie informacji o prawach autorskich.