Jak pozycjonować blog w Google?

| czas czytania: 15 min | SEO

Czasami samo posiadanie bloga na stronie internetowej nie jest wystarczające. Aby przynosił wymierne korzyści, warto go również odpowiednio zoptymalizować. Jeśli firma ma dobrej jakości treści na stronie, to nie powinny one marnować się na ostatnich stronach wyników wyszukiwania – czas zainteresować się pozycjonowaniem bloga w wyszukiwarce Google.

Czym jest pozycjonowanie bloga w Google?

Pozycjonowanie bloga w wyszukiwarce Google jest wieloetapowym zadaniem, które na każdym poziomie realizacji wymaga zadbania o różne elementy. Dzięki odpowiedniej optymalizacji sekcji blogowej artykuły są w stanie trafić do większego grona odbiorców, ponieważ będą wyświetlały się wysoko w wynikach wyszukiwania. Proces pozycjonowania ma na celu przede wszystkim polepszyć widoczność witryny, a w konsekwencji przyciągać użytkowników, którzy są zainteresowani danym tematem.

Kto potrzebuje pozycjonowania bloga w Google?

W wielu branżach blog może stać się wizytówką firmy i jednym z głównych źródeł ruchu na stronie. Nie można z góry określić, jakie działalności na pewno potrzebują lub nie potrzebują artykułów blogowych na stronie. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie bloga będzie szczególnie przydatne, jeśli firma chce prezentować się jako specjalista w danej dziedzinie lub cechuje ją duża konkurencyjność na rynku. Także świeżo założona działalność, w której zacznie prowadzić się bloga, może znacznie szybciej zyskać na popularności i osiągnąć upragnione efekty.

Prowadzoną na blogu narrację można odpowiednio dopasowywać do grona odbiorców. Jeśli treści na stronie oparte są na materiałach dotyczących podstaw danej dziedziny, to blog szybko trafi do początkujących osób. Jeżeli tematy artykułów obracają się wokół zaawansowanych zagadnień, to mogą one nie być zrozumiałe dla laików i nie będą oni chętnie odwiedzali bloga na stronie.

Jakie są zalety pozycjonowania bloga w Google?

Pozycjonowanie bloga w wyszukiwarce Google ma wiele zalet, między innymi pozwala na zwiększenie wartościowego ruchu na stronie. A czym jest wartościowy ruch? Jest to aktywność w serwisie pochodząca z wejść na stronę użytkowników, którzy trafili na domenę z intencją zakupu lub skorzystania z usługi. Taki ruch pozwala na dokonanie konwersji – czyli na przykład na osiągnięcia celu sprzedażowego lub wykonania odpowiedniej liczby usług. Wartościowy ruch na stronie pozwala rozwijać się firmie i doskonalić ofertę. Aktywność na stronie, która polega na krótkich wizytach w serwisie i niepodjęciu żadnej interakcji, jest znacznie mniej dochodowa dla działalności. Dlatego warto zadbać o to, aby blog ściągał użytkowników.

Budowanie wizerunku marki za pomocą bloga

Pozyskiwanie klientów poprzez prowadzenie bloga jest dobrym sposobem na przedstawienie firmy w roli eksperta. Publikowanie treści, które są merytoryczne, powoduje, że użytkownicy często wracają na stronę. Chętnie pozyskują wiedzę ze źródeł, które dzielą się informacjami w przystępny sposób. Kreowanie wizerunku eksperta pozwala na budowanie relacji z klientem oraz sprawia, że odbiorca zaczyna ufać marce ze względu na jej wiedzę w danym temacie. Zdarza się, że użytkownicy strony nie mają szerszych informacji o danym zagadnieniu, dlatego chętnie korzystają z usług marek, które nie tylko sprzedają, ale też pomogą im na przykład lepiej zrozumieć działanie produktu.

Aktywne prowadzenie bloga pomaga również w budowaniu marki. Treści, oprócz wymiaru edukacyjno-informacyjnego, powinny zawierać misję i wizję marki. Nie musi być ona bezpośrednio cytowana, ale po przeczytaniu treści odbiorca powinien czuć, że tekst związany jest z daną firmą. Nie jest to proste zadanie, aby pisać artykuły, które zawierają wszystkie wyżej wymienione cechy, jednak nieprzemyślane umieszczanie wpisów blogowych może wprowadzić chaos, a teksty nie będą pełnić żadnej innej funkcji niż wypełnianie strony treścią.

Edukacja klientów za pomocą bloga

Często zdarza się, że użytkownik trafia na stronę nie z zamysłem zakupienia produktu, a pozyskania wiedzy. W takiej sytuacji zazwyczaj zaczyna zapoznawać się ze stroną od części blogowej. Jest to jeden z powodów, dla których podstrony blogowe powinny być wizytówką firmy. Treść oraz wizualne aspekty warto dopracować w każdym calu, ponieważ to dzięki nim klient podejmie decyzję, czy chce skorzystać z usług.

Dzięki blogowi można zbudować stałą społeczność, która będzie regularnie wracała do strony po porcję świeżych treści. Będzie to grupa, która potencjalnie dokona konwersji na stronie.

Pozycjonowanie bloga w Google

Pozycjonowanie bloga w Google powinno zawierać kilka ważnych elementów, które wspomogą widoczność treści na stronie. Trzeba zacząć od najbardziej oczywistej kwestii, czyli doboru odpowiedniego tematu i tytułu artykułu. Temat powinien być związany z działalnością i aktualnymi zagadnieniami, jakie mogą zainteresować użytkowników. Warto dostosować temat artykułu do panujących trendów (na przykład modowych), nowych ustaw, jakie są wprowadzane w życie, lub aktualnych wiadomości (na przykład treści związane ze znaczącymi wydarzeniami na świecie). Na sukces składa się wybranie odpowiedniego tematu artykułu i jego realizacja.

czym-jest-content-na-blogu

Tytuł artykułu w pozycjonowaniu bloga w Google

Tytuł artykułu jest równie ważny w pozycjonowaniu bloga w wyszukiwarce Google. Jest to pierwszy element, z jakim spotyka się czytelnik w wynikach wyszukiwania. Z tego powodu tytuł strony musi wyświetlać się odpowiednio wysoko i być zachęcający. Żeby był on interesujący dla użytkownika, powinien odpowiadać na konkretne pytanie. Da to sygnał czytelnikowi, że artykuł opisuje dokładnie takie zagadnienia, jakie go interesują. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pytania jako tytułu treści. Gdy użytkownik poszukuje informacji o praniu delikatnej koszuli, będzie oczekiwał prostego tytułu, na przykład: „Jak wyprać delikatną koszulę?”. Taki tytuł wpisu blogowego sugeruje, że czytelnik otrzyma odpowiedź w treści. W tytule można również umieścić część odpowiedzi na dane zagadnienie, na przykład: „5 sposobów na wypranie delikatnej koszuli” lub „Najlepsze sposoby na pranie delikatnej koszuli”.

Warto zadbać o to, aby tytuł wpisu blogowego był odpowiedniej długości, którą najczęściej definiuje się pikselach. Żeby title wyświetlił się prawidłowo, powinien mieć około 600 px, czyli w przybliżeniu około 60-70 znaków. Margines 10 znaków zastosowany jest dlatego, że różne litery składają się z innej liczby pikseli (patrząc na ich szerokość i wysokość). Dlatego został przyjęty zakres, w którym należy zmieścić tytuł strony, by był on w pełni widoczny dla użytkownika.

Nie można zapomnieć także o znaczniku meta description, który jest krótkim opisem dotyczącym zawartości podstrony. Powinien on ograniczać się do około 150 znaków, czyli mieścić się w wymiarze 960 px. Meta description nie jest już czynnikiem rankingowym, który wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednak jest on nadal pomocnym elementem dla użytkowników, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie. Zawiera call to action i krótko opisuje, czego może oczekiwać użytkownik po odwiedzeniu danej podstrony.

meta-desription

Frazy w pozycjonowaniu bloga w Google

Jedną z najważniejszych rzeczy w pozycjonowaniu bloga są frazy. Artykuły muszą zawierać odpowiednią ich liczbę. To dzięki nasyceniu słowami kluczowymi treść może wyświetlać się odpowiednio wysoko w wynikach wyszukiwania. Roboty Google podczas skanowania strony zbierają informacje zawarte w artykule, a zwłaszcza kluczowe słowa, które najczęściej są wyszukiwane przez użytkowników.

Są różne rodzaje fraz, które warto umieszczać w treści, jednak najważniejszą rzeczą jest wyselekcjonowanie odpowiednich słów kluczowych do danego tematu. Najlepiej bazować na takich słowach kluczowych, które są najczęściej wyszukiwane i stricte odpowiadają danemu zagadnieniu. Oczywiście można w treści umieszczać fazy, które dodatkowo poszerzają temat, jednak trzeba zachować równowagę między nimi a słowami kluczowymi i frazami poszerzającymi zagadnienie. Pisząc treść, należy skupić się na najbardziej wyszukiwanych frazach, a następnie zadbać o frazy dodatkowe.

Selekcjonując frazy do artykułu, warto uważać na zjawisko kanibalizacji słów kluczowych. Jego skutkiem jest wyświetlanie się dwóch lub większej liczby podstron jednego serwisu na jedno słowo kluczowe. W konsekwencji fraza, zamiast umacniać jedną, konkretną podstronę, rozdziela swoją moc na kilka podstron. Takie zjawisko marnuje potencjał i sprawia, ze Google nie potrafi jednoznacznie zdecydować, na jakie słowo kluczowe wyświetlać daną część serwisu. Dlatego szczególnie ważne jest zachowanie jasnego podziału fraz na stronie i umieszczanie jednej grupy fraz na jednej postronnie.

Nagłówki w pozycjonowaniu bloga w Google

Umieszczanie nagłówków w artykułach blogowych jest również bardzo dobrą praktyką, ponieważ roboty Google zbierają informacje dzięki sposobowi umieszczenia treści na stronie. Warto zapamiętać jedną zasadę: nagłówki powinny być układane tak jak rozdziały w książce. Co to znaczy? Muszą one mieć uporządkowaną strukturę numeryczną, czyli pojawiać się w kolejności.

Przykład poprawnego wykorzystania nagłówków w trakcie pisania artykułu:

H1: Pisanie odpowiednich nagłówków

H2: Czym są nagłówki?

H3: Jak stworzyć nagłówek?

H3: Jak nie tworzyć nagłówków?

H2: Gdzie umieszczać frazy w nagłówkach?

H2: Ile nagłówków powinno być w artykule?

H3: Wyjątki w stosowaniu nagłówków

Jak widać na załączonym przykładzie, nagłówki są umieszczone w odpowiedniej kolejności, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z H2 i H3 w różnych konfiguracjach. Zależnie od potrzeby podzielenia artykułu warto odpowiednio ułożyć treść, tak by odbiorca mógł się w niej swobodnie poruszać. W artykule nie muszą pojawiać się wszystkie nagłówki aż do H6, ważne jest jednak, że każdy artykuł może mieć tylko jeden nagłówek H1.

Nagłówek H1 jest tytułem artykułu – zazwyczaj H1 i znacznik title (czyli tytuł strony) mają tę samą treść. Oczywiście mogą się różnić, ale jeśli stworzymy dobry tytuł artykułu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on też znacznikiem title.

Po nagłówku H1 warto wprowadzić do treści krótką zajawkę, czyli kilka zdań, które zachęcą użytkownika do dalszego czytania treści. Powinna być chwytliwa, może zawierać pytania bądź intrygujące stwierdzenie, by zachęcić odbiorców do dalszego zapoznania się z artykułem.

nagłówki-blog

Przyjazne adresy URL w pozycjonowaniu

Tworząc wpis blogowy, warto pamiętać o przyjaznej konstrukcji adresu URL. Nie tylko jest to odpowiednie dla robotów Google, które łatwiej odczytują podaną treść. Również użytkownicy strony mogą sprawniej odnaleźć się w strukturze serwisu i dotrzeć do poszukiwanego wpisu.

Skupiając się na technicznej strukturze bloga, należy uważać na paginację w serwisie. To na przykład lista wpisów rozmieszczonych na kilku podstronach. Podział ten ma za zadanie usystematyzować kolejność artykułów na stronie. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o nałożeniu tagu kanonicznego na pierwszą stronę blogową, tak by title strony i adres URL nie zostały uznane za powielanie tej samej treści. Robot Google, widząc kilkanaście podstron, które mają ten sam tytuł, tę samą strukturę oraz niemalże taki sam adres URL, może uznać sekcję blogową za mało zróżnicowaną, przez co mniej wartościową. Warto więc wprowadzić odpowiedni znacznik, który będzie dawał sygnał wyszukiwarce, że serwis ma odpowiednio podzieloną strukturę.

Dodatkowym rozwiązaniem jest unikalne wprowadzenie do artykułu, które pojawi się obok tytułu na liście opublikowanych wpisów. Jeśli na stronie blogowej pojawia się odnośnik do wpisu z krótkim wstępem, warto zadbać o tę treść. Nie zaleca się kopiowania go z treści artykułu, lepiej napisać osobny tekst. Takie rozwiązanie ograniczy ryzyko duplikowania contentu w obrębie strony.

Linkowanie wewnętrzne w pozycjonowaniu bloga w Google

Wprowadzenie linkowania wewnętrznego w serwisie jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google. Dzięki anchorom, które prowadzą do innych artykułów lub do oferty serwisu, klient może w prosty sposób trafić do kolejnego artykułu lub dokonać zakupu. Linkowanie wewnętrzne pozwala na zatrzymanie konsumenta na stronie i zwiększa szansę na konwersję. Dzięki niemu roboty Google dokładniej przeskanują cały serwis. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo szybkiego pojawienia się stron w indeksie i w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja obrazów w pozycjonowaniu bloga w Google

Obrazy w artykułach również należy odpowiednio zoptymalizować. Każdy z nich powinien być zapisany w formacie, który nie będzie obciążał serwera i będzie szybko się ładował. Nie ma tutaj złotej reguły – warto tak zoptymalizować zdjęcie, by nie ważyło zbyt dużo, ale zachowywało odpowiednią jakość obrazu. Trzeba też zadbać o odpowiednie rozszerzenie grafiki – najpopularniejszymi są .jpeg, .jpg. i .webP. Obrazy powinny być również uzupełnione o opisy alt, które dla wyszukiwarki Google są kolejnym źródłem informacji o stronie. Wyświetlają się one po najechaniu kursorem na obrazek i są pomocne w sytuacjach, kiedy grafika z jakichś przyczyn nie załadowała się na stronie, a użytkownik i robot chcą dowiedzieć się, co znajduje się na obrazku.

Warto także umieszczać na blogu nagrania wideo, dzięki którym użytkownik w prosty sposób może zaznajomić się z tematem. Filmy są atrakcyjnym sposobem pozyskiwania wiedzy. W kulturze wizualnej obrazy znacznie częściej przyciągają uwagę odbiorców niż tekst.

Dodatkowym elementem optymalizacji bloga jest umieszczenie tak zwanego pop-upu. To wyskakujące okienko, które pojawia się w trakcie przewijania strony lub na samym początku. Powiadomienia zawierają dodatkowe komunikaty, które mają zachęcić użytkownika do kontaktu z firmą, podjęcia interakcji ze stroną, zakupu bądź informować o najważniejszych promocjach. Pomagają tym samym w zdobyciu nowych klientów.

Podsumowanie

Pozycjonowanie bloga w wyszukiwarce Google powinno być czynnością wykonywaną regularnie, ponieważ im więcej dobrej jakości treści na stronie, tym wyższe wyniki serwisu. Warto zadbać o każdy element związany z optymalizacją artykułów i grafik, gdyż suma małych zmian wpływa na efekt.

Ostatnie artykuły