Co to jest cloaking i dlaczego należy go unikać?

| czas czytania: 6 min | SEO
cloaking

Pozycjonowanie stron internetowych stało się niezwykle istotnym elementem strategii marketingowych wielu firm na całym świecie. Istnieje wiele różnych praktyk, które pomagają witrynom osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednak nie wszystkie metody są zgodne z wytycznymi najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej – Google. Jedną z praktyk optymalizacji, której kategorycznie powinno się unikać, jest tzw. cloaking. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest i w jaki sposób działa ta technika. Przekonamy się także, jak należy jej unikać oraz jakie konsekwencje i zagrożenia wynikają z jej stosowania.

Co to jest cloaking? Definicja i działanie cloakingu

Cloaking (z ang. maskowanie) to praktyka stosowana w pozycjonowaniu serwisów internetowych, która polega na dostarczaniu innej treści dla użytkowników niż dla algorytmów wyszukiwarek internetowych. Oznacza to, że strona wyświetlana dla użytkowników różni się od strony, którą widzi Google lub inne wyszukiwarki. Jest to jawne naruszenie wytycznych Google, które mają na celu zapewnienie spójności i uczciwości wobec użytkowników. Należy podkreślić, że cloaking jest zaliczany do zbioru niedozwolonych i nieetycznych praktyk w świecie SEO, czyli tzw. Black Hat SEO.

banerRodzaje cloakingu

Cloaking w działaniach SEO może przybierać różne formy, a wszystkie z nich są uważane za niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Oto niektóre z najbardziej powszechnych.

  • User-Agent Cloaking – na podstawie poprawnej identyfikacji parametru „user-agent” (urządzenie lub robot indeksujący) ten rodzaj cloakingu pozwala prezentować zoptymalizowaną treść dla wyszukiwarek lub dla konkretnych typów urządzeń użytkowników korzystających z internetu.
  • JavaScript Cloaking – polega na maskowaniu treści i dostarczaniu różnej zawartości w zależności od możliwości obsługi skryptów JavaScript przez przeglądarkę użytkownika. Roboty indeksujące mają dość ograniczoną zdolność do renderowania treści opartych na języku JavaScript, więc wykorzystanie tej techniki może prowadzić do pojawienia się różnic w wyświetlanych treściach dla użytkowników i wyszukiwarek.
  • Cloaking na podstawie lokalizacji geograficznej – wykorzystuje dane o lokalizacji geograficznej użytkownika, takie jak adres IP lub dane GPS, aby dostarczyć treści zoptymalizowane dla danej lokalizacji. Może być stosowany na przykład w przypadku witryn, które oferują produkty lub usługi na różnych rynkach regionalnych.
  • IP Cloaking – ten rodzaj cloakingu wykorzystuje adresy IP, aby na ich podstawie dostarczyć różne treści użytkownikom i robotom wyszukiwarek. Dla przykładu – strona może wyświetlać treści zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek dla robotów indeksujących, podczas gdy użytkownicy widzą inny zestaw treści, stworzony specjalnie dla nich.
  • Cloaking znaków i treści – polega na ukrywaniu znaków i innych treści przed robotami wyszukiwarek, aby uniknąć ukazania im ukrytych fragmentów, które nie są zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Może to obejmować ukrywanie słów kluczowych, tekstów czy też linków.
  • Referral Cloaking – ten rodzaj cloakingu polega na dostarczaniu różnych treści w zależności od źródła, z którego użytkownik lub robot indeksujący trafił na stronę. Może to obejmować ukrywanie treści dla robotów wyszukiwarek lub dostarczanie treści zoptymalizowanych dla określonych źródeł ruchu.

Dlaczego „specjaliści” wciąż stosują cloaking?

Cloaking wykorzystywany jest w nadziei na uzyskanie lepszych pozycji, zwłaszcza dla bardzo popularnych fraz kluczowych z dużym wolumenem wyszukiwań. Zmotywowani szybkim i gwarantowanym sukcesem chcą przyciągnąć więcej ruchu na swoją stronę internetową, co może przekładać się na większą liczbę klientów, większą konwersję i sprzedaż. Jest to krótkowzroczne, ponieważ cloaking jest manipulacyjną praktyką karaną przez wyszukiwarki.

Cloaking a SEO – konsekwencje i zagrożenia

Istnieje wiele powodów, dla których należy unikać stosowania cloakingu na swoich stronach internetowych. Konsekwencje stosowania cloakingu mogą być poważne. Oto kilka z nich.

Niska jakość treści dla użytkowników

Cloaking często prowadzi do prezentowania użytkownikom treści niskiej jakości lub niezwiązanych z ich intencją zapytania w wyszukiwarce. Tego rodzaju praktyki negatywnie wpływają na doświadczenie użytkowników i mogą prowadzić do frustracji, skutkując utratą ich zaufania.

Ryzyko kary – spadki w pozycjach i usunięcie z indeksu wyszukiwarki

Wyszukiwarki, takie jak Google, mają ściśle określone wytyczne dotyczące optymalizacji stron internetowych. Stosowanie cloakingu jest z nimi sprzeczne i grozi otrzymaniem kary, która może polegać na obniżeniu pozycji w wynikach wyszukiwania. To z kolei prowadzi do zmniejszenia widoczności i ruchu na stronie. W niektórych przypadkach może nawet dojść do usunięcia strony z indeksu wyszukiwarki. Oznacza to, że witryna internetowa nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania i utraci cały ruch organiczny.

Utrata zaufania użytkowników

Stosowanie manipulacyjnych technik, takich jak cloaking, prowadzi do utraty zaufania użytkowników. Gdy użytkownicy odkryją, że strona prezentuje im inne treści niż wyszukiwarkom, mogą poczuć się oszukani i wprowadzeni w błąd. To może prowadzić do obniżenia wskaźników zaangażowania, wysokiego współczynnika odrzuceń, negatywnych opinii o witrynie oraz rezygnacji z korzystania z takiej strony w przyszłości.

cloaking

Jak unikać cloakingu?

Unikanie cloakingu jest kluczowe dla utrzymania dobrej reputacji strony internetowej i zabezpieczenia jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przestrzegaj wytycznych Google

Najważniejszym aspektem jest przestrzeganie wytycznych Google dotyczących SEO. Korporacja dostarcza szczegółowe instrukcje i podpowiedzi dotyczące tego, jakie praktyki są akceptowalne, a jakich należy unikać. Ważne jest, aby być świadomym tych wytycznych i postępować zgodnie z nimi.

Dbałość o spójną i wartościową treści

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest dbałość o spójne i wartościowe treści na stronie. Ta sama strona powinna wyświetlać się zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Nie należy dostarczać treści ukrytej ani fragmentów widocznych tylko dla robotów i algorytmów.

Otwartość i przejrzystość

Jednym z najważniejszych aspektów unikania cloakingu jest otwartość i przejrzystość. Warto dostarczać użytkownikom treści, które są zgodne z ich oczekiwaniami, a także nie ukrywać przed nimi żadnych istotnych informacji. To samo dotyczy robotów wyszukiwarek.

Monitoring i analiza serwisu

Ważne jest również regularne monitorowanie witryny internetowej. Dzięki temu możesz znacznie wcześniej odkryć potencjalny przypadeki cloakingu spowodowanego przez atak hakerski. Przy użyciu dedykowanych narzędzi należy dokładnie sprawdzać, czy treści wyświetlane dla robotów indeksujących i użytkowników są identyczne. Hakerzy często ukrywają swoje działania za pomocą skryptów JavaScript, które są widoczne tylko dla robotów wyszukiwarek. Ich celem jest zazwyczaj promowanie i wypozycjonowanie własnych witryn lub zaszkodzenie atakowanej witrynie poprzez umieszczenie dużej liczby linków zewnętrznych o podejrzanej zawartości (JavaScript Cloaking).

Cloaking – podsumowanie

Cloaking jest niezgodną z wytycznymi Google praktyką manipulowania wynikami pozycjonowania stron internetowych. Jej stosowanie może prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak utrata zaufania użytkowników witryny, kara algorytmiczna skutkująca drastycznym spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania i brakiem możliwości ich przywrócenia, a nawet usunięciem strony z indeksu wyszukiwań. Dbałość o spójne i wartościowe treści, optymalizacja witryny pod kątem fraz kluczowych, budowanie naturalnego profilu linków, stały monitoring serwisu, a przede wszystkim przestrzeganie wytycznych Google to kluczowe czynniki pomagające uniknąć tego rodzaju nieuczciwej i nieopłacalnej w dłuższej perspektywie praktyki.

This will close in 0 seconds