6 powodów, dla których warto dbać o widoczność firmy w internecie

| czas czytania: 5 min | SEO
Użytkownicy internetu

Przedsiębiorcy, rozpoczynający swoją przygodę z e-biznesem, pochodzą bardzo entuzjastycznie do swojej pierwszej internetowej działalności. Potencjał handlu elektronicznego rośnie, utrzymanie sklepu internetowego wiąże się z niższymi kosztami, a klienci przekonują się do zakupów online. Jednak po pierwszym miesiącu, kwartale lub nawet półroczu może okazać się, że e-działalność nie przynosi żadnych zysków, a wręcz generuje straty. By nie doszło do takiej sytuacji już od pierwszych dni obecności na rynku elektronicznym należy zadbać o widoczność firmy w internecie.

 

E-handel – duży rynek, wiele możliwości

W Polsce żyje 38,5 mln osób, które tworzą 13,5 mln gospodarstw domowych, z czego 9,5 mln gospodarstw utrzymuje stałe łącze internetowe[1]. Polscy internauci to ok. 65% społeczeństwa, czyli 17,94 mln osób[2]. Wśród nich są osoby w wieku produkcyjnym, dysponujące swoim własnym budżetem, stanowiące potencjalną grupą klientów e-sklepów. Badanie przeprowadzone przez Gemiusa w 2015 r. wskazało, że 54% internautów kupuje w polskich sklepach internetowych. Patrząc na powyższe dane, otrzymujemy grupę odbiorców na poziomie 9,87 mln osób.

 

Rynek e-commerce w Polsce

 

Prowadząc działalność w internecie możesz dotrzeć aż do prawie 10 mln Polaków, proponując im swoje produkty i usługi. Oczywiście nie wszyscy będą zainteresowani Twoją ofertą, ale nawet jeśli grupa Twoich odbiorców zmniejszy się do 500 tys. osób, to jest o co powalczyć – cały polski rynek e-commerce jest wyceniany na 27 mld zł[3]. Z tego względu powinieneś zadbać o widoczność firmy w internecie. Nikt nie wejdzie do Twojego serwisu, jeśli nie będzie wiedział, że istniejesz.

 

Grupa docelowa już na Ciebie czeka!

Internauci codziennie korzystają z wyszukiwarki w poszukiwaniu interesujących ich produktów lub usług. Wpisują frazy ogólne, np. wygodne buty (1 000 wyszukań w miesiącu) lub wygodne buty damskie (480 wyszukań w miesiącu) i oczekują, że w wynikach wyszukiwania pojawią się atrakcyjne propozycje oraz oferty zawarcia transakcji. Zadbaj więc o to, aby Twoja strona pojawiła się w rankingu. Zwykle użytkownicy nie są skłonni do przeglądania więcej niż 3 stron z wynikami wyszukiwania. Jeśli Twój sklep będzie widoczny w pierwszej 30., masz szansę zawalczyć o klienta.

 

Keyword Planner

Przygotowując kampanie AdWords, nie twórz reklam na zapytania brandowe. Nie znając nazwy Twojego sklepu, klient z pewnością nie użyje jej w wyszukiwarce. Natomiast jeśli internauta zapamięta Twoją markę, odnajdzie Cię w organicznych wynikach wyszukiwania. Nie ma sensu inwestować w promocję, która nie wpłynie na wzrost konwersji.

 

O zakupie decydują dobre opinie w sieci

59% internautów, wchodząc po raz pierwszy na stronę e-sklepu, decyduje się na dokonanie zakupu, jeśli znajdzie pozytywne opinie w sieci[4]. Warto więc zadbać o obecność w serwisach umożliwiających ocenianie procesu zakupowego, jakości obsługi oraz systemu zwrotów i wymiany (np. opineo.pl). Poprawa widoczności firmy w internecie jest także związana z posiadaniem konta Google Moja Firma w Google Maps, profilu firmowego na portalach społecznościowych, np. Facebook oraz wizytówek w katalogach firm. Potencjalni klienci mogą odnaleźć link prowadzący do naszej strony internetowej i zapoznać się z dostępnymi opiniami. Wysoka ocena z pewnością zachęci wahające się osoby do dokonania pierwszego zakupu.

zakupy online

 

Zakupy online stają się coraz bardziej popularne

Klienci coraz częściej dokonują zakupów w internecie, ponieważ przekonują ich liczne korzyści[5]:

  • Dostępność e-sklepów przez całą dobę,
  • Dostawa towaru do domu,
  • Łatwość porównywania ofert,
  • Niższe ceny produktów niż w sklepach stacjonarnych,
  • Łatwość znalezienia unikalnych towarów,
  • Szeroka oferta asortymentowa.

 

W e-handlu tkwi wielki potencjał. Dlatego jeśli jesteś uczestnikiem tego rynku, to już dziś postaraj się trafić ze swoją ofertą do odbiorców. Daj się zauważyć i zapamiętać.

 

Wyróżnij się spośród konkurencji

E-commerce jest dynamicznym rynkiem, w którym funkcjonuje już wiele podmiotów, konkurujących o uwagę internauty. Jeśli nie zaproponujesz klientowi ciekawej propozycji wartości, masz małe szanse na rozwinięcie biznesu. Zwiększenie widoczności w internecie może pozwolić ci osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów określonego producenta i nie jesteś jego wyłącznym dystrybutorem, zastanów się, co przekona klienta, aby to właśnie u Ciebie dokonał zakupu i nie skusiła go oferta konkurencji. Internauci najczęściej kierują się następującymi motywami, decydując się na zakończenie transakcji zakupowej[6]:

Motywacja do zakupów

 

Większość czynników zachęcających do zakupu związana jest z kosztem, jaki musi ponieść klient, nabywając dany produkt. Zagwarantujesz najniższą cenę? Jeśli tak, poinformuj o tym internautów, aby dowiedzieli się o Twojej fantastycznej ofercie.

 

M-commerce rośnie wykładniczo

Wiele badań wskazuje, że internauci przenoszą się z komputerów na urządzenia mobilne. Jadąc w tramwaju, można wybrać interesującą rzecz i dokonać zakupu. Do tego trendu muszą dostosować się właściciele e-sklepów, stając się widocznymi w mobilnej przeglądarce. Pomocne będzie z pewnością przygotowanie wersji mobilnej strony internetowej, wdrożenie standardu AMP czy implementacja responsywnego serwisu. Użytkownicy mobilni nie scrollują w nieskończoność, więc dobrze, aby Twoja domena znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania.

 

M-commerce

Widoczność w internecie jest istotna, kiedy z naszą domeną wiążemy uzyskiwanie przychodów. Pomyśl, jak zachowałbyś się na miejscu klienta. Internauci chcą skrócić czas poświęcony na podejmowanie decyzji zakupowej. Jeśli nie zaprezentujesz im swojego sklepu, nie trafią do niego, a Ty nie osiągniesz zadowalającej Cię konwersji. Zadbaj więc o widoczność firmy w internecie, zapraszając klientów na swoją stronę!

 


[1]Żródło: Raport E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska

[2]Źródło: https://www.gemius.pl/wydawcy-aktualnosci/w-polsce-co-trzecia-osoba-bez-dostepu-do-internetu.html

[3]Żródło: Raport E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska

[4]Żródło: Raport E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska

[5]Żródło: Raport E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska

[6]Źródło: Raport E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska

 

Również na naszym blogu