Marketing afiliacyjny – na czym polega i czy warto się na niego zdecydować?

| czas czytania: 8 min | EPR
czym jest merketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny istnieje od dawna i wciąż zyskuje na popularności. Dzieje się tak dlatego, że jest on wyjątkowo skutecznym narzędziem służącym rozwojowi firm e-commerce. Marketing afiliacyjny nazywany jest jeszcze: programem partnerskim, marketingiem partnerskim oraz marketingiem efektywnościowym. Czym tak właściwie jest? Szczegółowo odpowiadamy poniżej.

Marketing afiliacyjny – co to jest?

Marketing afiliacyjny to model biznesowy opierający się na tym, że podmioty, które nie są w żaden sposób związane z danym przedsiębiorstwem, polecają jego produkty bądź usługi w zamian za określone udziały w zyskach. Jest to coraz popularniejsza technika marketingowa, która polega na tworzeniu pewnych relacji między reklamodawcą, czyli sprzedawcą, a wydawcami, czyli partnerami. Jednak to nie tylko reklamodawca i wydawca  są potrzebni, by realizować założenia marketingu partnerskiego. Potrzebni są do tego także użytkownicy oraz sieć afiliacyjna (o czym szerzej w dalszej części artykułu).

Marketing afiliacyjny w różnych perspektywach

Warto jeszcze nadmienić, że marketing afiliacyjny można rozumieć zupełnie inaczej w zależności od tego, czyją perspektywę się przyjmie – reklamodawcy, wydawcy czy użytkownika. Perspektywy te zostały opisane poniżej.

wydawca-reklamodawca-użytkownik

Marketing partnerski z perspektywy reklamodawcy

Wzór myślenia reklamodawcy chcącego skorzystać z rozwiązań marketingu partnerskiego wygląda następująco:

 • oferuję produkt bądź usługę;
 • chcę dotrzeć z moim produktem bądź usługą do większej liczby odbiorców;
 • posiadam fundusze, aby zainwestować w reklamę zewnętrzną;
 • szukam kogoś, kto będzie polecał mój produkt bądź moją usługę;
 • moje zyski najprawdopodobniej wzrosną;
 • kiedy moje zyski wzrosną, będę musiał podzielić się nimi z tym, dzięki któremu wzrosną.

Marketing partnerski z perspektywy wydawcy

Wzór myślenia wydawcy oferującego rozwiązania marketingu partnerskiego wygląda następująco:

 • posiadam kanał, dzięki któremu docieram do określonej grupy odbiorców;
 • chcę czerpać dodatkowe zyski wynikające z moich zasięgów;
 • szukam kogoś, kto będzie mi płacił za reklamę swoich produktów bądź usług;
 • mam świadomość, że produkt bądź usługa, który/którą będę polecał, powinien/powinna być wysokiej jakości, w przeciwnym razie mogę stracić część swoich odbiorców (utrata zaufania).

Marketing partnerski z perspektywy użytkownika

Wzór myślenia użytkownika, który bardziej lub mniej świadomie poddaje się działaniom marketingu partnerskiego, wygląda następująco:

 • chcę coś mieć;
 • chcę mieć to coś szybko;
 • chcę mieć to coś tanio;
 • chcę, żeby to coś było dobrej jakości;
 • wierzę, że to, co jest polecane na znanej mi stronie (na przykład na jakimś serwisie społecznościowym typu Instagram), jest warte zakupu;
 • kupuję.

Jak działa marketing afiliacyjny?

Wiemy już, że marketing afiliacyjny składa się z działań: reklamodawcy, wydawcy, i użytkownika. Warto wspomnieć również o działaniu systemu afiliacyjnego. Cały proces oparty o ten system przebiega następująco:

 • reklamodawca chce sprzedać swój produkt bądź usługę;
 • wydawca posiada kanał, na którym może umieścić informacje o produkcie bądź usłudze reklamodawcy;
 • sieć afiliacyjna pozwala reklamodawcy i wydawcy nawiązać kontakt;
 • użytkownik widzi reklamę produktu reklamodawcy na kanale wydawcy, kolejno klika w link widoczny na reklamie i już na stronie reklamodawcy dokonuje zakupu.

Przykład marketingu afiliacyjnego:

marketing-afiliacyjny-amazon

Źródło: https://affiliate-program.amazon.pl/

Czym tak właściwie jest system afiliacyjny?

Powyżej bardzo ogólnikowo wspomnieliśmy o systemie afiliacyjnym. Co to jest? To po prostu sposób promocji, który polega na współpracy sklepów internetowych z wydawcami – wszystko w ramach programu partnerskiego. Tak więc to system afiliacyjny pozwala realizować założenia marketingu afiliacyjnego.

Kto zyskuje na programach partnerskich?

Na programach partnerskich zyskuje zarówno reklamodawca, jak i wydawca. Korzyści dla reklamodawcy są dość oczywiste – dzięki reklamie zwiększa on: ruch na swojej stronie, rozpoznawalność marki, sprzedaż i zyski. Z kolei korzyści dla wydawcy to efekt działania wspomnianej powyżej sieci afiliacyjnej. Śledzi ona transakcje dokonywane dzięki przejściu użytkownika z reklamy na stronę reklamodawcy. Każda dokonana transakcja jest równoznaczna z wypłaceniem prowizji dla wydawcy i nierzadko także dla osoby odpowiedzialnej za zorganizowanie programu partnerskiego.

Kampania afiliacyjna – co to?

Kampania afiliacyjna to szereg działań partnerskich (w postaci reklam), jakich podejmuje się sprzedawca, by sprzedaż oferowanych przez niego produktów bądź usług wzrosła. Lista tych działań jest długa. Niejednokrotnie użytkownicy sieci nie mają świadomości, że uczestniczą – jako czwarty „element” (po: reklamodawcy, wydawcy i sieci afiliacyjnej) w kampanii afiliacyjnej.

Kampanie afiliacyjne – przykłady

Poniżej znajduje się pięć przykładów programów partnerskich, które mogą złożyć się na kompletną, a co za tym idzie – efektywną kampanię afiliacyjną.

 1. Banery reklamowe

Banery reklamowe to znane od dawna i nieustannie bardzo popularne sposoby służące do tego, by zachęcić użytkownika do kliknięcia w link i przeniesienia się na stronę reklamodawcy. Oczywiście w takim przypadku sieć afiliacyjna „odnotowuje”, jak wygenerowany został ruch (kliknięcie w baner). Ważne jest przy tym przy tym, by umieszczać banery reklamowe tylko w takich serwisach, które są uznawane za oferujące wysokojakościowe treści i godne zaufania.

2. Blogi

Blogi są miejscem, w którym w dość naturalny sposób można promować czyjś produkt bądź usługę. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład zamieścić link: we wpisie blogowym, w grafice, w logo. Przykładem może być blog o tematyce modowej, gdzie pojawiają się artykuły dotyczące najmodniejszych w danym sezonie ubrań – ich wzorów, kolorów, fasonów i materiałów. W jednym z wpisów może pojawić się link do stron marek oferujących właśnie taką odzież.

jak-wykorzystywać-marketing-afiliacyjny-na-blogu

Żródło: https://www.jestemkasia.com/2021/10/jesienna-garderoba-2021-autumn-wardrobe.html#more

3. Maile reklamowe

Maile reklamowe, zwane jeszcze mailingiem, najczęściej mają postać graficzną. Użytkownik, który dostaje maila z reklamą od wydawcy, po kliknięciu w nią przechodzi na stronę reklamodawcy. Przy tej okazji generowany jest specjalny link. Liczba przekierowań z maili użytkowników do serwisu sprzedawcy jest dokładnie określana, co pomaga w dokładnym rozliczeniu się dwóch współpracujących ze sobą stron.

 4. Rankingi ofert

Coraz popularniejsze stają się dostępne w sieci rankingi, w których oferty różnych marek – ich produktów i/lub usług są analizowane (wady i zalety), oceniane i umieszczane na liście w określonej kolejności – od najlepszych, najbardziej opłacalnym dla klienta, do najgorszych, najmniej opłacalnych dla klienta. To kolejne dobre miejsce do wdrożenia działań marketingu afiliacyjnego, a co za tym idzie – do umieszczenia reklamy. Przykład mogą stanowić banki i ich oferta w postaci kart debetowych, kart kredytowych czy kredytów. Kiedy dany bank pojawi się w rankingu (oczywiście – im jest na wyższej pozycji, tym lepiej), można dodać do niego link z przekierowaniem na stronę tego banku i konkretnej oferty.

reklama-jako-ranking-ofert

Żródło: https://komorkomat.pl/najlepsze-oferty-komorkowe-listopad-2021/

5. Social media

Marketing afiliacyjny jest coraz powszechniej wykorzystywany w social mediach – na fanpage’u Facebooka, na Instagramie czy na YouTube’ie. Przykładem może być sytuacja, w której na Instagramie znanej restauracji pojawia się link przekierowujący do strony ofertowej sklepu ze sprzętem kuchennym.

social-media-marketing-afiliacyjny

Źródło: https://www.instagram.com/chodakowskaewa/

Marketing afiliacyjny a SEO

Działania związane z marketingiem afiliacyjnym nie są bezpośrednio związane z SEO. Jest to jednak, zupełnie tak jak na przykład pozycjonowanie strony, jeden ze skutecznych sposobów pozyskiwania klienta, zwiększania rozpoznawalności marki i generowania zysków. Można mówić o niewielkim powiązaniu marketingu afiliacyjnego z SEO, ale wyłącznie na rynkach zagranicznych (na polskich rynkach nie ma takich praktyk). Powiązania te są widoczne wtedy, gdy linki prowadzą do danej strony i nie są publikowane wyłącznie na „zamkniętych” dla Google’a miejscach, ale na przykład umieszcza się je na blogach osób, które korzystają z rozwiązań klienta. Takie linki generują również wartość dla SEO.

Przykład marketingu afiliacyjnego:

program-partnerski

Żródło: https://www.booking.com/affiliate-program/v2/index.pl.html

Ciekawostki związane z marketingiem afiliacyjnym

Warto wiedzieć, że…

 • Najpopularniejszą branżą w Polsce (i nie tylko), w której wykorzystuje się marketing partnerski, jest moda.
 • Grupon, czyli znany serwis, który umożliwia zakup produktów, usług lokalnych oraz usług podróżniczych, w swoich działaniach marketingowych wykorzystuje przede wszystkim marketing partnerski.

 

Marketing afiliacyjny – czy warto?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, marketing afiliacyjny to skuteczne narzędzie służące rozwojowi firm e-commerce. Gdyby jednak ktoś miał jakieś wątpliwości dotyczące zalet marketingu afiliacyjnego, warto przyjrzeć się liczbom (dane pochodzą z serwisu 99firms.com).

1) Aktualnie niemalże 1/6 przychodów z reklam pojawiających się w mediach cyfrowych, a dokładniej ponad 15%, pochodzi właśnie z marketingu afiliacyjnego.

2) Zainteresowanie marketingiem afiliacyjnym w roku 2020 względem roku 2019 wzrosło o niemalże połowę, a dokładniej o 44%.

3) Pod koniec 2020 roku czterech na pięciu reklamodawców (81%) deklarowało, że korzysta z marketingu afiliacyjnego.

4) Pod koniec 2020 roku czterech na pięciu właścicieli popularnych serwisów i kont na portalach społecznościowych (84%) deklarowało, że działa jako wydawcy.

Biorąc pod uwagę powyższe dane liczbowe, a co za tym idzie – rosnącą popularność marketingu afiliacyjnego, zdecydowanie warto zapoznać się z tematyką programów partnerskich i skorzystać z takich, które z dużym prawdopodobieństwem przyniosą najlepsze rezultaty sprzedażowe. Warto również zaznaczyć, że programy afiliacyjne mają dużą przewagę nad powszechnie już znaną reklamą internetową. Dzieje się tak dlatego, że reklamodawca korzystający z tego rozwiązania (marketing afiliacyjny) płaci tylko za uzyskanie efektu ustalonego we wcześniej zawartej umowie, a kiedy nie ma efektów, nie ponosi kosztów. Z kolei w przypadku reklamy istnieje spore ryzyko, że poniesione koszty zupełnie nie przełożą się na zyski.