Jak zrobić skuteczną reklamę na Facebooku: Praktyczny Przewodnik dla Początkujących

Aktualizacja 31.01.2024 | czas czytania: 5 min | EPR
Ile kosztuje reklama na FB

Jak zrobić skuteczną reklamę na Facebooku: praktyczny przewodnik dla początkujących

Reklama w systemie Facebook Ads to doskonały sposób na promocję biznesu w sieci. Dzięki zaawansowanym możliwościom panelu możliwe jest promowanie swojej strony internetowej, aplikacji mobilnej i innych miejsc znajdujących się poza Facebookiem oraz oczywiście profilu, wydarzeń, aplikacji i treści mieszczących się w obrębie samego portalu.

Dlaczego Facebook? Rola reklamy w strategii marketingowej

Facebook to jeden z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych. Według badania Mediapanel w lutym 2021 roku swój profil posiadało 21,8 mln polskich użytkowników. Portal gromadzi dane dotyczące swoich odbiorców, dlatego stanowi atrakcyjny kanał reklamowy, chętnie wykorzystywany przez firmy z różnych branż. Pozwala dotrzeć do ogromnej rzeszy internautów, a jednocześnie sprecyzowanej grupy docelowej potencjalnie zainteresowanej zakupem produktów lub usług. Zwiększa rozpoznawalność marki oraz buduje trwałe relacje z klientami oparte na zaufaniu. Wzmacnia także efekt synergii związany z zastosowanie innych metod promocji, takich jak newsletter, własna strona www, content marketing itp. Często pomaga w rekrutacji odpowiednich pracowników i pozyskiwaniu kontaktów biznesowych. Reklama na Facebooku może więc przynosić dobre rezultaty bez konieczności marnowania budżetu.

Kluczowe korzyści związane z reklamą na Facebooku

 • Ogromna społeczność

Sam fakt istnienia milionów kont użytkowników z całego świata jest podstawową zaletą reklamy na Facebooku, ponieważ oznacza to, że można dotrzeć ze swoją ofertą do licznej grupy potencjalnych klientów. Serwis nie wymusza na odbiorcach podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Interakcja sprowadza więc się do przeglądania profili innych użytkowników, śledzenia aktywności ulubionych marek czy komentowania postów.

 • Szybkie efekty marketingowe

Po zleceniu reklamy na Facebooku niemal od razu wyświetla się ona odbiorcom, dzięki czemu pozwala szybko i skutecznie pozyskać potencjalnych klientów. Jest to szczególnie przydatne dla mało popularnych marek, które dopiero budują swoje stałe grono klientów, a także dla firm oferujących akcję promocyjną np. sezonową wyprzedaż czy rabaty świąteczne.

 • Uruchomienie reklamy w dowolnym momencie

Usługi abonamentowe mogą stanowić duży wydatek dla firm, które dopiero wkraczają na rynek. W przypadku reklam Facebook Ads przekaz promocyjny działa wtedy, gdy jest dostępny budżet. Kampanię można więc uruchamiać w zależności od potrzeb i dostępnych środków finansowych. Jest to rozwiązanie elastyczne i niezobowiązujące.

 • Wgląd do dużej ilości statystyk z reklamy.

Kolejnym plusem reklamy na Facebooku jest ilość statystyk.

W panelu znajduje się szereg statystyk, które jasno pokazują, co przynosi efekty, a co nie. Widać dokładnie, które treści przyniosły różne aktywności, a które okazały się mało atrakcyjne. Jest więc dość dużo różnych danych do analizy. Taka analiza z kolei może być pomocna w przyszłych działaniach, gdzie można wprowadzać różne korekty, które mają na celu lepsze przedstawienie reklamy.

 

Dynamiczne Google ADS 2

Rozpocznij od celów: definiowanie strategii reklamowej

Za pomocą kreatora reklamy na Facebooku można tworzyć i publikować atrakcyjny przekaz promocyjny dla dowolnej grupy docelowej. Zanim jednak rozpoczniemy korzystanie z tego zintegrowanego narzędzia warto zrozumieć jego sposób działania i strukturę. Pierwszy etap kampanii polega na wyborze celu biznesowego. Jaki rezultat chcemy osiągnąć? Może to być zwiększenie rozpoznawalności marki, udział w webinarze, poprawa wyników sprzedaży itp. Im lepiej zdefiniowany cel strategii marketingowej na Facebooku, tym większa efektywność naszych działań.

Kolejny krok to określenie grupy docelowej, do której ma dotrzeć przekaz. Ważny jest tutaj wybór lokalizacji, wieku, płci, zainteresowań i innych podstawowych danych, które precyzują odbiorców reklamy. Na tym etapie ustalamy także budżet oraz harmonogram.

Facebook udostępnia dwa typy narzędzi do projektowania reklamy: Menedżera reklam (MR) oraz Power Editor (PE) dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na tym poziomie wybieramy format, dodajemy tekst lub linki, tworzymy karuzelę bądź pokaz slajdów czy przesyłamy obrazy i filmy.

Określenie koniunktury rynkowej

W kontekście kreowania świadomości marki w sieci Facebook jest jedną z najbardziej efektywnych form marketingu internetowego. Reklama w social mediach pozwala wyświetlać przekaz maksymalnej liczbie odbiorców zgodnie z ustalonym budżetem oraz ściśle sprecyzowanej grupie docelowej. Liczba użytkowników, do których dociera reklama, zależy od typu zakupu, celu kampanii, możliwości finansowych, opcji targetowania itp. Warto jednak pamiętać, co mówią liczby. Statystyki wskazują, że w lipcu 2022 roku Facebook miał 25,41 miliona aktywnych użytkowników, a prawie 80% z nich odwiedza swoje konto codziennie.

Cel kampanii: świadome określenie oczekiwań

Odpowiednio zdefiniowany cel biznesowy to podstawa efektywnej strategii reklamowej na Facebooku. Na jaki kurs można ustawić swoją kampanię?

 • Rozpoznawalność, czyli budowanie widoczności i pozytywnego wizerunku marki poprzez wyświetlanie reklam nowym odbiorcom.
 • Aktywność użytkowników i zachęcanie ich do interakcji np. dodawania reakcji lub komentarza, udostępnianie postów itp.
 • Większy ruch na stronie lub w sklepie internetowym, a tym samym wzrost konwersji, np. sprzedaż produktów lub usług.
 • Pozyskiwanie i generowanie leadów oraz bezpośrednia komunikacja z odbiorcami za pośrednictwem Messengera.
 • Promocja aplikacji mobilnej – zachęcanie do pobrania i zainstalowania platformy.

Cel kampanii reklamowej na Facebooku powinien być zgodny z pozostałymi działaniami marketingowymi, a także wybranym modelem rozliczenia, np. CPC, gdzie płacimy wyłącznie za faktyczne kliknięcia linku lub CPM – koszty ustalane są za 1000 wyświetleń. Naszym priorytetem może być również określona liczba fanów jako wyznacznik popularności marki czy poziom zaangażowania i interakcji z odbiorcami.

Tworzenie skutecznego konta biznesowego na Facebooku

Zanim przystąpimy do tworzenia konta biznesowego warto poznać dwa główne narzędzia do zarządzania profilem i reklamami. Pierwszym z nich jest Menedżer Firmy, czyli Meta Business Suite, które wspiera koordynowanie wszystkich działań marketingowych oraz zapewnia dostęp do skrzynki odbiorczej, statystyk czy terminarza. Pozwala monitorować wyniki i zarządzać zasobami na wszystkich profilach. Może być udostępniany współpracownikom bez konieczności podawania danych logowania.

Drugim ważnym narzędziem jest Menedżer Reklam, które jest niezbędne do prowadzenia skutecznych kampanii promocyjnych na Facebooku. Pozwala dopasować strategię do konkretnych celów, a także zarządzać dostępnym budżetem, czasem emisji oraz miejscem publikacji. Służy do monitorowania wyników zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej, jak również optymalizacji i poprawy dotychczasowych działań.

Kroki do utworzenia profesjonalnego konta biznesowego

Za pomocą narzędzia Menedżer Firmy możemy dodać konto reklamowe, których jesteśmy właścicielem, ale także uzyskać dostęp do kont zarządzanych przez inne osoby lub firmy. Jak dodać konto reklamowe?

 1. Przechodzimy do zakładki “Ustawienia firmowe”.
 2. Wybieramy opcję “Konta” w menu po lewej stronie, a następnie “Konta reklamowe”.
 3. Klikami niebieskie menu rozwijane “Dodaj” i wybieramy jedną z trzech możliwości: “Dodaj konto reklamowe”, “Poproś o dostęp do konta reklamowego” lub “Utwórz nowe konto reklamowe”.
 4. Jeżeli chcemy uzyskać dostęp do konta lub dodać konto, musimy podać identyfikator konta reklamowego. W tym celu należy postępować według instrukcji, aby wybrać odpowiednie osoby i poziom dostępu.

Na koncie reklamowym istnieje opcja filtrowania wielu ważnych funkcji m.in. Reklamy dla siebie, Zasób partnera, Aktywne, Wyłączone itp. W przypadku dezaktywowanie konta nie zostaje ono usunięte z firmy, lecz nadal wlicza się do limitu kont.

Dostosowanie ustawień prywatności i bezpieczeństwa

Aby uzyskać zgodę na publikowanie reklam kontaktowych na Facebooku, należy stworzyć sekcję zasad ochrony prywatności, które informują użytkowników o sposobie przetwarzania danych. Budują więc zaufanie wśród odbiorców i zachęcają ich do udostępniania informacji o sobie. Powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Zwykle jest do stopka witryny internetowej lub menu ustawień aplikacji mobilnej. Zasady te powinny jasno wskazywać, czy dane udostępniane są firmom zewnętrznym, w jaki sposób klienci mogą zadawać pytania, czy odbiorcy mają wgląd w związane z nimi informacje itp.

Dobór audytorium: krok po kroku

 1. Wejście do Menedżera reklam i wybranie opcji Audience Insights (Statystyki grupy odbiorców). Mamy do wyboru dwie grupy odbiorców: wszyscy użytkownicy na Facebooku (zaznaczamy tę opcję) oraz połączeni z naszą stroną.
 2. Analiza odbiorców rozpoczyna się od wskazania lokalizacji (kraju i miasta), płci oraz zainteresowań.
 3. Po wybraniu podstawowych wskaźników możemy sprawdzić, ile osób w przybliżeniu liczy grupa odbiorców. Na specjalnych wykresach zapoznamy się także z rozkładem wiekowym, statusem w związku, poziomem wykształcenia, stanowiskiem zawodowym itp.

 4. W panelu głównym znajdują się następujące zakładki: dane demograficzne, polubienia strony, lokalizacja oraz aktywność, które dostarczając informacji z poszczególnych Audytoriów.

Badanie demografii i interesów grupy docelowej

Facebook Ads pozwala na precyzyjne targetowanie reklam na podstawie m.in. danych demograficznych, takich jak: wiek, płeć, wykształcenie, stan cywilny, zatrudnienie itp. Służy także do analizy zainteresowań potencjalnych klientów. Wykorzystuje bowiem informacje dotyczące stron, które użytkownik polubił, postów, na które zareagował oraz grup, do których należy. Równie ważne jest śledzenie czynników behawioralnych, a więc aktywności internautów na Facebooku (jakimi wydarzeniami się interesują, czy dokonują zakupów itp.). Wsparciem w procesie poznawania swoich odbiorców na Facebooku może być również Google Analytics 4. Przedstawia dane o lokalizacji użytkowników według miast, a nawet urządzeniach, z których korzystają.

Ustawianie specyficznych kryteriów targetowania

Facebook umożliwia bardzo szeroki zakres targetowania na:

 • lokalizację,
 • płeć,
 • wiek,
 • poziom wykształcenia,
 • zainteresowania,
 • dotychczasową aktywność w serwisie.

Efektywna kampania reklamowa na Facebooku zależy od konfiguracji przekazu w takim sposób, aby docierał wyłącznie do odbiorców potencjalnie zainteresowanych nabyciem produktów lub usług. Zwłaszcza w przypadku firm działających lokalnie ważne jest, by zawęzić grupę docelową do konkretnego miasta lub województwa, a także dostosować rozkład wiekowy. Jeżeli chodzi o płeć, poziom wykształcenia i zainteresowania, należy sprawdzić, jakie korelacje zachodzą między tymi zmiennymi a skłonnością do kliknięcia treści reklamującej naszą branżę.

Kreacja wciągającej treści reklamowej

Przemyślana konfiguracja ustawień kampanii marketingowej na Facebooku to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy użytkownicy w odpowiedni sposób zareagują na przekaz (włączą promowanie postów, udostępnią wpis lub zostawią komentarz), w głównej mierze decyduje treść i wygląd reklamy. Konieczne jest odwoływanie się do emocji odbiorców, tworzenie przekonujących i tematycznych tekstów promocyjnych oraz stosowanie Call To Action. Specjaliści marketingu treści zwracają również uwagę na rolę, jaką odgrywają pokazy slajdów czy atrakcyjne reklamy karuzelowe. Nie można także zapomnieć o wysokiej jakości zdjęć i grafik.

Elementy efektywnej kampanii kreatywnej

 • Odpowiednia strategia i analityka – w pierwszym etapie określamy cele kampanii i planujemy sposób ich realizacji. Identyfikujemy także wszelkie błędy, które mogą zaburzyć proces zbierania danych.

 • Konfiguracja kampanii reklamowej – przygotowanie materiałów promocyjnych (treści i grafik), opracowanie algorytmów, dzięki którym kampania Facebook Ads umożliwi realizację założonych celów oraz nieustanne monitorowanie działań.

 • Optymalizacja reklam na Facebooku – ocena efektywności kampanii oraz obniżanie kosztów konwersji i dotarcia do klientów. Strategia musi być jeszcze bardziej opłacalna.

 

Dynamiczne Google ADS

Wybór grafiki i tekstu: zasady skutecznej komunikacji

Reklama na Facebooku musi przykuwać uwagę i być chwytliwa niezależnie od tego, czy publikujemy wpisy ze zdjęciem, czy wideo. Warto pamiętać, że nie każdy użytkownik poświęca czas, by zapoznać się z postami sponsorowanymi. Przygotowane treści i wygląd komunikatów powinny więc zachęcać odbiorców do kliknięcia linku oraz przejrzenia oferty. Udostępnione elementy graficzne muszą wyróżniać się wysoką jakością i prezentować najlepsze cechy produktu lub usługi. Liczy się tutaj stonowana kolorystyka oraz ciekawy slogan o długości nieprzekraczającej 90 znaków. Treść powinna dobrze prezentować się zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopowych.

Optymalizacja budżetu reklamowego

Starannie zaplanowane środki finansowe przeznaczone na kampanię Facebook Ads to kluczowy aspekt dla maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI). Oto kilka strategii, które mogą pomóc w efektywniejszym wykorzystaniu budżetu:

 • ustalanie realistycznego budżetu, który odzwierciedla cele biznesowe i możliwości finansowe. zastanówmy się, ile jesteśmy gotowi wydać, aby osiągnąć określone zadania, takie jak generowanie leadów czy sprzedaż,
 • strategiczne planowanie budżetu – dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie środków między różne kampanie i grupy reklam w zależności od ich priorytetów i skuteczności,
 • testowanie A/B z ograniczonym budżetem – wykonujmy testy A/B, ale z ograniczonym budżetem. Testujmy tylko jedną zmienną naraz (np. grafikę, nagłówek), aby dokładnie zrozumieć, co wpływa na wyniki,
 • optymalizacja CPC/CPM – warto monitorować i optymalizować koszt za kliknięcie (CPC) i koszt za tysiąc wyświetleń (CPM). Starajmy się obniżyć te koszty, jednocześnie utrzymując lub zwiększając skuteczność reklam,
 • wykorzystanie automatycznej optymalizacji budżetu – funkcja Facebooka do automatycznej optymalizacji budżetu alokuje środki do najbardziej efektywnych reklam.

Pamiętajmy, że kluczem jest ciągła analiza i dostosowywanie strategii w oparciu o dane, aby upewnić się, że budżet reklamowy jest wykorzystywany w jak najbardziej efektywny sposób.

Zrozumienie modeli płatności na Facebooku

Na Facebook Ads dostępne są różne modele płatności, które można wybrać w zależności od celów kampanii i preferencji. Oto dwa najczęściej stosowane:

 • koszt za kliknięcie (CPC – Cost Per Click) – płacimy za każde kliknięcie reklamy. Jest to odpowiedni model w sytuacji, jeśli głównym celem jest przekierowanie ruchu na stronę internetową lub landing page,
 • koszt za tysiąc wyświetleń (CPM – Cost Per Mille)- płacimy za każdy tysiąc wyświetleń reklamy. Ten model jest preferowany, gdy celem jest budowanie świadomości marki lub osiągnięcie jak największego zasięgu.

Facebook oferuje także zaawansowane opcje, takie jak budżet kampanii Advantage firmy Meta (wcześniej znany jako optymalizacja budżetu kampanii), gdzie algorytm Facebooka automatycznie przydziela budżet do najbardziej efektywnych grup reklam. Wybór odpowiedniego modelu płatności zależy od więc celów biznesowych i marketingowych. Ważne jest, aby eksperymentować i analizować wyniki, aby znaleźć strategię, która najlepiej działa dla danej marki.

Skuteczne zarządzanie dziennym budżetem

Budżet dzienny na Facebook Ads to kwota, którą decydujemy się wydać średnio każdego dnia na daną kampanię reklamową. Ustalamy w przybliżeniu dzienne wydatki w ciągu tygodnia, co oznacza, że Facebook stara się równomiernie rozdzielać dostępne środki przez cały dzień. Algorytmy będą dostosowywać wyświetlanie reklam, aby w efektywny sposób wydać całą kwotę.

Mimo że ustawiamy średni budżet na dzień, faktyczne wydatki nieco się różnią. W niektóre dni Facebook może wydać mniej niż ustalony zakres, a w inne więcej, ale zawsze dąży do utrzymania średniej kwoty zgodnej z budżetem dziennym w dłuższym okresie. Jeśli zauważymy, że kampania osiąga lepsze wyniki, możemy zwiększyć budżet, aby maksymalizować efektywność. Dzięki budżetowi dziennemu mamy większą kontrolę nad wydatkami i elastyczność w zarządzaniu kampanią. To pozwala na bieżąco monitorować wyniki i dokonywać odpowiednich korekt.

Monitorowanie i analiza wyników kampanii

Analiza skuteczności kampanii reklamowej na Facebooku jest kluczowa do zrozumienia, jak dobrze reklamy spełniają określone przez nas cele biznesowe. Oto kroki, które warto wykonać:

 • ustalenie celów kampanii – zanim zaczniemy analizę, upewniamy się, że mamy jasno określone cele kampanii, takie jak zwiększenie świadomości marki, generowanie leadów, sprzedaż produktów, zwiększenie ruchu na stronie internetowej czy angażowanie użytkowników,
 • wykorzystanie Facebook Insights i Menadżera Reklam – te narzędzia oferują szczegółowe dane dotyczące wydajności naszych reklam. Możemy zobaczyć takie metryki, jak zasięg, wyświetlenia, kliknięcia, koszt za kliknięcie (CPC), koszt za tysiąc wyświetleń (CPM), wskaźnik konwersji i inne,
 • analiza kluczowych wskaźników wydajności (KPIs) – skupiamy się na KPIs, które są najbardziej istotne dla celów naszej kampanii. Na przykład, jeśli naszym celem jest generowanie leadów, bierzemy pod uwagę ich liczbę i koszt,
 • ocena kosztu i ROI – oceniamy koszt całkowity naszej kampanii oraz zwrot z inwestycji (ROI). Obliczamy ROI, porównując zyski uzyskane z kampanii z kosztami jej przeprowadzenia.

Pamiętajmy, że analiza powinna być procesem ciągłym. Regularne przeglądanie i dostosowywanie naszych kampanii na podstawie zebranych danych jest kluczem do osiągnięcia lepszych wyników i efektywnego wykorzystania budżetu reklamowego.

Narzędzia analizy: jak skorzystać ze statystyk reklamowych?

Facebook Ads oferuje różnorodne statystyki reklamowe, które pomagają zrozumieć wydajność kampanii reklamowych. Oto niektóre z kluczowych metryk:

 • zasięg (Reach): liczba unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli reklamę,
 • wskaźnik klikalności (CTR – Click-Through Rate): procent osób, które kliknęły reklamę po jej zobaczeniu,
 • koszt za konwersję (CPA – Cost Per Action): średni koszt uzyskania określonej akcji, takiej jak udostępnienie postów, pobranie aplikacji czy zakup,
 • ROI (Return on Investment): zwrot z inwestycji, obliczany przez porównanie przychodów generowanych przez reklamę do kosztów jej przeprowadzenia,
 • zaangażowanie/aktywność: liczba akcji, takich jak polubienia, komentarze, udostępnienia, które użytkownicy podejmują w odpowiedzi na reklamę,
 • odwiedziny Strony (Page Visits): liczba osób, które odwiedziły stronę po zobaczeniu reklamy.

Te metryki dają kompleksowy obraz skuteczności kampanii reklamowej na Facebooku i pozwalają na dokładne dostosowanie i optymalizację przyszłych strategii marketingowych.

Interpretacja kluczowych metryk sukcesu

Najważniejsze metryki sukcesu kampanii reklamowej na Facebooku i ich interpretacje zależą od celów kampanii. Oto kilka z nich:

 • impresje (Impressions) – liczba wyświetleń reklamy, wliczając wielokrotne wyświetlenia tego samego komunikatu przez konkretnego użytkownika. Wysoka liczba impresji wskazuje na popularność przekazu, ale nie zawsze przekłada się na interakcję czy konwersję,
 • kliknięcia (Clicks) – liczba kliknięć na reklamę. Wysoki wskaźnik może oznaczać zainteresowanie reklamą i efektywne przyciągnięcie uwagi użytkowników,
 • koszt za kliknięcie (CPC – Cost Per Click) – średni koszt uzyskania jednego kliknięcia. Niższy CPC oznacza bardziej efektywne wykorzystanie budżetu w kontekście generowania ruchu,
 • konwersje – liczba akcji podjętych po kliknięciu na reklamę, takich jak zakupy, zapisy do newslettera, pobrania aplikacji, komentarz itp. Jest to bezpośredni wskaźnik efektywności reklamy w osiąganiu celów biznesowych.

Pamiętajmy, aby interpretować metryki w kontekście specyficznych celów naszej kampanii, np. w przypadku budowania świadomości marki lepiej koncentrować się na zasięgu i impresjach, a w kontekście strategii sprzedażowej warto uwzględnić konwersje i ROI.

Najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Facebook Ads oferuje przedsiębiorcom niezliczone możliwości dotarcia do szerokiej grupy docelowej. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, kluczowe jest zrozumienie najczęściej popełnianych błędów w kampaniach reklamowych.

 • Niewłaściwe określenie celów kampanii – brak jasno zdefiniowanych celów lub ustawienie niewłaściwych zadań może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania budżetu i trudności w mierzeniu sukcesu kampanii.
 • Zbyt szerokie lub wąskie targetowanie – naszym celem jest unikanie przepalania budżetu na osoby niezainteresowane produktem, a jednocześnie optymalizacja zasięgu kampanii.
 • Ignorowanie optymalizacji grafiki i treści – słabej jakości zdjęcia lub kopiowanie treści, które nie przyciągają uwagi i nie angażują odbiorców, mogą znacznie obniżyć skuteczność reklam.
 • Zaniedbanie analizy i optymalizacji – brak regularnego monitorowania wyników kampanii i niedostateczna optymalizacja na podstawie zebranych danych może prowadzić do utrzymywania nieefektywnych strategii.
 • Nieodpowiednie budżetowanie – ustalenie zbyt niskiego lub zbyt wysokiego budżetu bez uwzględnienia ROI i innych wskaźników wydajności skutkuje ponoszeniem nadmiernych wydatków i marnowaniem środków.
 • Brak jasnych wezwań do działania (CTA) – potencjalni klienci będą niepewni, jakie kroki podjąć po zobaczeniu reklamy.

Warto również pamiętać, że nieoptymalizowanie reklam pod kątem różnych urządzeń, takich jak smartfony i tablety, może ograniczać skuteczność kampanii, zwłaszcza że coraz więcej osób przegląda sieć z poziomu mobile.

 

Dynamiczne Google ADS 1

Możliwości systemu Facebook Ads z zakresu wspierania działań marketingowych na Facebooku

1. Pozyskiwanie nowych fanów

Żadna firma, profesjonalnie obsługująca profile klientów na Facebooku nie zaoferuje tzw. kupowania fanów. Jednak aby siły oraz środki włożone w odpowiednie przygotowanie strategii i komunikacji na profilu przynosiły pożądany zwrot z inwestycji niezbędne jest promowanie strony poprzez zbudowanie grona odbiorców, czyli pozyskanie odpowiednio sprofilowanych fanów. Najlepszą (i praktycznie obowiązkową – szczególnie w pierwszym etapie funkcjonowania fanpage’a) metodą gromadzenia publiczności jest kampania reklamowa w systemie Facebook Ads. Odpowiednio przygotowana reklama powinna mieć ciekawą grafikę, ilustrującą profil oraz tekst, zachęcający do dołączenia do grona fanów profilu. Facebook umożliwia nam przygotowanie wielu różnych wersji reklam, dzięki czemu możemy prawie na bieżąco optymalizować copy i ilustracje, osiągając jak najniższe stawki za polubienie profilu.

2. Promocja publikowanych treści

Dzięki reklamie „promocja postów” możliwe jest dotarcie z komunikatem opublikowanym na profilu do szerszej publiczności. Facebook regularnie obniża organiczny zasięg postów, co oznacza, że bez wsparcia reklamowego istnieje niewielka szansa na dotarcie z naszym, nawet najlepszym postem do 100% fanów. Uruchomienie promocji postu daje gwarancję widoczności komunikatu w ramach ważnej dla nas grupy docelowej. Z Facebookiem możemy się rozliczać w kilku wariantach: CPC (z ang. cost per click), CPE (z ang. cost per engagement), CPM (cost per impressions), czy CPR (cost per daily unique reach). Panel reklamowy domyślnie sugeruje nam wybór opcji CPE, czyli płatności za każdą dokonaną przez użytkownika aktywność – kliknięcie, komentarz, polubienie, itp. Z naszych doświadczeń wynika, że ta opcja faktycznie przynosi najlepsze rezultaty dla większości klientów. Ile kosztuje promocja postu na Facebooku? Koszty reklamy zależą od wielu czynników – wielkości profilu, wyboru grupy docelowej i przede wszystkim od atrakcyjności promowanego komunikatu. Dla jednego profilu dobrym wynikiem CPE będzie stawka poniżej 1 grosza, a dla mało popularnego profilu, oferującego hermetyczne komunikaty skierowane do konkretnej, wąskiej grupy odbiorców satysfakcjonującym wynikiem będzie 0,5 PLN. Nie ma więc jednej wspólnej stawki dla wszystkich.

3. Promocja na Facebooku materiałów video

Facebook umożliwia nam promocję materiałów video w newsfeedach użytkowników, zarówno na urządzeniach mobilnych jak i na desktopach. Możemy zdecydować, czy chcemy się rozliczać na podstawie dziennego zasięgu naszego filmu, czy na podstawie faktycznych odtworzeń materiału. Stawki za obejrzenie materiału video są zaskakująco niskie, często oscylujące wokół kilku groszy. Dzieje się tak głównie dlatego, że domyślnie obejrzenie video liczone jest po 3 sekundach od uruchomienia filmu, a wielu użytkowników uruchomioną ma opcję autoodtwarzania treści video. Aby dokładnie poznać wyniki naszej kampanii reklamowej z użyciem video należy wygenerować szczegółowy raport, w którym poznamy stawki za ostateczne obejrzenie całego materiału.

4. Promocja ofert

Oferty na Facebooku istnieją od 2012 roku. Usługa ta polega na oferowaniu użytkownikom wirtualnych kuponów (zawierających np. zniżkę) na określony produkt. Użytkownik po wygenerowaniu kuponu może go zapisać w telefonie lub wydrukować i następnie użyć podczas zakupów, wizyty w restauracji, itp. Sposób działania ofert na Facebooku jest bardzo podobny do zakupów grupowych. Mimo, że usługa ta funkcjonuje już kilka lat nie obserwujemy wzrostu jej popularności. Wykorzystanie systemu Facebook Ads może zdecydowanie zwiększyć widoczność tego typu komunikatów reklamowych na tablicach użytkowników.

5. Promocja wydarzeń

Eventy, czyli wydarzenia są często wykorzystywane przez firmy do promowania konkretnej usługi, promocji czy nowego produktu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie – eventy sprawdzają się najlepiej w sytuacjach, w których ludzie fizycznie będą brali udział – np. przychodząc na koncert, dni otwarte, grę terenową, itp. Wirtualne branie udziału w wydarzeniu jest stosunkowo rzadkie (oczywiście istnieją wyjątki). Projektując ten typ funkcjonalności warto zastanowić się, czy przeciętny Jan Kowalski faktycznie będzie zainteresowany obwieszczaniu swoim znajomym, że planuje 20 czerwca wziąć udział w akcji rabatowej sklepu on-line. Jeśli jednak decydujemy się na utworzenie wydarzenia i chcemy szeroko zakomunikować je publiczności możemy wykorzystam do tego reklamę Facebook Ads. Rozliczenie w tym modelu odbywa się na podstawie – wyświetleń, zasięgu, kliknięć lub dołączeń do eventu. Nasze doświadczenia wskazują, że zdecydowanie tańszą metodą zakomunikowania wydarzenia i zaproszenia do niego Facebookowiczów są posty sponsorowane. Oczywiście nie jest to rozwiązanie w uniwersalne dla każdego wydarzenia, dlatego przed rozpoczęciem kampanii warto pomyśleć nad synergią tych dwóch form reklamy i bieżącego sprawdzania wyników.

Jak widać formy reklamowe są różne – system Facebook Ads umożliwia dopasowanie odpowiedniej reklamy do postawionego celu. Koszt może być niski, jeśli kampanie będą profesjonalnie optymalizowane i sprawdzane. W tym systemie najlepsza jest bardzo niska stawka wejścia (min. 2 zł/dzień), dzięki której przeznaczając nawet kilkanaście złotych, można przetestować, ile tak naprawdę będzie w danym biznesie kosztowała reklama FB.

This will close in 0 seconds