FOMO – co to jest i jak może wspomóc działania marketingowe?

| czas czytania: 6 min | EPR

Obecnie ciężko sobie wyobrazić życie bez internetu i otaczającej nas technologii. Zazwyczaj pierwszą czynnością zaraz po przebudzeniu jest sięgnięcie po smartfona lub włączenie komputera. Trzeba sprawdzić ulubione media społecznościowe, zrobić przegląd portali i serwisów informacyjnych oraz zerknąć na komunikatory i pocztę email. Przecież przez noc mogło wydarzyć się coś ważnego coś, czego nie chcemy przeoczyć. Coraz więcej osób odczuwa potrzebę bycia na bieżąco cały czas, a dotyczyć to może różnych obszarów życia. Uczucia i emocje, które towarzyszą myślom użytkowników o pominięciu „ważnej i wartościowej” wiadomości lub „niewyobrażalnej okazji”, mogą zostać wykorzystane jednak z pozytywnym skutkiem: przez firmy i podmioty, które potrafią zastosować ten mechanizm w swoich działaniach marketingowych w sposób poprawny i nieszkodliwy, oraz przez użytkowników i klientów, którzy wyjdą na tym jedynie z korzyścią i zadowoleniem. Porozmawiajmy o FOMO w marketingu.

FOMO – co to oznacza? 

FOMO (z ang. fear of missing out) w wolnym tłumaczeniu oznacza strach przed przegapieniem czegoś, lęk przed pominięciem czegoś, strach przed wypadnięciem z obiegu. Zjawisko to polega na odczuwaniu silnych emocji, np. frustracji lub niezadowolenia, a w ekstremalnych przypadkach nawet złości, smutku lub nieuzasadnionego lęku. Są one wywołane przez brak dostępu do bieżących, aktualnych informacji. FOMO jako problem społeczny rozpowszechniony został za sprawą gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, a także ich wpływu na użytkowników. 

FOMO – zasady działania 

FOMO jest dość złożonym zjawiskiem. Pomimo jego skomplikowania podstawowym czynnikiem, który odpowiada za jego działanie, są emocje. W dzisiejszych czasach ludzie narażeni są na permanentne bodźce i stały dostęp do dużej ilości informacji. Po pewnym czasie może okazać się to przytłaczające, ludzie jednak boją się przegapić lub ominąć pewne informacje czy komunikaty i wciąż chcą być na bieżąco „ze światem”. Pominięcie czegoś lub zignorowanie jakiejś wiadomości może wiązać z wypadnięciem z obiegu informacyjnego, a to może doprowadzić zjawiskiem wykluczenia społecznego. 

zapytaj-o-oferte

FOMO w marketingu – jak to wykorzystać? 

Od dłuższego już czasu mechanizm FOMO stanowi skuteczne narzędzie stosowane przez firmy w swoich działaniach marketingowych. Wywołanie emocji (niekoniecznie silnych) u potencjalnych klientów w kampaniach marketingowych pomaga zwiększyć zaangażowanie i zainteresowanie produktem.  

Aby skutecznie wykorzystać FOMO w marketingu, należy stworzyć taką kampanię reklamową lub akcję promocyjną, która skłoni użytkowników, czyli potencjalnych klientów, do podjęcia ściśle określonej, błyskawicznej decyzji. Taki efekt na bazie zjawiska FOMO można osiągnąć m.in. poprzez:  

  • Ograniczone oferty – tworzenie promocji, które są dostępne tylko przez krótki czas lub dla ograniczonej liczby klientów. To zwiększy presję na klientów, aby szybko podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty, czy też nie. 
  • Społeczny dowód słuszności – pokazanie, że wiele osób już skorzystało z oferty lub produktu, może skłonić innych do szybszej decyzji o zakupie. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie opinii klientów lub liczby sprzedanych produktów. 
  • Wydarzenia na żywo – organizowanie wydarzeń, np. transmisji na żywo, w których można uczestniczyć tylko przez krótki czas. Dzięki temu potencjalni klienci poczują się wyjątkowi i będą chcieli skorzystać z okazji. 
  • Czasowe zniżki – oferowanie zniżek tylko przez krótki czas może skłonić klientów do szybszego podjęcia decyzji o zakupie. 

FOMO – przykłady wykorzystania w marketingu 

Oto przykłady wykorzystania zjawiska FOMO w marketingu na podstawie wyżej opisanych technik: 

  • Lounge by Zalando – serwis ten oferuje ograniczoną liczbę przecenionych produktów danej kategorii. Codziennie startują nowe kampanie, dodatkowo w różnych godzinach (oferta ograniczona). 
  • Booking – serwis korzysta z FOMO, podając informację na temat tego, jak wiele osób pozytywnie ocenia i rezerwuje dane hotele lub miejsca noclegowe (społeczny dowód słuszności). 
  • Kodilla – najstarsza szkoła programowania online w Polsce wykorzystuje zjawisko FOMO, zapraszając na przecenione szkolenia programowania z czasowo ograniczonymi zapisami podczas tematycznych transmisji na żywo (wydarzenia na żywo). 
  • x-kom – sklep internetowy oferuje dwa razy dziennie ograniczoną liczbę konkretnego produktu w określonym czasie, w ramach swojej promocji „Gorący Strzał” i zachęcając klientów do szybkiego podjęcia decyzji (czasowa zniżka).

FOMO – podsumowanie 

FOMO to zjawisko, które może być skutecznie wykorzystane w działaniach marketingowych. Poprzez stworzenie kampanii reklamowej lub akcji promocyjnej, która wywoła emocje u potencjalnych klientów, można zwiększyć skuteczność działań marketingowych. Dzięki zjawisku FOMO można skłonić klientów do szybszych decyzji o zakupie poprzez oferowanie ograniczonych ofert i czasowych zniżek lub organizowanie wydarzeń na żywo i powoływanie się na społeczne dowody słuszności. Należy jednak pamiętać, że strategie i kampanie marketingowe oparte na FOMO powinny być odpowiednio zaplanowane i dopasowane do odbiorców. Należy wykorzystywać je w sposób tylko i wyłącznie pozytywny, tzn. w sposób bezpieczny i korzystny dla odbiorcy stworzonego przekazu, aby uniknąć wszelkich negatywnych skutków.  

Przykłady działań firm Zalando, Booking, Kodilla czy x-kom pokazują, że to zjawisko może przynieść pozytywne efekty i korzyści dla obu stron transakcji. Dlatego też warto zastanowić się nad wykorzystaniem emocji i FOMO w swoich działaniach marketingowych, aby zwiększyć ich efektywność, a tym samym przyciągnąć więcej nowych klientów. 

This will close in 0 seconds