Spis treści
Prowadząc stronę internetową, nie powinniśmy lekceważyć hakerów. Jeśli nie zadbamy o zabezpieczenie serwisu, możemy stać się ofiarą włamu – domena zostanie zainfekowana wirusem, pojawi się spam oraz linki prowadzące do niezaufanych witryn. Google bardzo szybko rozpozna działania hakerów. W przypadku gdy nie usuniemy skutków ataku, nałożona zostanie kara ręczna, a o wysokiej pozycji w rankingu będziemy mogli wyłącznie pomarzyć. Na szczęście w Google Search Console oraz w Google Analytics otrzymujemy komunikaty dotyczące naruszenia zasad bezpieczeństwa.
Od ponad roku w Google Analytics pojawiają się komunikaty o działaniach hakerów, spamie, instalacji szkodliwego oprogramowania na stronie. Google na swoim blogu chwali się, że dzięki alertom udało się poinformować ponad 24 tys. właścicieli domen o złamaniu zasad bezpieczeństwa. Powiadomień ma być jeszcze więcej – użytkownicy dowiedzą się o każdorazowym naruszeniu wytycznych dla Webmasterów i zostaną skierowani do instrukcji, których zastosowanie pozwoli przywrócić bezpieczeństwo w serwisie.
https://webmasters.googleblog.com/2016/06/more-security-notifications-via-google.html
Google Analytics jest narzędziem, które pozwala nam na analizowanie danych o ruchu na naszej witrynie, zachowaniu użytkowników, konwersji oraz celów. Do diagnozowania problemów związanych z indeksacją i wyświetlaniem w wynikach wyszukiwania służy Google Search Console. Tam także pojawiają się komunikaty dotyczące naruszenia zasad bezpieczeństwa i nałożenia kary ręcznej za posiadanie w domenie szkodliwych treści.
Powiadomienia są obszerne i wskazują, które elementy w serwisie wymagają interwencji. Po wyeliminowaniu skutków włamu za pośrednictwem GSC możemy skontaktować się z webmasterami Google, aby poinformować o oczyszczeniu strony z szkodliwych zasobów. Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi często pozwala na powrót do pozycji w rankingu zajmowanej przed atakiem hakera.
Również na naszym blogu