Jak poradzić sobie z niekonwertującym ruchem na blogu firmowym? 9 wskazówek

| czas czytania: 5 min | SEO
konwersja na blogu

Blog firmowy realizuje różne cele – wspiera pozycjonowanie strony, pomaga budować wizerunek eksperta w branży, edukuje klientów. Powinien także wspomagać proces generowania konwersji. Nie zawsze jednak użytkownicy czytający artykuły zaglądają do podstron ofertowych lub sklepu internetowego, zapoznając się z produktami i usługami. Czy w takim przypadku należy uznać, że content marketing jest nieskutecznym sposobem promocji? Nic bardziej mylnego. Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań, aby zoptymalizować współczynnik konwersji na blogu i przekształcić internautów w klientów.

Konwersja na blogu – jaki cel chcemy osiągnąć?

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek i rozwiązań, musimy sobie ustalić, co dla nas stanowi konwersję na blogu firmowym, czyli jakie mierzalne cele chcemy osiągnąć dzięki publikowanym artykułom oraz wpisom. Najczęściej właściciele sklepów internetowych i stron ofertowych chcą, aby merytoryczne treści doprowadziły do:

  • Przejść na podstrony ofertowe, karty produktów, czyli miejsca, gdzie użytkownik może zapoznać się ze świadczonymi usługami, sprzedawanymi towarami,
  • Przejść do podstron z formularzem kontaktowym w celu otrzymania np. informacji handlowych, przygotowania wyceny, dokonania zamówienia,
  • Zapisów na newsletter,
  • Pobrania e-booków, poradników, raportów itp.,
  • Polubienia/udostępnienia treści/profili społecznościowych.

Określenie celu, który ma realizować blog firmowy, pomaga w późniejszej analizie skuteczności podejmowanych działań contentowych. Jest to także podstawa do wyboru metod wspierania generowanie konwersji – nie wszystkie narzędzia sprawdzają się w każdym przypadku.

Reklamy/banery śródtekstowe

Reklamy śródtekstowe sprawdzają się w przypadku bardzo długich artykułów, w których chcemy podtrzymać uwagę użytkownika na naszej podstawowej działalności – przypomnieć, jakie produkty sprzedajemy, jakie usługi świadczymy. Mogą przyjąć formę nienachalnych buttonów subtelnie zachęcających do przejścia na podstronę ofertową.

reklama śródtekstowa

Bardzo często reklamy śródtekstowe są przygotowywane w postaci banerów, które ciekawą kompozycją graficzną, grą kolorów, kontrastem zapraszają użytkownika do treści ofertowych, wypełnienia formularza kontaktowego, dokonania zakupu w e-sklepie.

banery reklamowe na blogu

Baner na stronie Search Engine Journal

Nie należy nadużywać śródtekstowych banerów i reklam w treści artykułu, ponieważ jest to dość dystrakcyjna forma wspierania konwersji na blogu firmowym, odstraszająca użytkowników naprawdę zainteresowanych tematem poruszanym w czytanym wpisie.

Zachęta do zapisu na newsletter

Jeśli Twoim celem jest powiększenie bazy subskrybentów, wstaw we wpisie blogowym formularz zapisu na newsletter. Taka informacja może pojawić się na końcu tekstu oraz pomiędzy akapitami.

zapis na newsletter

Często stosuje się także pop-upy. Gdybyś chciał skorzystać z tego rozwiązania, przy projektowaniu wyskakujących okienek pamiętaj o widocznym przycisku X pozwalającym na jego łatwe zamknięcie.

Powiadomienia push w przeglądarce

Do form aktywizacji użytkowników bloga należą także powiadomienia push pojawiające się w przeglądarce. Dzięki nim można wysyłać do internatów komunikaty o najnowszych wpisach na blogu, informacje o nowościach, promocjach.

powiadomienia push

Niestety, ze względu na wszechobecny spam tego typu rozwiązania nie kojarzą się zbyt pozytywnie użytkownikom, więc nie spodziewajmy się zbyt dużego zainteresowania ze strony naszych klientów.

Pop-upy z dodatkowym contentem do pobrania

Wszelkiego rodzaju e-booki, raporty, prezentacje w łatwej do pobrania formie PDF są chętnie pobierane przez osoby czytające bloga. Możliwość uzyskania dodatkowego, niedostępnego dla wszystkich (bo nieumieszczonego na stronie) contentu sprawia, że czujemy się wyjątkowi. Za darmową treść poproś o zapisanie się do bazy mailingowej lub reakcję w social media na przejrzystym, łatwym do pominięcia pop-upie.

popup ebook

Sekcja z powiązanymi/podobnymi artykułami lub produktami

Koniecznie zamieść w obrębie swojego tekstu informację/sekcję/widget z powiązanymi wpisami – w ten sposób zachęcisz do zapoznania się z innymi, tematycznie powiązanymi treściami na swoim blogu. A jeśli prowadzisz sklep, odsyłaj użytkownika do produktów, usług, oferty. Linki śródtekstowe są mało widoczne, więc baner ze zdjęciami asortymentu będzie zdecydowanie lepszym sposobem na przyciągnięcie uwagi klienta.

„Sprzedażowe” wideo

Filmiki o wiele bardziej angażują użytkowników niż tekst. Pozwalają szybko zapoznać się z danym tematem, są też idealne do wyjaśnienia skomplikowanego tematu, pokazania instrukcji użytkowania sprzętu, zaprezentowania wskazówek pielęgnacji lub użytkowania produktu. Jeśli prowadzisz aktywny kanał na YouTube i publikujesz na nim sprzedażowe wideo, osadzaj je w artykułach blogowych. Zyskasz okazję do interaktywnej prezentacji swojej oferty, podnosząc tym samym atrakcyjność bloga firmowego.

Jasne call to action

Może się to wydawać dziwne, ale użytkownicy czytający Twoje artykuły nie zawsze mogą wiedzieć, czego od nich oczekujesz. W tekście informacyjnym warto zamieszczać jasne call to action. Tzw. wezwanie do działania jest skuteczne, dlatego że stanowi konkretny komunikat, prośbę, propozycję do podjęcia określonej akcji. Trzymaj się także zasady różnorodności w formułowaniu call to action – im więcej różnych komunikatów zamieścisz na stronie, tym lepiej.

Wtyczki pozwalające śledzić markę w social media

Coraz rzadziej udostępniamy treści w social media, klikamy przycisk Lubię to! lub komentujemy wpisy na swojej tablicy. Mimo spadającego zaangażowania w mediach społecznościowych wciąż dobrze jest zainstalować na blogu wtyczki pozwalające użytkownikom dokonywanie reakcji na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, ponieważ takie rozwiązania również wspierają konwersję na blogu.

Możliwość komentowania wpisów

Nie zapomnij również o wdrożeniu systemu komentarzy pod tekstami blogowymi. W ten sposób pokażesz swoją otwartość na dyskusje, uwagi i opinie użytkowników. Zabezpiecz się jedynie przed spamem, linkami zwrotnymi, niecenzuralnym słownictwem. Odpowiadaj na wpisy, starając się w nich odnaleźć inspirację do kolejnych tematów, a także poprawy swojej oferty pod kątem potrzeb użytkownika.

Testuj różne rozwiązania poprawy konwersji na blogu i wybierz najlepsze!

Każda strona internetowa i e-sklep różnią się pod względem użytkowników, do których docierają. Z tego względu ogólnie sprawdzające się rozwiązania poprawiające konwersję na blogu firmowym w Twoim przypadku nie muszą odznaczać się wysoką skutecznością. Testowanie różnych form wspierania zaangażowania internautów to kluczowa kwestia. Zweryfikuj, co działa na Twoich klientów i stosuj najlepsze techniki generowania konwersji!