Content marketing 2021 – prognozy i trendy oraz podsumowanie 2020 r. w marketingu treści

| czas czytania: 5 min | SEO

Rok 2020 przejdzie do historii za sprawą pandemii koronawirusa. Wszyscy musieliśmy się zmierzyć z zupełnie nową rzeczywistością. Miniony rok był pełen wyzwań, których nikt się nie spodziewał. Wiele branż mocno ucierpiało w wyniku lockdownu. Jednocześnie jest to rok, który pokazał moc drzemiącą w internecie. Rozkwitły różne formy dystrybucji treści, co jest ściśle związane ze zmianą codziennych nawyków konsumentów. Co wydarzyło się w 2020 roku w świecie content marketingu? Czego możemy się spodziewać w 2021 roku? Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia tego roku i wskazujemy najważniejsze trendy na 2021 rok w content marketingu w Polsce.

Content w 2020 r. – zmiana zachowań użytkowników

Nowa rzeczywistość w 2020 roku otworzyła przed nami nowe możliwości rozwoju contentu. Wzrosły na znaczeniu różne formy komunikacji, szczególnie nastawionych na budowanie relacji z odbiorcą oraz charakteryzujących się autentycznością i transparentnością. Jako konsumenci mamy więcej czasu na odkrywanie i angażowanie się w życie online. Oglądamy więcej filmów, słuchamy audycji, zapisujemy się na webinary oraz bierzemy udział w wydarzeniach transmitowanych na żywo. 

Wzrost zainteresowania podcastami

W połowie 2020 roku największa platforma streamingowa Spotify wprowadziła nowość w postaci top listy dla podcastów, dzięki której użytkownicy mogą śledzić najpopularniejsze audycje w danym kraju. Zainteresowanie podcastami w pierwszym półroczu w Polsce, według danych Spotify, wzrosło o 300% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, Polska uplasowała się w pierwszej dziesiątce państw na świecie, w których rynek audio dynamicznie się rozwija. Wśród najpopularniejszych kategorii możemy znaleźć komedie, wiadomości, kulturę, sztukę, historię oraz edukację.

Potencjał tego formatu dostrzegają nie tylko media, szkoleniowcy, wydawcy, influencerzy, ale i firmy komercyjne. Podcasty są wygodną formą dla słuchaczy, którzy mogą je odtwarzać podczas wykonywania codziennych czynności, np. gotowania, sprzątania, spaceru czy jazdy samochodem. Z drugiej strony audycja dźwiękowa to prosty i tani sposób reklamowania swojej działalności. Tworzenie wysokiej jakości, specjalistycznego contentu i budowanie autorytetu w oczach odbiorców niesie ze sobą bardzo dużą korzyść. Nikogo już za bardzo nie trzeba przekonywać, jak wpływa na zaufanie do marki wartościowy wywiad, szkolenie lub dzielenie się nowinkami z branży. Wszystko wskazuje na to, że podcasty będą jednym z ciekawszych i najszybciej rozwijających się form inbound marketingu, również w 2021 roku.

Więcej podcastów: Marketing internetowy – Podcast

Wzrost zainteresowania wideo i webinarium na żywo

W 2020 roku wzrosło również zainteresowanie webinarami czy wideo, szczególnie realizowanymi na żywo. Według statystyk tej wiosny Facebook odnotował aż 50% wzrost oglądalności transmisji na żywo na świecie. Przyczyną zwiększenia zainteresowania była pierwsza fala pandemii, podczas której wiele aspektów codziennego życia przeniosło się do sieci. Mimo to wszystko wskazuje na to, że live streaming nie straci na popularności również w 2021 roku. Według statystyk dostępnych na stronie HubSpot 84% respondentów przekonało się do zakupu produktu lub usługi oglądając filmy, a 93% marek zyskało nowego klienta dzięki wideo w mediach społecznościowych.

Na wzrost zainteresowania filmami transmitowanymi w czasie rzeczywistym wpływają nie tylko ograniczenia osobiste, ale przede wszystkim zalety tego medium. Wideo jest szybkim, skutecznym i przede wszystkim autentycznym środkiem przekazu informacji, a tego właśnie oczekują dzisiaj odbiorcy. Poza tym wideo na żywo ma jeszcze jedną istotną korzyść – pozwala widzom na interakcję tu i teraz. Możliwość zadawania pytań, brak scenariusza i wyreżyserowania sprawiają, że uczestnicy live streamów i webinarów zatrzymują swoją uwagę na dłużej. Warto pamiętać, że transmisje live możemy prowadzić na YouTubie, a także Instagramie (Insta Rolki, Insta Stories), Facebooku Live czy TikToku. W najbliższych latach odnotowujemy również wzrost zainteresowania krótkimi formami wizualnymi.

Zobacz nasze webinary na YouTube

Content personalizowany

Zmiany w sposobie konsumpcji treści jasno wskazują trend dopasowywania contentu do konkretnych społeczności. Wyzwaniem i największą trudnością dla content marketerów jest i będzie tworzenie treści dedykowanych pod różne kanały. Źródeł pozyskiwania targetu jest bardzo wiele – od wyszukiwarki Google, po media społecznościowe m.in. TikTok, Facebook, LinkedIn, Instagram, YouTube. Sam Facebook umożliwia tworzenie odrębnych grup społecznościowych skupionych wokół konkretnych zainteresowań. Dobra strategia SEO powinna brać pod uwagę charakter danej grupy i dostosowywać komunikat do określonych społeczności. Nie powinna być skupiona jedynie wokół jednego kanału czy formy prezentowania treści. W dzisiejszym świecie cyfrowym liczyć się będzie wielokanałowość w komunikacji marketingowej.

Content 2021 – najważniejsze trendy

Ograniczenia w handlu stacjonarnym zmusiło wiele firm do przeniesienia działalności do internetu. Konkurencja w sieci dynamicznie się rozwija, a na Polski rynek będą wkraczać giganci e-handlu, tacy jak Amazon. Coraz częściej konsumenci korzystają z wyszukiwarki, aby znaleźć pożądany produkt, usługę czy informację. Jednocześnie Google jasno wskazuje, w jakim kierunku zmierzają jego algorytmy. Zarówno w reklamach Google Ads, jak i SEO, a także contencie widać coraz większy nacisk na użytkownika internetu i jego zadowolenie. Działania największej wyszukiwarki na świecie zmierzają do dostarczania użytkownikom jak najlepszych (dla nich!) wyników wyszukiwania.

E-A-T – wartościowe treści wciąż w trendach contentowych

W praktyce oznacza to, że czynnik rankingowy E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) będzie zyskiwać na znaczeniu w najbliższych latach. Aby odnieść sukces w 2021 roku w contencie, należy jak najlepiej zrozumieć intencję wyszukiwania i zaspokoić potrzebę użytkownika. Jednocześnie, aby zaistnieć wśród dużej konkurencji, będzie trzeba tworzyć dłuższe, lepsze jakościowo treści, wzbogacone o autora oraz inne sygnały świadczące o autorytecie i eksperckości strony internetowej. Wyzwaniem dla specjalistów ds. contentu będzie nie tylko tworzenie nowej treści, ale i powrót do “starego” contentu, który warto regularnie odświeżać.

Zwiększanie konwersji z działań contentowych

Duża konkurencja w przestrzeni cyfrowej i potencjał contentu do zbierania leadów sprzedażowych sprawi, że rok 2021 będzie nastawiony na zwiększenie konwersji w sklepach internetowych. Content, który w wielu firmach jest często traktowany, jako działanie generujące raczej koszty niż zyski, może stać się cennym źródłem pozyskiwania klientów. Tym samym, ogromna liczba nowych treści będzie wymagała personalizacji i efektu wyróżnienia oraz większej subtelności w kampaniach sprzedażowych. Walkę o podium wygrają te marki, które dostarczą klientowi dodatkową wartość i zachęcą do aktywnego konsumowania treści, ale bez zbędnej nachalności w postaci “kup teraz”.

Dostosowanie contentu do aplikacji mobilnych

Skoro już mowa o aktywnym konsumowaniu treści warto wspomnieć o sposobach jej dystrybucji. Jednym z aspektów, o którym rzadko mówi się w contencie, jest strona techniczna naszego medium. Poniekąd jest to działanie UI czy programistów. Warto jednak mieć świadomość, że o sukcesie treści mogą decydować działania wielu specjalistów. Możemy napisać najlepszy artykuł, dostarczyć użytkownikom świetną wartość, a dla firmy potencjalnie intratny ruch, ale nie dostosować strony do wymagań Google. Rok 2021 będzie upływał pod wpływem Core Web Vitals, który kładzie nacisk na przystosowanie witryny m.in. do wymagań urządzeń mobilnych. Aby zaistnieć na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania należy skupić się na doświadczeniach użytkownika ze stroną mobilną. Adaptując stronę do różnych formatów warto pamiętać o aktualizacji contentu pod wyszukiwanie głosowe (voice search), o którym wspomnieliśmy w poprzednim wpisie.

Podsumowanie

Wydarzenia 2020 roku jasno wskazują trendy, które będą nam towarzyszyć w najbliższych latach. Coraz większą wagę, jako konsumenci, przykładamy do transparentności i szczerości przekazów. Bardzo łatwo stracić klienta, jeśli nie zadbamy o każdy etap lejka sprzedażowego w content marketingu. Z drugiej strony, żeby dobrze sprzedawać za pomocą contentu, powinniśmy wyjść poza utarty schemat. Prowadzenie bloga, w dzisiejszym świecie cyfrowym, już nie wystarczy, aby się wyróżnić i przyciągnąć konsumenta. Wyróżnikiem marek będzie przede wszystkim jakość, wielokanałowość i personalizacja. Normą stanie się komunikacja dostosowana do różnych grup odbiorców i bogata w różnorodność – ciekawe infografiki, e-booki, webinaria, podcasty.