Analityka 2019 w Artefakt

| czas czytania: 5 min | Analityka
analityka internetowa podsumowanie

Nasza komórka analityki internetowej prężnie się rozwija. W minionym roku mieliśmy ogrom pracy związany zarówno ze sprawami analitycznymi, jak i tymi dotyczącymi użyteczności stron i ich dostępności dla użytkowników. Każdy kolejny rok pokazuje rosnące potrzeby przedsiębiorców związane z analityką. To bardzo cieszy, ponieważ widać, że właściciele serwisów edukują się w zakresie infrastruktury analitycznej, co pozwala podejmować trafniejsze decyzje biznesowe. Poniżej przedstawiam tylko pewną część obszaru analityki i UX, którą zajmowaliśmy się w 2019 roku.

Rozbudowujemy nasze dynamiczne raporty w Google Data Studio

Rosnące potrzeby w zakresie analizy danych i maksymalnej automatyzacji procesu raportowania pociągnęły nas w kierunku mocniejszej rozbudowy naszych raportów dynamicznych. W samym tylko w 2019 roku Google wprowadziło ponad 30 różnych poprawek i nowych funkcjonalności do narzędzia Google Data Studio. Ich pełną listę można znaleźć bezpośrednio na stronie supportu Google. My przede wszystkim skupiliśmy się na udoskonaleniu naszych szablonów raportów pod kątem optymalizacji konwersji. Z wykorzystaniem dodatkowych filtrów, łączeniem różnych źródeł ruchu oraz nowym sposobem wizualizacji ścieżki konwersji udało nam się stworzyć takie raporty dedykowane, które rzucają nowe światło na dotychczasowe dane. To spowodowało również przerzucanie uwagi naszej oraz części klientów z narzędzia Google Analytics na Google Data Studio.

analiza zachowan zakupowych google data studio

To, czego na pewno oczekiwalibyśmy w nadchodzącym roku, to optymalizacja GDS, która zapewniałaby jego nieco szybsze działanie niż obecnie. Jest też jeszcze sporo niedociągnięć utrudniających pracę z tym narzędziem. Liczymy na to, że z czasem funkcjonowanie aplikacji zmieni się na lepsze.

Google Tag Manager – co jeszcze można wycisnąć z narzędzia

Blog Simo Ahavy natchnął nas do bardziej zaawansowanych działań związanych z narzędziem Google Tag Manager. Wymiary niestandardowe to już w zasadzie dla nas standard. Niestandardowy wymiar Full Referrer odkrył przed nami nowe źródła pozyskiwania ruchu na stronie, a tajemnica kanału ruchu Direct  w Google Analytics została rozwiązana. Część z analiz, z uwagi na big data, zaczęliśmy wykonywać na arkuszach Google przy użyciu API, które oferuje nam Google. Mam tutaj głównie na myśli zaawansowane analizy słów kluczowych z API Google Search Console.

Poprawiliśmy użyteczność stron naszym Klientom

Testy A/B przy użyciu narzędzia Google Optimize to kolejny temat, który w 2019 roku został przez nas mocno spopularyzowany. Karty produktowe to chyba najczęściej testowane przez nas rodzaje stron internetowych. Nasze testy A/B zazwyczaj są poprzedzone analizą map cieplnych oraz nagrań zachowań użytkowników na stronie. Na podstawie tych analiz tworzymy hipotezy, które potem poddajemy testowaniu. Wciąż bardzo duża liczba problemów związanych z aspektami UX serwisów internetowych dotyczy ich wersji mobilnych. Zasłaniające okienka o cookies, schowane przyciski call to action czy niepoprawne skalowanie się strony to tylko część dystraktorów, z którymi się spotykamy.  Kolejny rok zapowiada się więc bardzo pracowicie.

wynik testu ab google optimize

Co analitycznego czeka nas w 2020?

Google zapowiedziało w przyszłości zaniechanie śledzenia ruchu przy użyciu ciasteczek w przeglądarce Chrome. Czy stanie się to w 2020 – tego nie wiadomo, ale może mieć to spore konsekwencje w kierowaniu dotychczasowych reklam użytkownikom, którzy wcześniej byli sprofilowani. Na pewno jednak Google nie pozbawi marketerów oraz właścicieli stron internetowych statystyk dotyczących użytkowników czy źródeł ruchu. Zatem może zmienić  się sama metoda pozyskiwana danych, ale nie będzie to pozbawienie dostępu do danych. Branża potrzebuje więcej danych i możliwości ich pozyskiwania, a ich ograniczanie byłoby krokiem wstecz. W nadchodzącym roku planujemy doskonalenie się przede wszystkim w obsłudze narzędzia Google Tag Manager oraz Google Data Studio. Chcemy, aby dane, które trafiają do naszych klientów, były  bardziej rzetelne, a ich decyzje biznesowe bardziej świadome.

Ostatnie artykuły